Rudenį baigtame modernizuoti Kėdainių miesto parke gausu gamta ir naujais statiniais besigėrinčių lankytojų, žiemos pramogų mėgėjų, tačiau savo ranką jau spėjo prikišti ir piktadariai. Pasirodo, parko teritoriją turinčios stebėti 2 vaizdo kameros – pastatytos, tačiau dar neveikia.

Vieni gražina, kiti niokoja

Pirmąją Naujųjų metų dieną socialiniuose užfiksuotas vandalizmo atvejis, kai buvo išplėštos kelios prieplaukos pontono lentelės, sulaukė chuliganus smerkiančios internautų reakcijos bei linkėjimų, kad nudžiūtų rankos tiems, kurie nežino, kaip jas panaudoti.

Kaip neseniai atnaujintas parkas bus prižiūrimas bei saugomas nuo galimo niokojimo ar vagysčių? Juk po statybų jame iškilo puslankio formos stilizuota pavėsinė – pergola, kultūrinis amfiteatras su įrengtomis sėdimomis vietomis žiūrovams, nauja scena, senosios estrados vietoje įrengtas amfiteatras, laipiojimo kalneliai, parkūro aikštelė, prie salų sumontuota prieplauka, įrengtas naujas apšvietimas ir atlikta kitų darbų.

Su klausimais dėl parko priežiūros „Kėdainių mugė“ kreipėsi į rajono savivaldybę bei miesto seniūniją.

Remontuoti teks seniūnijai

Kėdainių miesto seniūnija informavo vykdanti bendrą parko teritorijos priežiūrą:  seniūnijos darbuotojai valo takus, grėbia lapus, šienauja, remontuoja sulaužytus įrenginius pasibaigus garantiniam laikotarpiui, šalina pavojingus medžius.

„Atsižvelgiant į kelerių metų patirtį tiek miesto parke, tiek kitose miesto viešosiose erdvėse esančių suoliukų remontas (dažai, dažymo  darbai, nusidėvėjusių ar sulaužytų medinių dalių  pakeitimas) per metus kainuoja maždaug apie 1 000 eurų. Apytikriai tiek pat, apie 1 000 eurų, kainuoja tiek miesto parke, tiek kitose miesto vietose esančių vaikų žaidimo įrenginių ir treniruoklių remontas“, – rašoma miesto seniūnijos pateiktame atsakyme.

Parke – dvi stebėjimo kameros

Kaip rodo patirtis, vandalai parko neaplenkdavo ir anksčiau, tad naujai pastatytų objektų apsauga turėtų būti rajono valdžios prioritetų sąraše.

Kaip informavo rajono mero patarėja Jorūnė Liutkienė, miesto parką, kaip ir kitas viešąsias erdves, reidų metu apžiūri savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai. Sausio 5 d. gautame savivaldybės atsakyme teigiama, kad vaizdo stebėjimo kameros parke taip pat jau sustatytos, tik jos – dar neveikiančios. „Šiuo metu vyksta viešieji pirkimai, kad jos būtų pajungtos stebėjimui“, – informavo mero patarėja. Parke ir kitose miesto viešosiose erdvėse taip pat naudojamos 6 savivaldybės kameros, kurių vieta nuolat keičiama pagal poreikį

„Kėdainių mugei“ patikslinus, kad viešieji pirkimai, kurių metu savivaldybės administracija ketino įsigyti vaizdo duomenų perdavimo paslaugą beveik trejų metų laikotarpiui, turėjo baigtis praėjusių metų spalio mėnesį, paaiškėjo, kad pirkimai vis tik įvyko, o vaizdo stebėjimo kameros parke pradėsiančios veikti nuo sausio 7 d.

Tądien apsilankius parke paaiškėjo, kad ant apšvietimo stulpų sumontuotos vaizdo stebėjimo kameros (viena jų – saloje prie naujosios prieplaukos, kita – prie tako tarp gėlyno ir buvusio dvaro teritoriją žyminčių stilizuotų pamatų) dar neveikia.

Tad pasiteiravus konkretesnių duomenų apie tai, po dienos gautas papildytas Egidijaus Grigaičio, savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjo, atsakymas:

 „Dėl vaizdo duomenų perdavimo paslaugos sutartis pasirašyta 2020 m. lapkričio 4 d. su AB „Telia Lietuva“. Vadovaujantis sutarties 3.2. punktu, vykdytojas paslaugas pradeda teikti ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo sutarties įsigaliojimo dienos.“

Tačiau sausio 6 dieną bendrovė raštu kreipėsi į savivaldybę ir paprašė pratęsti darbų atlikimo terminą iki sausio 31 d., nes atliekami papildomi darbai, įrengiamas ryšio kanalas nuo ryšių šulinio.

Savivaldybė minėta sutartimi įsigijo vaizdo duomenų perdavimo paslaugą iš 8 vaizdo stebėjimo kamerų. Pasak E. Grigaičio, miesto parke įrengtos dvi vaizdo stebėjimo kameros, trečioji – prie lauko teniso kortų, dar 5 vaizdo kameros yra įrengtos universaliame daugiafunkciniame aikštyne, Chemikų gatvėje.

Tai yra 360 laipsnių nenutrūkstamo sukimosi skaitmeninės kameros, užtikrinančios kokybišką vaizdą.

Vaizdo duomenys iš jų turi būti perduodami į darbo vietą S. Jaugelio Telegos g. 2, miesto seniūniją, ir saugomi 30 kalendorinių dienų.

Papildoma darbo jėga seniūnijai

Motyvuojant tuo, kad Kėdainių mieste renovuotos arba naujai įrengtos keturios viešosios erdvės: Kėdainių miesto parkas, Vytauto parkas, universalus daugiafunkcinis aikštynas, lauko teniso kortų prieigos, o šių viešųjų erdvių priežiūrai ir tvarkymui reikia papildomos darbo jėgos, paskutiniame praėjusių metų rajono savivaldybės tarybos posėdyje (gruodžio 18 d.) priimtas sprendimas įsteigti 2 darbininkų etatus Kėdainių miesto seniūnijoje.

Nuo 2021 m., žiemos metu šie darbininkai atliktų darbus ledo arenoje, o vasaros metu – miesto parke ir teniso kortų prieigose. Iki šiol seniūnijoje buvo iš viso 31,25 etato, iš jų – 6 etatai darbininkų.

Pastebėjote vandalizmą – kur pranešti

Pastebėjus asmenis, darančius nusižengimus, pirmiausia gyventojai raginami juos sudrausminti, o apie matomus daromus teisės pažeidimus prašoma nedelsiant informuoti telefono numeriu 112 arba el. p. viesojitvarka@kedainiai.lt.

Gyventojai, pastebėję  gadinamus miesto infrastruktūros įrenginius, darbo valandomis gali pranešti ir miesto seniūnijai telefonu 8 347 67 287. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad seniūnijos darbuotojai neturi įgaliojimų reaguoti į įvykį taip, kaip Viešosios tvarkos skyriaus ar policijos pareigūnai – suimti ar bausti prasižengėlių.