Valdantiesiems Kėdainių rajono savivaldybės taryboje nepavyksta tyliai prastumti sau naudingų sprendimų – jiems kortas vis sumaišo opozicija.

Praėjusį penktadienį įvykusiame savivaldybės tarybos posėdyje Nijolės Naujokienės vadovaujamai valdančiųjų frakcijai nepavyko pabranginti gyventojams šiukšlių mokesčio; be konkurso pigiau išnuomoti dar vienų patalpų savo globojamam UAB „Sveikos mitybos partneriui“; permesti kitiems projektams finansuoti nepanaudotas aplinkosaugai skirtas lėšas.

Liko ,,nepalaimintas’’ ir rajono savivaldybės administracijos paruoštas sprendimo projektas – visiems padidinti valstybinės žemės nuomos kainą.

Mokesčio padidinimo metodikai nepritarta

Savivaldybės administracija vargsta dėl atliekų tvarkymo įkainių paskaičiavimo metodikos. Jos patvirtinti nepavyksta jau ne pirmame savivaldybės tarybos posėdyje. 

„Administracija ir valdantieji neįsiklauso į tarybos narių pasiūlymus bei pastabas ir eilinį kartą siūlo tą patį“, – po tarybos posėdžio sakė opozicinės frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ seniūnas Saulius Grinkevičius. 

Tarybos nariams nerimo sukėlė valdančiųjų siūlomos mokesčio paskaičiavimo metodikos niuansas, kad vienam bute gyvenančiam kėdainiečiui už šiukšles tektų mokėti brangiau nei gausesnei kartu gyvenančiai šeimynai.

“Kas dabar daugiausiai gyvena butuose po vieną? Be abejo, senjorai, kurių vaikai jau išėję į gyvenimą. Būtent jiems tektų mokėti dar brangiau”, – nepritarimą pareiškė S. Grinkevičius.

Gamybinių patalpų, sandėlių turėtojus skaudžiai paliestų už atliekų surinkimą ir tvarkymą skaičiuojamas mokestis nuo patalpų ploto, nepriklausomai nuo to, kokia veikla jose vykdoma.

„Ne patalpos generuoja atliekas, bet žmogus, ir mokesčio už atliekų surinkimą bei tvarkymą tarifas neturėtų būti siejamas su patalpų plotu“, – nepritarimą valdančiųjų siūlomai mokesčio paskaičiavimo metodikai paaiškina S. Grinkevičius. – Valdžia siūlo labai painų, žmonėms nesuprantamą mechanizmą.“

Pasak opozicinės frakcijos seniūno, ir teigimas, kad „niekas čia nebrangs“ yra apgaulingas. Savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis tarybos nariams pripažino, jog savivaldybė patiria 400 000 eurų daugiau išlaidų atliekų tvarkymui, nei surenka už tai mokesčių.

“Tai iš kokių lėšų tada padengs nuostolį savivaldybė, jei nepakels mokesčio gyventojams? Žinoma, kad mokestis brangs,” – konstatavo praėjusios kadencijos Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Opozicinės frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui” Kėdainių r. savivaldybės taryboje seniūnas S. Grinkevičius.

Savivaldybės administracijos siūlomai metinės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydžio nustatymo metodikai nepritarė: Virginija Baltraitienė, Sandra Barzdienė, S. Grinkevičius, Jūratė Judickienė, Algimantas Kižauskas, Steponas Navajauskas, Virmantas Pikelis, Saulius Sinickis, Vilma Šnurevičiūtė, Adelė Štelmokienė, Karolina Štelmokaitė,  Jonas Talmantas; susilaikė Aušrelė Kaminskienė ir Rimantas Diliūnas.

Savivaldybės administracijai pavesta metodiką dar tobulinti.

Biudžetas pasipildys beveik puse milijono

„Nesupratome mes valdančiųjų, kurie nenorėjo, kad iš didžiųjų rajono ūkininkų, kurie patys sutinka ir pasiūlė, į rajono biudžetą būtų renkamas didesnis mokestis už nuomojamą valstybinę žemę“, – po balsavimo taryboje dėl valstybinės žemės nuomos mokesčio tarifų ir lengvatų nustatymo 2021 metams, stebėjosi S. Grinkevičius.

Tarybos tvirtinimui savivaldybės administracijos paruoštame sprendime buvo numatyta visai nuomojamai valstybinei žemės ūkio paskirties žemei nustatyti 2,5 proc. nuomos kainos tarifą, vietoj buvusių 0,7 proc. Mokestis nuo 30 Eur/ha kyla maždaug iki 105 Eur/ha. Palyginimui: rinkos kaina už privačios žemės nuomą yra dvigubai didesnė – apie 200-250 Eur/ha.

Valstiečių ir žaliųjų frakcija pasiūlė nedidinti nuomos kainos už valstybinę žemę nuomininkams iki 10 hektarų.

