Mintys po posėdžio

Praėjusį penktadienį įvykusiame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje trys iš trisdešimt trijų klausimų sulaukė ypatingo tarybos narių dėmesio ir karštų diskusijų.

Nesutapo valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl savivaldybės priešgaisrinės tarnybos specialiosios technikos nuomos kainų. Nijolės Naujokienės rajono taryboje valdomai frakcijai teko pripažinti savivaldybės administracijos paruošto sprendimo netobulumus dėl infrastruktūros plėtros įmokos tarifo. Nepavyko valdantiesiems prastumti  sprendimo, suteikiančio galimybę savivaldybės administracijos direktoriui vienasmeniai skirstyti šimtatūkstantines lėšas kelių ir gatvių remontui.

Skurstančios tarnybos paslaugos – už dyką

Nepavyko įtikinti rajono valdančiųjų dėl priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, – apgailestauja opozicinės frakcijos savivaldybės taryboje pirmininkas Saulius Grinkevičius. – Mūsų rajono gelbėtojų komandos gyvena labai prastai.“

Rajono taryba patvirtino specialiosios priešgaisrinės tarnybos technikos, kurios sąraše automobiliai ZIL, GAZ, URAL markių, nuomos kainas.

Ne valdančiųjų frakcijos nariams susirūpinimą sukėlė nuostata, kad Kėdainių rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų organizuojamus renginius priešgaisrinė tarnyba turėsianti aptarnauti neatlygintinai. Tokiam sprendimui nepritarė tarybos nariai S. Grinkevičius, Algimantas Kižauskas, Steponas Navajauskas, Virmantas Pikelis, Saulius Sinickis, Vilma Šnurevičiūtė, Sandra Barzdienė, Adelė Štelmokienė, Karolina Štelmokaitė.

Sprendimas, kad savivaldybės organizuojamuose renginiuose gelbėjimo tarnyba turėtų dirbti be atlygio, mano galva, yra tiesiog amoralus, – sako buvęs rajono meras S. Grinkevičius. – Praėjusios kadencijos savivaldybės taryboje, kai pamačiau, kaip varganai priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba atrodo, buvom priėmę sprendimą papildomai jiems skirti 40-50 tūkstančių eurų finansavimo kasmet. Tada jie nusipirko keletą specialiųjų automobilių, suremontavo kai kuriuos tarnybos pastatus. Buvo sutarta su švedais (Svalovo komuna) dėl gaisrinės automobilio. Šiandien jie iš savivaldybės gauna 3 000 eurų ir už tuos pačius turi laistyti gatves, o renginiuose budėti nemokamai. Tai kokia čia parama?”

Tačiau N. Naujokienė, Rimantas Diliūnas, Vygantas Vanagas, Indrė Fiodorova, Dangiras Kačinskas, Alvydas Ardavičius, Paulius Aukštiklanis, Romualdas Gailiūnas, Alfredas Hofmanas, Valentinas Tamulis, Aušra Nesterovienė ir Gitana Kaupienė savo balsais nulėmė, kad varganai gyvenanti savivaldybės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba savivaldybei tarnaus už dyką.

Savivaldybės taryba nepatikėjo administracijos direktoriui vienasmeniai valdyti Programos pinigų, likusių po viešųjų pirkimų.

Direktorius šimtų tūkstančių nežarstys

Nepraleido rajono tarybos opozicija ir dalis nepriklausomų tarybos narių valdančiųjų bandymo atsirišti rankas šimtatūkstantinių sumų pažarstymui.

Rajono valdžios paruoštas sprendimo projektas „Einamųjų metų Programos lėšas, likusias po darbų ir paslaugų viešųjų pirkimų konkursų, ir gautas papildomai savivaldybės administracijos direktorius įsakymu paskirsto objektų sąraše esantiems keliams (gatvėms), kurių remonto darbams trūksta finansavimo” buvo atmestas.

