Karštomis vasaros dienomis nemažai žmonių mėgaujasi poilsiu prie vandens – ne tik maudosi, bet ir plaukioja jachtomis, baidarėmis, valtimis. Draudikai bei ugniagesiai gelbėtojai atkreipia dėmesį, kad plaukiant vandeniu būtina elgtis saugiai, ir pataria, kokių elgesio taisyklių svarbu laikytis.

„Dažniausiai nelaimingi atsitikimai valtyje įvyksta tuomet, kai žmonės nedėvi apsauginių liemenių. Dabar liemenės yra lengvos ir patogios, todėl klaidinga manyti, kad jos trukdys plaukti valtimi. Liemenės neturėtų gulėti valties dugne, ypač jei plaukiate su vaikais. Išplaukiant į vandenį būtina jas apsivilkti, nes dauguma nelaimingų atsitikimų įvyksta staiga, ir žmogus nebespėja apsivilkti apsauginės liemenės“, – sako vienos draudimo bendrovės atstovė Viktorija Katilienė.

Pasak V. Katilienės, kiekvienas valtyje esantis asmuo turi vilkėti tinkamai prigludusią gelbėjimosi liemenę. „Jos būna skirtingų dydžių, pritaikomos tam tikroms vandens pramogoms, parenkamos pagal amžių ir lytį. Jei liemenė per didelė, ji gali nuslysti nuo kūno. Kita vertus, jei gelbėjimosi liemenė yra per maža, ji gali neužtikrinti pakankamo plūdrumo, kad žmogus išsilaikytų virš vandens“, – teigia draudikė.

Sėdant į valtį ar planuojant plaukimą vandens dviračiu, pasak draudikės, svarbu patikrinti šių priemonių būklę, nes praktika rodo, kad iš anksto neapžiūrėta valtis ar vandens dviratis žmonėms sukuria itin rizikingas ir gyvybei pavojingas situacijas – kai išplaukus vanduo ima skverbtis į valties vidų ar pažeistą vandens dviračio dalį, šios priemonės pradeda grimzti. Todėl atidi korpuso apžiūra – būtina, ji padeda išvengti tokių aplinkybių vandenyje.

Saugokitės perkūnijos

V. Katilienė pataria prieš išplaukiant į bet kokį vandens telkinį patikrinti informaciją apie artimiausių valandų oro sąlygas. „Jei matote, kad planuojamos kelionės valandomis galima perkūnija, verčiau likite namuose ir nerizikuokite savo saugumu. Viena pavojingiausių vietų perkūnijos metu yra prie vandens telkinių. Jei esate valtyje ir staiga prasideda perkūnija, irkluokite į artimiausią krantą ir pasitraukite kuo toliau nuo vandens“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Svarbu nepervertinti jėgų

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos upėse gausu įvairiausių maršrutų, kurie tiks tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems keliautojams baidarėmis. „Pradedantiesiems saugiau pasirinkti seklesnę ir nedidelę upę, kad, valčiai apvirtus, galėtumėte tik pakilti ir tęsti kelionę. Naujokams prieš pradedant kelionę būtina išklausyti saugos instruktažą. Du naujokai neturėtų sėsti į vieną valtį, vienas plaukiantysis turėtų turėti plaukimo baidare patirties“, – praktiniais patarimais dalijasi V. Katilienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad reikia neprarasti atidumo praplaukiant akivarus, bandant įveikti atsiradusias kliūtis, pavyzdžiui, plaukiant pro išvirtusius medžius.

Pasak žalų ekspertės, žmonės dažnai išsirengia į kelionę su didesniu draugų, šeimos ar kolegų būriu. „Didesnė draugija ne tik suteiks kelionei smagumo, bet ir užtikrins saugumą įvykus nelaimei. Įvykus nelaimingam atsitikimui šalia bus žmonių, galinčių padėti ar iškviesti gelbėtojus. Pravartu iš anksto pasidalinti informacija, kas iš bendrakeleivių moka teikti pirmąją pagalbą. Tai gali praversti, jei įvyktų kokia nelaimė“, – pastebi specialistė.

Patarimų turi ir ugniagesiai gelbėtojai

„Jei pramogausite vandens telkiniuose, iš anksto gerai išstudijuokite maršrutą, plaukdami gerai įsidėmėkite buvimo vietą, kad, įvykus nelaimei, Bendrojo pagalbos centro operatoriams galėtumėte nurodyti kuo tikslesnę savo buvimo vietą, mat nuo to labai priklauso, per kiek laiko pas jus atskubės pagalba. Jokiu būdu neperpildykite plaukiojimo priemonės, nemanykite, kad vienas kitas papildomai plaukiantis kilogramas nieko tokio. Plaukdami būtinai įsidėmėkite visus kartu plaukiančiuosius, kad atskubėjusiems gelbėtojams galėtumėte pasakyti tikslų plaukusiųjų skaičių ir nurodyti konkrečius asmenis, ko trūksta. Nereikalaukite leisti pavairuoti plaukiojimo priemonę – tai gali daryti tik išmanantieji.

Plaukiojant ant vandens nėra saugu vartoti alkoholinius gėrimus, jokiu būdu negalima jų siūlyti laivo kapitonui ar vairininkui. Patariama elgtis atsakingai, paisyti saugumo reikalavimų. Jei plaukiate jachta, žinokite, kad, jei iškristumėte už borto, ši transporto priemonė neturi galimybės greit apsisukti ir jus gelbėti. Jei plaukiate kateriais, turite žinoti, kad juose neretai nebūna jokių priešgaisrinių priemonių, o gaisro tikimybė didelė, tad galite susidurti su dviem stichijomis – ugnimi ir vandeniu.

Plaukdami valtimi, specialiai jos nesiūbuokite, nes ši gali apvirsti. Ypač būkite budrūs, jei plaukiate kartu su vaikais. Jei išplaukiate vienas, informuokite artimuosius, kur ketinate plaukioti. Jei nutiktų kokia nelaimė, reikia nedelsiant skambinti pagalbos tel. 112“, – teigiama ugniagesių gelbėtojų pranešime.

Parengta pagal pranešimus spaudai