Asta Raicevičienė

Nors praėjusio šeštadienio rytas buvo vėjuotas, stokojo pavasarinės šilumos ir saulės, Kėdainių centrinės turgavietės prieigos žydėjo ir žaliavo.

Pirkėjai, kaip įprasta šiam laikui, labiau dairėsi šviežių daržovių, rinkosi, kurio prekeivio jos gražiau atrodančios ar pigesnės. Kiti gi atėjo pasipildyti pasibaigusių pernykščių daržovių atsargų. Dar kiti apžiūrinėjo ir pirko pirmuosius šilt­namiuose išaugintus gėlių daigus ar jau užaugintus krūmelius.

Daržininkų agurkų dar teks palaukti

Keliose vietose buvo prekiaujama šviežiais agurkais, kurių kaina svyravo nuo 2,5 iki 3 Eur už kilogramą. Pusamžio vyriškio paklausus, ar čia jo išauginti agurkai, šis kiek sutriko ir paaiškino, kad agurkai lietuviški, bet mostelėjo ranka, kad geriau kalbinčiau kitą agurkų prekeivį. Priėjus prie kito ir paklausus, galbūt jis prekiaujantis savo išaugintais agurkais, šis atsakė klausimu: ,,Negi manote, kad bet kuris agurkų augintojas šiuo metu pardavinėtų agurkus taip pigiai?“ O vėliau be užuolankų paaiškino, kad dėl labai šalto pavasario daržininkų šiltnamiuose agurkai dar neauga. Visi agurkai turguje iš Beinaičių kaime gyvenančio ūkininko arba iš Šingalių kaime esančio agurkų komplekso, arba atvežtiniai lenkiški iš Kauno bazių. Teko patikėti, kad taip ir yra bei laukti, kada turguje atsiras tikrų daržininkų įprastai auginamų šiltnaminių agurkų.

Beveik visi agurkai buvo atkeliavę iš Beinaičių ūkininko.
(Astos Raicevičienės nuotraukos)

Kas šviežių, kas pernykščių daržovių

Nusipirkę agurkų, prie jų pirkėjai dar derino svogūnų laiškus, ridikėlius bei krapus, už kurių ryšelius mokėjo dar po pusę euro. 1 kg salotų kainavo 4 Eur, šviežių kopūstų – 1,30 Eur. Už pernykščių svogūnų, morkų bei bulvių 1 kg teko mokėti nuo 0,5 iki 0,6 Eur, česnakų – 7 Eur, burokėlių – 0,30 Eur, obuolių – 1 Eur, prastesnės kokybės obuolių – 0,6 Eur. Svogūnų sėjinukų 1 kg kainavo 2,5–3 Eur, lenkiškų pomidorų nuo 2 iki 3 Eur.

Jei nori pigesnių daigų, pirk dabar

Kalbesnės buvo gėlininkės. Mat kai savo rankomis prižiūri ir augini gėles, apie jas galima daugiau ir papasakoti. Štai Ingrida iš Kėdainių prisipažino, kad gėles augina 15 metų. Pasidomėjus, kuo gėlininkams išskirtinis šis pavasaris, moteris teigė, kad jis labai šaltas, buvo mažai saulės, tad šildant šiltnamį teko labai daug sukūrenti malkų. ,,Daigų, durpių bei malkų kainos šį pavasarį gerokai pabrango, o augalai turguje – tikrai ne. Vienas gėles auginu iš sėklų, kitas – iš daigelių. Auginu apie 4 tūkst. gėlių daigų. Prekyba prasidėjo nuo Velykų, o iki Motinos dienos tikiuosi baigti. Prekiauti tenka kasdieną, važinėjant po kaimus, tose vietose, kur leistina prekyba“, – pasakojo gėlininkė, pridūrusi, kad pirmuosius gėlių daigus, parvežtus iš užsienio, pasodino vasario 6 d.

Gėlininkė Ingrida pastebi, kad populiariausios geltonos našlaitės su tamsiu viduriuku arba smulkiažiedės.

Ingrida augina įvairias gėles – našlaites, ledinukus, begonijas, palergonijas, surfinijas. Ir smulkiažiedžių, ir stambiažiedžių našlaičių kainos buvo vienodos – už vieną krūmelį gėlininkė prašė po 0,6 Eur. ,,Skirtumo tarp jų nėra, tik smulkiažiedės našlaitės gausiau ir ilgiau žydi, stambesnes reikia labiau prižiūrėti, kai nužydi, nuskabyti žiedelius. Šalnoms visos našlaičių rūšys, nepriklausomai nuo spalvos, atsparios vienodai. Mes jas iš šiltnamio jau išnešame, grūdiname, jos jau 8 laipsnių šaltyje buvusios – ir nieko. Šiuo metu našlaitės ir paklausiausios – perka dažniausiai ant kapų, populiariausios geltonos su tamsiu viduriuku arba smulkiažiedės“, – patarimus dalino gėlių augintoja.