„Pritariu valstiečių ir žaliųjų frakcijos pasiūlymui palikti nepadidintą tarifą smulkiesiems ūkininkams. Bet su sąlyga, kad ruoštųsi kitiems metams, nes gali būti pasikeitimų. O likusiems kitiems, tarp kurių – ir mokymo įstaigų, ir eksperimentiniai ūkiai, 2,5 proc. tarifas tikrai nebūtų per didelis, netgi dar ir tokį pavadinčiau lengvatiniu“, –  sakė tarybos narys, stambus ūkininkas, buvęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas J. Talmantas.

„Mano paskaičiavimu, priėmus sprendimą su „valstiečių“ pataisa, rajono biudžetas pasipildys apie 400 000 eurų, už kuriuos galima bus daug gerų darbų padaryti ir kaimo vietovėse, pavyzdžiui, yra dar daug neasfaltuotų žvyrkelių“, – pritarti pasiūlymui ragino S. Grinkevičius.

Sprendimui nustatyti valstybinės žemės nuomos mokesčio tarifą 2,5 proc., nuomotojams iki 10 ha paliekant 0,7 proc. tarifą, pritarė:  V. Baltraitienė, S. Barzdienė, S. Grinkevičius, J. Judickienė, S. Navajauskas, V. Pikelis, S. Sinickis, V. Šnurevičiūtė, A. Štelmokienė, K. Štelmokaitė,  J. Talmantas, R. Diliūnas ir Valentinas Tamulis.

Kam atstovauja valdantieji?

„Nesuprantama, kodėl visas N. Naujokienės vadovaujamas judėjimas balsavo prieš tokį sprendimą. Mums, tarybos nariams, taip ir liko neaišku, kam jie atstovauja“, – po balsavimo sakė S. Grinkevičius.

„Valdantieji pasirinko remti stambius ūkius, stambų verslą, kurie tikrai pigiai nuomojasi valstybinę žemę, – kalbėjo tarybos narė K. Štelmokaitė. – Mūsų rajone yra stambių ūkių, kurie valdo šimtus hektarų valstybinės žemės, mokėdami už ją biudžetui po 30 Eur/ha. Pavyzdžiui, 730 ha valstybinės žemės Kėdainių rajone valdo užsienio bendrovė, kitas pelningas ūkis – per 300 ha,.. Kai rinkos nuomos kaina sukasi apie 200 Eur/ha. Taip yra iškreipiama konkurencinė aplinka ir skriaudžiami smulkieji ūkininkai. Jeigu valdantieji būtų norėję apsaugoti smulkiuosius, būtų palaikę mūsų pasiūlymą.”

Kėdainių r. savivaldybės tarybos narė K. Štelmokaitė. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Valdančiųjų frakcijos seniūnė N. Naujokienė atsakė, jog jos frakcija nespėjusi susipažinti su valstiečių papildytu sprendimo projektu. Nors to paties N. Naujokienės vadovaujamo politinio judėjimo atstovas rajono meras V. Tamulis ir susipažino, ir suprato, ir pabalsavo priešingai nei idėjinė lyderė su kompanija.

N. Naujokienės nuoširdumu nepatikėjo J. Talmantas: „Gerbiama Nijole, kai jūs sakote, kad jums trūksta laiko ar kompentencijos, paskaičiuoti kur – 30 Eur/ha ir kur – 100 Eur/ha, ar čia daug skaičiavimo reikia? 5 000 (apytiksliai ha valstybinės žemės Kėdainių rajone – red. past.) padauginkime iš 100 Eur ir iš 30 Eur. Skirtumas akivaizdus ir nereikia čia mūsų kvailinti, mes skaičiuoti mokame.“

Kėdainių r. savivaldybės tarybos narys J. Talmantas. (Asmeninio archyvo nuotr.)

„O jeigu kai kurie savivaldybės administracijoje ar čia, taryboje, mano, kad savivaldybei pinigų nereikia, vertėtų jiems atlyginimus pamažinti. Nėra pinigų – nėra ir atlyginimų“, – emocingai rėžė J. Talmantas.

„Ne tarybos dauguma, o tik valdantieji balsavo prieš patobulintą sprendimą, – reziumavo opozicijos rajono taryboje lyderis S. Grinkevičius. – Iš administracijos direktoriaus, kaip iš sugedusios plokštelės, nuolat girdisi: pinigų nėra. Mes siūlome, kaip papildyti biudžetą vos ne puse milijono, o, pasirodo, savivaldybei to nereikia.“

Pasak S. Grinkevičiaus, šiuo klausimu geresnio už priimtą sprendimą negalėjo ir būti. Ir mažieji ūkiai nenukentės, ir stambieji sutinka. „Džiaugiuosi ne valdančiųjų priimtu sprendimu ir labai tikiuosi, kad tie gauti pinigai bus panaudoti kėdainiečių labui“, – aistroms nurimus sakė S. Grinkevičius.

(Bus daugiau. Tęsinys kitame „Kėdainių mugės” numeryje.)

Panašios naujienos