Pati nesaugiausia vieta žmogui – jo šeimoje. Tą konstatavo Kėdainių policijos komisariato viršininkas Alvydas Vaina, pristatęs praėjusių metų komisariato veiklos ataskaitą. Joje atsispindėjo ne tik sumažėjęs kai kurių nusikalstamų veikų skaičius, bet ir pastangos racionaliai taupyti skiriamus pinigus. Deja, tačiau viena didžiausių mūsų laikų rykščių – smurto artimoje aplinkoje mastai – nė kiek nemažėja.
Aukštas pasitikėjimo rodiklis
Praėjusią savaitę komisariato viršininkas A. Vaina pristatė Kėdainių rajono policijos komisariato 2018-ųjų metų veiklos ataskaitą, kurioje apžvelgė pagrindinius nuveiktus darbus bei bendrą kriminogeninę rajono padėtį, plačiai vykdomą prevencinę veiklą. Ataskaitos pasiklausyti atvyko ir krašto bendruomenių atstovai. Beje, pasitikėjimas Kauno apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu (į kurį įeina ir Kėdainių rajono komisariatas) yra gana aukštas ir siekia 75 proc.
Praėjusiais metais Kėdainių pareigūnai vyko į 7 445 įvykių vietas. Yra nustatyta, kad vidutiniškai į įvykius, kai žuvo žmogus bei kitus pavojingus asmens sveikatai ir gyvybei įvykius, policijos pareigūnai vidutiniškai reagavo per 10 min. 44 s. Į įvykius, kurie įvyko ką tik, tačiau nėra pavojaus asmens sveikatai ir gyvybei (vagystė, turto sugadinimas, viešosios tvarkos pažeidimai ir kt.) policijos pareigūnai vidutiniškai reagavo per kiek ilgesnį laiko tarpą: 14 min. 11 s.
Daugiausiai nusikaltimų – J. Basanavičiaus gatvėje
Atsižvelgiant į didžiausią įvykdytų nusikalstamų veikų skaičių Kėdainių mieste, buvo išskirtos vietos, kuriose kriminogeninė situacija yra įtempčiausia: tai J. Basanavičiaus gatvė (fiksuota 111 nusikaltimų), Šėtos gatvė (įvykdytas 51 nusikaltimas), Respublikos gatvė (29), Žemaitės gatvė (26), P. Lukšio gatvė (19).
„J. Basanavičiaus yra pagrindinė miesto gatvė, joje daug prekybos taškų, todėl ji ir yra pirmoje vietoje pagal nusikaltimų skaičių“, – paaiškino A. Vaina.
Daugiausiai praėjusiais metais fiksuota vagysčių (280 atvejų), antroje vietoje yra nežymus sveikatos sutrikdymas (smurtas artimoje aplinkoje, 264 atvejai), taip pat kelių eismo saugumo pažeidimai (109), turto sunaikinimas ar sugadinimas (57), viešosios tvarkos pažeidimai (43).
Geri ištyrimo rodikliai
Apibendrindamas A. Vaina teigė, kad Kėdainių rajone bendra kriminogeninė situacija gerėja, sumažėjo užregistruotų nusikalstamų veikų skaičius, be to, auga veikų ištyrimo rodiklis. Jei per 2017 m. užregistruotos 1046 nusikalstamos veikos ir ištirta 571 veika ( t.y. 49,1 proc). tai praėjusių metų rodikliai yra žymiai geresni: užregistruota 1011 nusikalstamų veikų bei ištirtos 698 veikos (59,7 proc.). A. Vaina pabrėžė, kad ištyrimo procentai augo ir yra išties nemaži: iš dešimties nusikalstamų veikų net šešios yra ištiriamos. Ikiteisminio tyrimo trukmė vidutiniškai per metus trunka apie 78 dienas. Tai – taip pat labai geras rodiklis, nes kai kurie ikiteisminiai tyrimai trunka metų metus. Tiesa, būna, kad įvykiai ištiriami ir žymiai greičiau – per parą, per dvi paras ar per kelias savaites.