Jei šiuo metu nusipirksite palergonijų daigelį, kainuojantį 1,30 Eur, reikės jį persodinti į didesnį vazonėlį ir toliau auginti namuose, o paskui sodinti, kur nori, nes didesni daigeliai vėliau kainuos brangiau – nuo 2,5 iki 3 Eur. Surfinijų, verbenų daigeliai kainavo 0,50 Eur, krūminė begonija – 0,6 Eur, svyranti begonija –1 Eur.

Pasak pašnekovės, koronaviruso pandemija gėlių prekybai netrukdė, gėles pardavinėjo iš namų, pirkėjai laikėsi saugaus atstumo, būdavo su apsauginėmis kaukėmis.

Populiariausios ryškių spalvų gėlės

Kita gėlių augintoja – Žydrė Jasudavičienė iš Pelėdnagių, auginanti gėles apie 24 metus. ,,Šis pavasaris vėlyvesnis 2–3 savaitėm, teko daug šildyti, daug išnaudoti malkų, dėl to darbas labai pasunkėjo, o šiaip auga viskas gerai. Vasario pradžioje parsivežėm olandiškų daigų, iš tų daigelių padauginę ,,pagaminam“ sodinamąją medžiagą žmonėms. Patys iš pirminių daigelių užauginam įvairių gėlių krūmelius, kuriuos vėliau pardavinėjam atskirai ar darom vadinamuosius gėlių miksus. Stengiamės daryti tokius, kad gėlės būtų atsparesnės ir išgyventų visą vasarą“, – pasakojo Žydrė.
Gėlininkė tęsė, jog visų rūšių gėlių daigelių kaina – 0,5 Eur. Tai ir olandiški žemuogių, labai perkami palergonijų, levandų daigeliai. Daugiamečių gėlių daigeliai – apie 1 Eur, ryškiaspalvių lapų alūnių (heuchera) – po 3 Eur. Pašnekovė pastebi, kad žmonės ir raganes į kapines pradėjo sodinti. Jos yra ,,lipančios“, bet gali ir šliaužti.

Žydrė Jasudavičienė iš Pelėdnagių teigia, jog visais laikais madingiausia gėlių spalva yra raudona.

Prakalbusi apie naujienas Ž. Jasudavičienė sakė, jog šiemet atsirado daugiau spalvų, pasikeitęs lapų margumas, populiarėja smilginiai augalai.

– Ar vyrauja sezoninės gėlių mados?

– Visais laikais madingiausia gėlių spalva yra raudona – skaisti arba tamsi. Žmonėms reikia ryškių spalvų. Pavyzdžiui, baltų spalvų auginu labai mažai, nes man jų mažai reikia. Labai perkami margeniai. Iš jų žmonės mėgsta pasidaryti rudens vaizdą, išsirenka pagal spalvas – ima klevo spalvos ,,bordinį“, salotinį arba gali susodinti pagal nuotaiką, – pastebi gėlininkė, pridūrusi, kad visus gėlių daigus į žemę sodinti dar per anksti, juos dar reikia paauginti šiltnamiuose arba ant palangės namuose.

Vynuogių daigai iš Panevėžio

Iš Panevėžio atvykęs Egidijumi prisistatęs prekeivis sakė, jog prekiauti vynuogių sodinukais į Kėdainius atvyko pirmą kartą. Galintis pasiūlyti apie 10 veislių vynuogių – vengriškų, bulgariškų, ukrainietiškų, itališkų… Tai ir žalios, raudonos, rožinės.

– Kokią rūšį galėtumėte rekomenduoti kėdainiečiui, norinčiam pačiam užsiauginti vynuogių?

– Tai būtų žalios ,,Žemčiug Zaporožje“ vynuogių veislė, mat ji nebijo šalčių, uogos labai sultingos, atleidžia visas genėjimo klaidas, – vardino Egidijus.

– Ar visiškai garantuojate, kad šios vynuogės sulauks ne vienos vasaros, sėkmingai peržiemos?

– Kaip ir ,,ženijantis“, niekas neduoda šimto procentų, kad kartu išgyvensim visą gyvenimą, – šmaikščiai palygino vynuogių augintojas, čia pat pirkusiai porai dalijęs naudingus patarimus, jog šiuos vynuogių sodinukus geriausiai sodinti pietinėje pusėje, žemė turi būti paprasta, net durpių nereikia pilti sodinant. O vis dėlto, kad atlaikytų žiemos šalčius, jas rekomenduoja pridengti agroplėvele arba nugenėjus pridengti su lenta. Vynuoges galima auginti ir šiltnamyje, jos greičiau prinoks, o jeigu kieme auginsite, reikės uogų palaukti dar tris savaites. Vieno sodinuko kaina – 9 Eur.