Iš tiesų džiaugiuosi, kad mums pavyko tą dalyką užblokuoti. Nes kelis šimtus tūkstančių eurų patikėti vienam žmogui dalinti į kairę ir į dešinę – per daug rizikinga”, – sako S. Grinkevičius.

Pasak opozicijos lyderio, buvo bandyta atimti iš tarybos vieną iš sprendimo priėmimo prerogatyvų. Tai turi spręsti taryba.

Privertė įsigilinti

Ilgiausiai užtruko svarstymas ir vis dėlto buvo atidėtas sprendimas dėl Kėdainių rajono savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos tarifų patvirtinimo.

Tarybos narių diskusijose išryškėjo, kad dabartiniai rajono valdantieji – nei frakcijos seniūnė N. Naujokienė, nei meras, nei vicemeras, galimai nelabai domisi ir akivaizdžiai nelabai supranta rajono infrastruktūros esmę. Nedaug trūko, kad jų sprendimu naujakuriai – ir verslo įmonės, ir gyventojai – būtų apmokestinti vienodu infrastruktūros mokesčiu, nediferencijuojant – kurioje rajono vietovėje jie kurtųsi.

Tai yra labai svarbus klausimas, – įsitikinęs frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui” seniūnas S. Grinkevičius. – Ir ne dėl to, ką akcentavo P. Aukštikalnis – kad tai yra savivaldybės pinigai. Šio klausimo esmė – ne pinigai. Čia yra strategija, čia yra matymas mūsų visų, o pirmiausiai turėtų būti – valdančiųjų, kaip mes matome Kėdainius, Kėdainių rajoną. Kaip rajonas turėtų vystytis. Nes signalas, kurį mes šiuo klausimu priėmę sprendimus pasiųsime investuotojams ir gyventojams lems – geriau investuoti ir kurti įmones mūsų krašte, ar kur kitur. Patraukliau kurtis gyventi bus Kėdainių krašte, ar kur kitur.”

Frakcijos "Liberalai Kėdainių krašto žmogui" seniūnas S. Grinkevičius turi pasiūlymų dėl infrastruktūros mokesčio.

Ne visi turi pasiūlymų

Opozicijai pavyko įrodyti valdantiesiems, kad šiuo klausimu sprendimas nėra išbaigtas ir apsvarstytas. Sprendimo priėmimas buvo atidėtas.

Šią savaitę į nuotolinį pasitarimą buvo prisijungę visų frakcijų seniūnai. Bene pirmą kartą visos frakcijos sutarė, kaip dirbs darbo grupėje dėl infrastruktūros tarifų nustatymo.

Frakcijų „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ ir Darbo partijos seniūnai S. Grinkevičius ir V. Vanagas  bei Kėdainių valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai atstovavusi K. Štelmokaitė išsakė frakcijų pozicijas ir kai kuriuos pasiūlymus.

Didžiausios, rajono valdančiųjų, frakcijos seniūnė N. Naujokienė idėjų šiuo klausimu neturėjo. Sakė esanti atvira pasiūlymams. Pasitarimą vedęs meras Valentinas Tamulis taip pat šiuo klausimu nepasisakė. Bet pademonstravo nepakantumą „valstiečių“ frakcijai, trukdydamas teikti pasiūlymus.

Kėdainių rajono infrastruktūros tarifų nustatymo klausimu frakcijų seniūnai darbą tęs kitą savaitę.

2 Responses

  1. Iš tikrųjų

    Kai valdininkai, esantys daugumoje, tiek rajone, tiek ir seime, stengiasi negirdėti opozicijos nuomonės, prilygsta arkliui, kuris nebijo net botago. Kupiškėnas pasakys-“ rumbus arklys“. Pasikinkęs jį į vežimą,nori ,kad jis bėgtų ristele, uždroši botagu per šlaunelę. o jis apsuko uodegą ir eina pėsčias toliau.

    Atsakyti
  2. Rima

    Nijoles paklapčiukai nieko patys nesupranta, o poniai žmones paprasti visai nerūpi, svarbu savo šeimos pozicijas reikia susisėlioti, kol dar valdžioje.

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.