Taip apibendrintai būtų galima apibūdinti pastarųjų poros savaičių „Kėdainių mugės“ skaitytojų klausimus, atsiųstus į redakciją.

Vienus domino, kodėl meras prie eglutės nedėvi apsauginės kaukės, kitiems rūpėjo mero patarėjos viešas įrašas jos „Facebook‘o“ paskyroje, tretiems – netvarka mieste, sveikatinimo reikalai ar problemos keliaujant viešuoju miesto transportu.

Tiesa, visų skaitytojų vardai ir pavardės „Kėdainių mugės“ redakcijai yra žinomi, tad klausimus siunčia ar skambučiais rūpimas bėdas, pastebėjimus ir nuomones išsako realūs, o ne išgalvoti, Kėdainių rajono gyventojai.

Ar taip galima?

Gruodžio 4 dieną socialiniai tinklai ūžė dėl rajono mero Valentino Tamulio elgesio. Prie pagrindinės miesto Kalėdų eglės jis su Kalėdų Seneliu fotografavosi be apsauginės veido kaukės.

„Kodėl, kai Kėdainių miestas įtrauktas į raudonąją COVID-19 zoną šalyje, Lietuvoje pagal sergamumą koronavirusu pirmaujame, meras su Kalėdų Seneliu fotografuojasi be apsauginės kaukės? Kur jūsų kaukė? Ar merui galima nesilaikyti karantino? Ar jam kaukės nereikia dėl to, kad persirgo, ar tokį pavyzdį rodo kėdainiečiams, kad nereikia laikytis reikalavimų“, – klausinėjo kėdainiečiai socialiniame tinkle.

Mero patarėja Jorūnė Liutkienė į tai atsakė: „Meras atvyko su kauke ir ją dėvėjo, o pasveikinti kėdainiečius  be kaukės ir kreiptis į žmones svarbių švenčių proga atviru veidu buvo komandos prašymas, apsvarsčius visus galimus pavojus ir rizikas,  kurių nebuvo – visi stovėjo labai toli, buvo su kaukėmis, filmuojama buvo iš toli, veiksmas truko labai trumpai, žmonių aikštėje buvo vos keli, o be to meras yra persirgęs COVID-19 ir žmonėms tai yra žinoma. Po trumpo filmavimo meras toliau buvo su apsaugine veido kauke.“

Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio 1 dalį, toks nusižengimas, kaip apsauginės kaukės nedėvėjimas viešoje vietoje, užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.

Rašykite asmeniškai

Praėjusią savaitę ypatingo atgarsio sulaukė ir Kalėdų eglutės įžiebimo vakarą, gruodžio 4-ąją, mero patarėjos J. Liutkienės asmeninėje „Facebook‘o“ paskyroje, kuri prieinama viešai, paskelbtas jos įrašas (kalba netaisyta – red. past.):

„Neslėpsiu – eglę pamačiau vakar. Turėjome patikrinti kaip tai veiks. Mačiau ir policiją, ir viešąją tvarką – patikėkite jie bus ir šiandien, ir rytoj. Akies krašteliu pamačiau ir Kalėdų senelį. Draugiškas ir labai malonaus balso. Žiūrėdama į jį iš tolėliau taip norėjau, kad pakviestų linksmybėms ar bent jau bendrai nuotraukai. Deja matyt per rimtai abu laikėmės taisyklių. Kai nieko nėra švento, visi pažeidžiami ir krykštaut ar norėti neįmanomo kaip vaikystėje nebegali. 

Kaip aš džiaugiuosi, kad miestas spindi, permušdamas proto negalias, savo simboliais trimituodamas dvasios tyrumą, kuriam niekada nesame pasiruošę. Ta amžina gėrio ir blogio, šviesos ir tamsos kova ištinka net per Kalėdas – švenčiausią metą.  

