Rugsėjo 1-ąją prasideda Aplinkos apsaugos departamento akcija „Saugom lašišą“, kuria norima užtikrinti lašišų ir šlakių apsaugą jų migracijos ir neršto vietose. Kartu departamentas primena svarbią taisyklę – nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. visas sugautas lašišas ir šlakius privaloma paleisti atgal į tą patį vandens telkinį. Galimybė paimti sugautą lašišą arba šlakį išliks tik po šių žuvų neršto – nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. 

Per akciją ypatingas dėmesys bus skiriamas lašišinėms upėms: Baltijos jūros priekrantei, Kuršių marioms, Nemuno deltos regionui, Šventosios (pajūrio), Nemuno, Minijos, Jūros, Dubysos, Neries, Šventosios, Žeimenos, Siesarties, Vilnelės, Vokės upėms ir jų intakams. Taip pat bus tikrinami privažiavimai ir keliai prie šių vandens telkinių. 

Šalyje bus organizuojami reidai, tęsiama reguliari verslinės žvejybos kontrolė ir tikrinami žvejai mėgėjai. Pareigūnai stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu asmenų transporto priemones, jei bus įtarimas, kad asmenys galimai pažeidė žvejybą reglamentuojančius teisės aktus. Akcijos metu bus koncentruojamasi į  šiurkščių žvejybos pažeidimų išaiškinimą. 

Prireikus aplinkosaugininkai į pagalbą pasitelks neetatinius aplinkos apsaugos inspektorius, taip pat bus keičiamasi svarbia informacija bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis. 

Kodėl taikomi apribojimai ir siekiama saugoti šių žuvų išteklius? 

 • Lašišos ar šlakio patelės žūtis migracijos ar neršto metu gali stipriai sumažinti šių žuvų populiaciją.  
 • Migruodamos šios žuvys susiduria su daug kliūčių, pvz., užtvankomis, hidroelektrinėmis.  
 • Lašišos saugodamos savo nerštavietes yra labai pažeidžiamos, nes yra linkusios iš jos nesitraukti.   

Svarbios datos lašišų ir šlakių žvejybai  

 • Rugsėjo 1 d. – spalio 15 d. žvejai privalo vadovautis principu „pagavai – paleisk“ ir pagavus šiuo laikotarpiu lašišą arba šlakį būtina jį paleisti atgal į tą patį vandens telkinį.  
 • Rugsėjo 16 d. – spalio 15 d. Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 3 priede nurodytų upių ruožuose privaloma turėti žvejo mėgėjo kortelę lašišų ir šlakių žvejybai, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu ir kokios žuvys žvejojamos.  
 • Nuo rugsėjo 16 d. draudžiama žvejoti ties Neries, Šventosios, Jūros ir Minijos pagrindinių intakų žiotimis, kaip numatyta Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 5 priede
 • Iki gruodžio 1 d. galioja draudimas žvejoti lašišoms svarbiuose Nemuno ruožuose, nurodytuose Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 6 priede

Atsakomybė  

 • Lašišų ir šlakių žvejyboje naudojant elektros ar ultragarso prietaisus, numatyta baudžiamoji atsakomybė – bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų. 
 • Lašišų ir šlakių žvejyboje naudojant draudžiamus žvejybos įrankius ar draudžiamus būdus gresia bauda iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu. 
 • Pažeidžiant limituotos lašišų ir šlakių žvejybos priemones gresia bauda iki 550 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu. 
 • Už neteisėtai sugautą lašišą arba šlakį taikomas 970 eurų žalos apskaičiavimo bazinis įkainis. Padarytos žalos gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose atlyginimo dydis skaičiuojamas taikant trigubą padarytos žalos žuvims apskaičiavimo bazinį įkainį. 

Pažeidėjų apstu

Aplinkosaugininkai teigia, kad pernai per šią akciją buvo surengti 543 reidai. Akcijos laikotarpiu nustatyti 247 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimai (160 iš jų – šiurkštūs), 5 verslinės žvejybos ir 109 kito pobūdžio pažeidimai. Taip pat pareigūnai paėmė 382 įrankius: 100 mėgėjų žvejybos, 282 ne mėgėjų žvejybos ir 6 plaukiojimo priemones.

AAD primena, kad  apie pastebėtus pažeidimus gyventojai gali pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112, o nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kur užfiksuotas daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.   

Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu 8 700 02 022 arba el. paštukonsultacijos@aad.am.lt.            

AAD inf.