Kėdainių rajono policijos komisariato geriausias ištyrimo rodiklis yra tiriant šias nusikalstamas veikas: pasipriešinimų valstybės tarnautojui (ištirta 88,9 proc. visų atvejų), sunkių sveikatos sutrikdymų (ištirta 80 proc.), viešosios tvarkos pažeidimų (ištirta 73 proc.).
Vagysčių būta mažiau
Pristatydamas veiklos ataskaitą, policijos komisariato viršininkas akcentavo, kad praėjusiais metais sumažėjo įvairių nusikalstamų veikų: viešosios tvarkos sutrikdymų (užregistruota 13 atvejų mažiau), vagysčių (užregistruota 80 atvejų mažiau), sukčiavimų (4 atvejais mažiau).
„Tam įtakos turėjo ir miesto bei seniūnijų pastangos: apšvietimo didinimas, parkų, skverų tvarkymas. Visa tai didina saugumą, o nusikalsti linkusiems asmenims lieka mažiau galimybių įvykdyti savo kėslus“, – teigė A. Vaina.
Nemažai nusikalstamų veikų, įvykdytų Kėdainių rajone, tyrė kolegos pareigūnai iš Kauno. Bene labiausiai nuskambėję atvejai – narkotikų prekybos taškų identifikavimas, tuo užsiimančių asmenų patraukimas baudžiamojon atsakomybėn. Taip pat ir kitų plačiai eskaluotų nusikaltimų išaiškinimas, pavyzdžiui, ne vieną tūkstantį eurų kainavusių traktorių vagystės.
Nesaugiausia yra namuose
Pasak A. Vainos, vis dar neramina aukštas smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičius. Praėjusiais metais iš viso užregistruoti 264 tokie atvejai. „Kaip nekeista, turbūt nesaugiausia yra namuose. Labai prašyčiau ir visuomenės, ir institucijų darbuotojų nelaukti, kol šeimoje atsitiks kas nors baisaus, o pranešti apie tokias šeimas. Nes atsitinka ir labai tragiškų atvejų, kuomet yra įvykdoma žmogžudystė“, – įspėjo A. Vaina.
Neramina ir kita sritis – eismo saugumas. Viršininko teigimu, „Via Baltica“ magistralė, kertanti Kėdainių rajoną, yra vienas nesaugiausių kelių visoje Lietuvoje. Vien šiais metais šioje magistralėje, mūsų rajono ribose, jau žuvo trys asmenys.
Praėjusiais metais išaugo eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės, skaičius. 2018 metais užregistruoti 43 tokie eismo įvykiai (2017 m. – 36). Be to, buvo daugiau ir sužeistųjų – 51 (2017 m. – 42), tačiau sumažėjo žuvusių eismo dalyvių skaičius – jų buvo 4 (2017 m. – 7).
Neramina neblaivūs vairuotojai
Praėjusias metais eismo įvykiuose nukentėjo: 7 pėstieji (iš jų 3 žuvo), 22 automobilių vairuotojai (iš jų 1 žuvo), 14 automobilių keleivių, 2 motociklo vairuotojai, 3 dviračio vairuotojai. 2018 m. daugiausiai eismo įvykių įvyko gruodžio mėnesį. Eismo įvykiai dažniausiai vyko pirmadieniais, nuo 10 iki 12 val. ir nuo 19 iki 21 val.
„Dažniausia eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės, priežastis – pasirinktas nesaugus važiavimo greitis arba leistino greičio viršijimas. Tokie eismo įvykiai sudaro 60,47 proc.“, – teigė viršininkas. Be to, nemažai pėsčiųjų vis dar rizikuoja, tamsiu paros metu nedėvėdami atšvaitų.
Kėdainių policijos komisariato viršininkas A. Vaina pabrėžė, kad nusikaltimų ištyrimo procentas augo ir yra išties nemažas: iš dešimties nusikalstamų veikų net šešios yra ištiriamos. Ikiteisminio tyrimo trukmė vidutiniškai per metus trunka apie 78 dienas. Tai – taip pat labai geras rodiklis, nes kai kurie ikiteisminiai tyrimai trunka metų metus. Tiesa, būna, kad įvykiai ištiriami ir žymiai greičiau – per parą, per dvi paras ar per kelias savaites.