Ir kai žinai kas dar tą dieną vyksta mieste: nešami skundai, užgrobiami komitetai, atakuojamos socialinės paskyros, nusisuka bendražygiai, parduodama informacija, beraščiai braunasi į eterį – negali pamiršti, kad visada kas nors kėsinasi ir į tavo sielą…“


Net keletui mūsų skaitytojų kilo tie patys klausimai: ar gali politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojas savo asmeninėje paskyroje, kurioje nurodoma darbovietė, viešinti tokius kaltinančius įrašus? Paklausus, kas konkrečiai norėta pasakyti šiuo įrašu, J. Liutkienė atsakė: „Su mano asmeninės „Facebook‘o“ paskyros skaitytojais aš bendrauju ir į jų klausimus atsakau pati. Būtų puiku, jei ir Jūs juos nukreiptumėte į mane tiesiogiai.“

Meras Valentinas Tamulis, į klausimą, kaip vertina savo patarėjos viešiesiems ryšiams viešai išsakytas mintis, atsiuntė tokį atsakymą: „Aš nekontroliuoju man pavaldžių darbuotojų asmeninių paskyrų.

Demokratinėje valstybėje žmonės turi teisę laisvai reikšti savo mintis. Patarėjos paskyroje pareikštos mintys nėra oficiali savivaldybės nuomonė.“
Taigi, skaitytojai, kurie domėjosi, kas buvo užgrobta, skundžiama, atakuojama, parduodama ar kas yra beraščiai, rašykite tiesiai mero patarėjai.

Mero patarėjas yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas, į pareigas skiriamas savivaldybės mero potvarkiu. Jis yra tiesiogiai pavaldus savivaldybės merui. Šis darbuotojas rajono vadovui teikia informaciją, pasiūlymus bei patarimus, kuriant ryšių su visuomene, žiniasklaida sistemą. Paprastai viena iš patarėjo funkcijų yra visuomenės informavimo priemonių kontrolė, kad būtų skelbiama neiškraipyta, oficiali savivaldybės poziciją atspindinti informacija, o prireikus įstatymų nustatyta tvarka reikalauti paneigti ar patikslinti tikrovės neatitinkančią, iškreiptą informaciją. Tai šiuo konkrečiu mūsų rajono savivaldybės atveju, savivaldybės socialiniame tinkle ir svetainėje mero patarėja skelbia oficialią savivaldybės nuomonę, o asmeninėje paskyroje reiškia savo mintis, kurios, pasak mero V. Tamulio, „nėra oficiali savivaldybės nuomonė“? Keistas požiūris, juolab kad į mero patarėjo pareigas kviečiamas tas žmogus, kuriuo rajono vadovas turi pasitikėti ir asmeniškai, ir politiškai, nes pareigybė taip ir skamba – politinio (asmeninio) pasitikėjimo tarnautojas.

Tikėtina, kad galbūt mesti kaltinimai užgrobimais, nusisukusiais bendražygiais ir kitais dalykais yra susiję su pastarųjų savaičių reikalais.

Lapkričio 27-ąją rajono taryboje apie pasitraukimą iš valdančiųjų frakcijos pranešė visuomeninio rinkimų komiteto „Valentino Tamulio komanda – mūsų krašto sėkmei“ narės, tarybos narės Edita Bodendorfė ir Aušrelė Kaminskienė. Tarybos narės Nijolės Naujokienės vadovaujamas Švietimo komitetas pasipildė naujais nariais Sauliumi Grinkevičiumi ir Adele Štelmokiene. Iki tol jame dirbo tik trys nariai – N. Naujokienė, Gitana Kaupienė ir Steponas Navajauskas.

Galite skambinti

„Siunčiu porą nuotraukų iš Ledo arenos, kurios padarytos lapkritį. Kaip matot, ten tikras šiukšlynas, kokio neteko matyti Kėdainių viešose vietose. Įdomu, kas atsakingas už šį objektą ir kieno darbas yra palaikyti švarą jame. Kaip man sakė vietos gyventoja, niekas niekad nevalo Ledo arenos, esančios prie Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos. Šalia arenos nėra jokios lentelės su informacija apie už tvarką atsakingą organizaciją, jos kontaktais, taip pat pasigedau ir grafiko apie renginius gatvės žmonėms, o ne sportininkams.

Kėdainietis užfiksavo naujoje Ledo arenoje esantį šiukšlyną.
(Skaitytojo V. P. nuotr.)

