Smarkiai šoktelėjusios kuro kainos keliones automobiliu pavertė savotiška prabanga. Daugelis ėmė ieškoti alternatyvaus sprendimo. Vienas populiariausių – elektrinis paspirtukas. Kodėl verta rinktis šią transporto priemonę?

Tai – XXI a. miesto transporto priemonė: santykinai pigi ir greita, ekonomiška ir patogi. Ji itin sparčiai populiarėja, ypač šiltuoju metu laiku. Jos patrauklumą didina ir Vyriausybės parama – net iki 300 eurų paspirtukui įsigyti. Vienas žmogus gali gauti net 600 eurų paramos dviem paspirtukams.

Kadangi pernai buvo išnaudotos ne visos paramai skirtos lėšos, galimybė teikti paraiškas mažiau taršioms transporto priemonėms įsigyti pratęsiama iki 2022 m. birželio 1 dienos arba iki tol, kol pakaks lėšų.

Prekybos centro internete „Varlė.lt“ eksperto Igorio Tkačenko teigimu, elektrinis paspirtukas yra idealus variantas žmonėms, kurie ieško mopedo ir dviračio tarpinio varianto, t.y. lengvos, nebrangios ir manevringos transporto priemonės. 

„Elektrinio paspirtuko atveju 1 km kaina siekia maždaug 0,03 Eur! Ekonomiškesnio sprendimo motorizuotų transporto priemonių rinkoje paprasčiausiai nėra. Be to, elektriniam paspirtukui, jei jo didžiausias greitis yra 25 km/val., o galia – mažesnė nei 1 kW, nereikia vairuotojo teisių. Tokiems modeliams galioja tokie patys reikalavimai kaip ir dviračiams.

Galiausiai, elektrinis paspirtukas be problemų pravažiuos ten, kur kitos transporto priemonės dėl savo gabaritų ar kelių eismo taisyklių negali: pėsčiųjų, dviračių takais, šaligatviais, siaurais kiemais ir parkais“, – elektrinio paspirtuko privalumus vardija ekspertas.

Laimei, tai ne pabaiga. Sąlygos elektriniams paspirtukams įsigyti šiuo metu labai palankios. Vyriausybė, skatindama senų, taršių automobilių atsikratymą, kompensuoja mažiau taršių transporto priemonių įsigijimą, tarp kurių, žinoma, yra ir elektriniai paspirtukai.

Vienam pareiškėjui už išlaidas viešojo transporto bilietams, dviračiams, elektriniams paspirtukams, lengviesiems automobiliams įsigyti ar pasidalijimo paslaugų išlaidoms padengti išmokama iki 1.000 eurų kompensacija. Vienam paspirtukui kompenacija siekia iki 300 eurų. Už kompensaciją galima rinktis iki dviejų mažiau taršių transporto priemonių.

Papildomai 5 mln. eurų – mažiau taršaus transporto kompensacijoms

Gyventojai ir toliau gali teikti paraiškas paramai gauti už įsigytas aplinkai draugiškas transporto priemones. Vyriausybei pritarus, Aplinkos ministerija tam papildomai planuoja skirti 5 mln. eurų.

„Gyventojų susidomėjimas elektromobiliais ir alternatyviomis transporto priemonėmis neslūgsta. Papildomas finansavimas šioms darnų judumą skatinančioms kompensacijoms bus skirtas jau antrą kartą. Kviečiame gyventojus ir toliau teikti paraiškas ir mažinti taršą transporto srityje,” – sakė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.

Kompensavimo sąlygos, įsigijus elektromobilį, mažiau taršų automobilį, dviratį, el. paspirtuką, viešojo transporto ar dalijimosi paslaugas, nesikeis. Gyventojai paraiškas ir toliau gali teikti įprastine tvarka per APVA informacinę sistemą (https://apvis.apva.lt/). Jos bus priimamos iki birželio 1 dienos arba iki tol, kol pakaks lėšų.

Nuo pernai paskelbto kvietimo APVA sulaukė beveik 16 tūkst. gyventojų prašymų kompensuoti įsigytą mažiau taršų transportą. Iš jų daugiau kaip 12 tūkst. gyventojų pasirinko el. paspirtukus, dviračius ar viešojo transporto paslaugas, 2,2 tūkst. persėdo į mažiau taršius automobilius ir daugiau kaip 1,6 tūkst. pasirinko elektromobilius.

Kėdainių mugės“ ir APVA inf.