Pavojingos ligos užkratas nustatytas Kaune, Nemuno pakrantėje rastai nugaišusiai gulbei nebylei. Tai pirmas atvejis šiais metais Lietuvoje, kai paukščių gripas nustatytas laukinėje gamtoje.

Vietoje, kus rasta gaišena, gausiai būriuojasi vandens paukščiai, tad yra tikimybė, kad šis labai patogeniškas paukščių gripo H5N1 potipio virusas gali išplisti po visą šalį.

„Grėsmė, kad virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais į paukščių ūkius yra labai didelė. Todėl laboratorijoje atidžiai tiriame visus rastus nugaišusius paukščius ir raginame visus paukščių augintojus stiprinti ūkių stebėseną bei saugumą. Jei virusas patektų į naminių paukščių laikymo vietas, nuostoliai gali būti didžiuliai“, – perspėja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

VMVT primena paukštininkystės ūkiams ir pavienių paukščių augintojams, kad paukščių migracijos laikotarpiu įsigalioja tam tikri draudimai – nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).

Paukščių laikytojams patariama:

• nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti,

• laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų,

• apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurio kontroliuojamoje teritorijoje laikomi naminiai paukščiai.

Gyventojai, radę laukinių vandens paukščių gaišenas, neturėtų jų liesti. Apie tai reikia pranešti visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403. Į nurodytą vietą atvyks VMVT inspektoriai ir atrinks mėginius dėl paukščių gripo tyrimo.

„Kėdainių mugės“ ir VMVT inf.

Panašios naujienos