Spalio pradžioje Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje viešėjo Vaikų literatūros premijos laureatė Ignė Zarambaitė, kurios knyga „Juodavandeniai“ Metų knygos rinkimuose išrinkta geriausia 2020 metų paauglių knyga.

„Kaip negali spręsti apie knygos turinį iš jos viršelio, taip negali pažinti žmogaus iš pradinio įspūdžio. Juk žmogus – kaip tekanti upė, jis visada visiems ir visur kitoks. Turi savo dugną, paviršių, o kiekvieno vanduo savaip drumstas – skirtingomis patirtimis, svajonėmis, paslaptimis“, – tokiais žodžiais netradicines pamokas pradėjo knygų vaikams ir paaug­liams autorė. Papasakojusi apie savo pomėgius ne tik rašyti, bet ir tapyti, kurti lėles, interjero detales, fotografuoti, žinomų knygų rašytoja ir menininkė mokinius nustebino tuo, kad studijavo VU Ekonomikos fakultete.

Viešnia 2c, 3a, 3b, 3c klasėse pristatė savo knygą „Stebuklingi senelio batai“, o bendrauti su vaikais padėjo kartu atvykęs svečias – rankų darbo lėlė, vardu Enrikas. Mokiniai aktyviai įsitraukė į kūrybinę veiklą ir žaismingas rungtis: susitapatinę su knygos personažais mokėsi įveikti sudėtingas gyvenimiškas situacijas, dalyvavo viktorinoje, atsakinėjo į klausimus.

Daugiausia diskusijų susilaukė klausimas, koks žmogaus kūno organas yra pats svarbiausias. Rašytojos nuomone, tai yra žmogaus širdis. Knygos autorė vaikams prisipažino, kad būtent nuo širdelės pradeda kurti naują lėlę. Aktyviausiems jauniesiems skaitytojams autorė padovanojo po savo knygą. Ypač mokiniai laukė kūrybinių dirbtuvėlių, kurių metu visi gamino po savo tekstilinį-kartoninį žmogelį – teatrinę lėlę. Laikant savo rankų darbo lėlę reikėjo sugalvoti jai vardą, sukurti istoriją, „įdėti“ jai širdį. Netradicinėje pamokoje mokiniai mokėsi abipusių jausmų ir patirties mainų – iš pradžių įsijausti į aprašyto personažo vaidmenį, o vėliau – susikurtai teatrinei lėlei perduoti savo emocijas.

Literatūros pamokoje 7a klasėje rašytoja I. Zarambaitė pristatė metų knygą „Juodavandeniai“, kuri įtraukta į tarptautinį reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams ir paaugliams katalogą „Baltieji varnai“ (The White Ravens 2020). Pasitelkusi vaizdines priemones autorė pasakojo apie knygos siužeto kūrimo subtilybes. Pasak rašytojos, knygos idėja kilo dėl kasmetinių potvynių gimtajame Šilutės rajone. „Potvynio vanduo yra dvilypis kaip ir žmogus – jis gali būti ir gėrio, ir blogio nešėjas, – mokiniams pasakojo autorė. – Potvynis apsemia namus, sodybas, tačiau gali būti ir gyvybės bei pavasario nešėjas, nes pirmiausia migravę paukščiai nutupia ant apsemtų vietovių, randa maisto, taip pat ir kiti gyvūnai atranda maisto, o nuslūgus potvyniui vietovės būna vėl visiems prieinamos.“ I. Zarambaitės teigimu, būtent šią paralelę ji knygoje ir norėjusi atskleisti. Mokinius sudomino knygoje nag­rinėjamos jaunimui aktualios temos – patyčios, tapatybės ir prasmės paieškos, draugystės ir pripažinimo troškimas, moralinės dilemos, visi įsitraukė į atvirą, neformalų pokalbį apie problemas, su kuriomis susiduria knygos veikėjai ir jie patys. Mokiniams paklausus, kodėl knygos pavadinimas „Juodavandeniai“, autorė paaiškino: „Mes visi turime savo upę, kurios dugne slypi nuoskaudos, ydos, turime ir paviršių, kurį mato sociumas. Žmogus, kaip ir upė, gali būti visoks. Žmogus gali būti ir pelkė, ir upokšnis, tik svarbiausia įveikti savo kliūtis ir plaukti toliau.“ Po diskusijų visi buvo pakviesti sukurti išskirtinį knygos skirtuką iš odos.

Džiaugiamės šiltu susitikimu su rašytoja ir tikimės, kad tokios netradicinės pamokos padės jauniesiems skaitytojams ne tik patirti skaitymo džiaugsmą, bet ir nepamiršti svajoti, ieškoti savo tikrojo pašaukimo.

Ernesta Zabutkienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė,
Birutė Svetickienė, pradinio ugdymo mokytoja metodininkė

Panašios naujienos