Taip pat mane domina ir sporto centras Vilainiuose, kuris labiau skirtas jaunimui, apie vyresnių žmonių aktyvumą mažai kas galvoja“, – rašo kėdainietis V. P.

Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius paaiškino dėl tvarkos prie „Aušros“ progimnazijos esančios Ledo arenos: „Ledo arena ir šalia esanti viešoji erdvė, kaip ir kitos Kėdainių miesto viešosios erdvės, tvarkomos bendrąja tvarka. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną aplinkos gerinimo specialistės apžiūri viešąsias erdves ir ten, kur reikia, siunčia darbininkus sutvarkyti aplinką. Už visų viešųjų erdvių priežiūrą yra atsakinga Kėdainių miesto seniūnija. Pastebėjus prišiukšlintus ar nesutvarkytus plotus, reikėtų paskambinti tel. 8 347 67287“.

Atsakymą į klausimo dalį apie sveikatinimą atsiuntė Gediminas Misius, rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas:
„Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų komplekse (Parko g. 6), krepšinio ir futbolo manieže (Parko g. 4) vykdomos treniruotės vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems, čia vyksta atskirų sporto šakų varžybos ir kt. renginiai.

Taip pat nuomodami patalpas (Parko g. 6) sveikatingumo, sporto paslaugas teikia ir Asociacija sveikatingumo ir sporto klubas, Sporto ir sveikatingumo studija, čia teikiamos kineziterapijos paslaugos. Centro sporto bazėmis pagal Kėdainių rajono savivaldybės nustatytą mokestį ir derinant bazių užimtumo tvarkaraščius gali naudotis visi Kėdainių rajono gyventojai ir svečiai: Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų komplekso baseinu, teniso aikštelėmis, krepšinio sale ir futbolo maniežu, Kėdainių arenos treniruoklių sale. Informacija apie paslaugų įkainius skelbiama www.kedainiusportas.lt ir www.kedainiu-arena.lt. Šiuo metu reikia atkreipti dėmesį į visus apribojimus, kuriuos taiko Vyriausybė dėl pandemijos.“

Nori savanoriauti

„Kartais miesto valdžia sako, kad trūksta žmonių tam tikriems darbams. Tai netiesa, nes asmeniškai du kartus Kėdainių miesto seniūnijos sekretorei sakiau, kad noriu tapti neatlygintinu savanoriu mieste. Ji turi mano kontaktus, tačiau, kaip suprantu, darbuotoja niekam iš valdžios neperdavė informacijos, kad yra žmonių, norinčių savanoriauti,“ – rašė skaitytojas V. V.
Kėdainių miesto seniūnas A. Krivičius teigė, kad seniūnija konkrečios informacijos apie savanoriauti norintį asmenį neturi.

„Seniūnijos sekretorė paaiškino, kad kovo mėnesį skambino vienas asmuo, bet konkrečiau susikalbėti su juo nepavyko ir kontaktų jis nepaliko.

Daugiau jokių kreipimųsi nebuvo. Jeigu tokių asmenų būtų, seniūnija tikrai priimtų tokių asmenų paslaugą ir pasiūlytų vieną  ar kitą konkretų darbą“, – tvirtino A.Krivičius.

Pažadėjo išdalinti

Kėdainių mieste, Vilniaus ir Pirmūnų gatvėje, gyvenantys žmonės skundžiasi, kad jiems reikalingi papildomi konteineriai, skirti šiukšlių rūšiavimui, nes jų turimuose netelpa buitinės atliekos, kurias jie norėtų rūšiuoti.

Miesto daugiabučių gyventojai turi galimybę rūšiuoti atliekas, tai daryti nori ir privačių namų gyventojai, pageidaujantys rūšiavimui skirtų konteinerių. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

„Galbūt būtų galimybė pastatyti didelius šiukšlių rūšiavimo konteinerius arba išdalinti papildomus, kad šių gatvių gyventojai galėtų rūšiuoti atliekas ir nereikėtų sukti galvos dėl perpildytų konteinerių?“ – klausė E. K.

Rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis sako:
„Kėdainių rajono savivaldybės gyventojams 6 000 vienetų pakuočių atliekų konteinerių ir 12 000 vienetų stiklo konteinerių planuoja pradėti dalinti 2021 metų I–II ketv. Šiuo metu dar vyksta Kauno regiono atliekų tvarkymo centro organizuojamo konkurso procedūros. Pirkimo dokumentuose numatytas šešių mėnesių pasiruošimo laikotarpis.

Bendro naudojimo rūšiavimo konteinerius statyti minėtose gatvėse netikslinga, nes šiame individualių namų kvartale bus išdalinti individualūs pakuočių atliekų konteineriai.“

Įspėjo vairuotojus

Garbaus amžiaus kėdainietė atsiuntė laišką, jį pavadinusi „Kai reikia vairuotojo prašyti“:
„Taip, jau esu neįgali, nors tokio dokumento ir neturiu. Tiesiog sunkiai einu, dar sunkiau lipu laiptais, be lazdos vaikštau tik po savo butą. Ir būna problemų įlipant į miesto autobusą. Štai praėjusį šeštadienį prie ,,Giraitės” norėjau įsėsti į mikriuką. Deja, pasitaikė autobusiukas kaip tik aukštu laipteliu ir be jokių atramų prie durų, kurios padėtų įsliuogti. Paprašiau vairuotojo, kad privažiuotų arčiau prie šaligatvio, nes autobusiukas sustojo gana tolokai nuo jo. Vairuotojas išsyk tylėjo, tik pakartojus, jis sutiko tai padaryti. Pasirodo, arčiau privažiavus, niekas netrukdė autobusiuko durims, nes paprastai vairuotojai sako, kad negali arčiau šaligatvio privažiuoti, nes tada neatsidarys durys. Sėkmingai įlipau. Išlipti, žinoma, būna lengviau, bet šį kartą man nepasisekė. Pavažiavusi tris stoteles ir išlipdama negalėjau pastatyti kojos ant žemės, nes ji buvo toli, o autobusiukas vėl neprivažiavo arčiau šaligatvio. Netyčia kritau ant laiptelio. Sėkmingai: nei susimušiau, nei kam prireikė mane pakelti. Pati atsistojau.

Miesto daugiabučių gyventojai turi galimybę rūšiuoti atliekas, tai daryti nori ir privačių namų gyventojai, pageidaujantys rūšiavimui skirtų konteinerių. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Vairuotojas, mačiau, nebuvo patenkintas turėdamas tokią problemišką keleivę. Bet jokių komentarų, laimei, nereiškė. Nesuprantu: juk ne aš viena taip sunkiai įlipu ar išlipu, yra ir kitų panašiai judančių žmonių. Nejaugi mes neturime teisės važiuoti viešuoju transportu? Kodėl negali autobusiukas, kuriame yra aukštai pirmutinis laiptelis, visada pasukti kuo arčiau šaligatvio? O jeigu jau gali užkliūti už šaligatvio durys, gal galima įrengti papildomą laiptelį, kad visiems būtų patogu įlipti?“

Į ilgą keleivės klausimą atsakė bendrovės „Kėdbusas“ atstovai:
„Jautriai reagavome į pastabą dėl mūsų vairuotojo atliekamo darbo. Tokių situacijų pasitaiko, kai vairuotojai ne visada tvarkingai privažiuoja sustojimuose laipinant ir išlaipinant keleivius. Esame vairuotojus įspėję apie tai ir dar kartą teks akcentuoti apie keleivių laipinimus sustojimuose.
Apgailestaujame, kad teko patirti nepatogumą dėl mūsų vairuotojo. Ateityje tikimės išvengti panašių nesusipratimų.“

Redakcija, spausdindama gyventojų klausimus ir atsakingų institucijų atsakymus, skaitytojams ir sau palieka teisę turėti kitą nuomonę. Taip pat redakcija neatsako už autorių mintis ir išsakomas idėjas, tačiau kviečia dalintis ir reikšti savo nuomonę.

Laiškus, klausimus, mintis, pasiūlymus rašykite el.paštu kedainiumuge@gmail.com arba „Kėdainių mugės „Facebook‘o“ paskyroje.