Per metus pagauta beveik šimtas neblaivių vairuotojų, kuriems atsakyti teko pagal baudžiamojo kodekso nuostatas: „Taigi, šiuo metu mes vis dar turime neblaivių vairuotojų, kurie vairuoja išgėrę. Tiesa, buvo nemažai vairuotojų, kurie įpūtė iki pusantros promilės – jiems teko atsakyti ne pagal baudžiamąjį, bet pagal administracinį teisės pažeidimų kodeksą. Labai daug dviratininkų taip pat važiuoja išgėrę. Statistiškai, kiekvieną arba kas antrą dieną yra sulaikomas girtas vairuotojas. Tai – labai dideli skaičiai“, – pabrėžė A. Vaina.
Cigarečių kontrabanda – fotelyje
Praeitais metais gauta 50 melagingų iškvietimų, skambinusiesiems už tai buvo skirtos piniginės baudos.
Mūsų rajone ir toliau kovojama su šešėliu. Praėjusiais metais buvo sulaikyta beveik 13 tūkst. kontrabandinių cigarečių bei 190 litrų kontrabandinių svaigalų. „Tai reiškia, kad juodojoje rinkoje yra perkamos kontrabandinės prekės ir nemokami mokesčiai valstybei. Praėjusiais metais viena cigarečių kontrabanda rasta tiesiog fotelyje – jo viduje buvo rasta nemažai cigarečių pakelių“, – vieną įvykių pristatė viršininkas.
Pavyko sutaupyti lėšų
Praėję metai Kėdainių rajono policijos komisariatui buvo itin geri: komisariatas gavo net keturis naujus policijos automobilius, pavyko sutaupyti ir piniginių lėšų.
„2018 metų pradžioje turėjome 19 tarnybinių automobilių, deja, bet dalis jų buvo surūdiję, ilgai eksploatuoti ir gana nusidėvėję. Dalies jų teko atsisakyti ir sumažinti automobilių parką iki 14. Tačiau buvo gauti net keturi nauji automobiliai, kurie atstoja nuovadą ant ratų, – sakė viršininkas. – Be to, praėjusių metų pradžią pradėjome su gana didele skola, kuri siekė apie 20 tūkst. eurų. Ji didžiąja dalimi susidarė dėl nuolatinio policijos tarnybinių automobilių tvarkymo bei remonto. Tačiau 2018 metus baigėme jau su 6 tūkst. eurų pliusu. Sutaupyti pavyko ir remonto sąskaita, nes nusprendėme patys tvarkytis automobilius“, – pasakojo viršininkas.
Praėjusiais metais buvo suremontuota pareigūnų naudojama sporto salė, keletas kabinetų, poilsio kambarys, atnaujinta ginklinė.
Dvi dešimtys jaunųjų policijos rėmėjų
Aktyviai vykdyta ir bendruomeninė veikla: šiuo metu veikia 51 Saugios kaimynystės grupė, jose dalyvauja 459 žmonės. Aktyviai organizuoti įvairūs renginiai visuomenei, skaitytos paskaitos mokiniams, bendraujama su jaunimu, senjorais, organizuojami renginiai bendruomenėse.
Policijos darbui talkina ir policijos rėmėjai – šiuo metu jų turima 37, iš jų net 22 – jaunieji policijos rėmėjai, kurie aktyviai prisidėjo prie įvairių prevencinių akcijų, švenčių bei renginių, rengtų policijos pareigūnų.
Policijos komisariato viršininkas A. Vaina pažymėjo, kad ir šiais metais bus skiriamas didelis dėmesys žmonių saugumui bei kriminogeninės situacijos gerinimui.
„Šiais metais mūsų tikslas – dar geresnis nusikalstamų veikų ir teisės pažeidimų išaiškinimas, atliekamų tyrimų kokybė, saugios aplinkos kūrimas, šešėlio mažinimas, policijos priemonių organizavimas, kriminogeninių židinių lokalizavimas, eismo saugumo užtikrinimas, prevencinė veikla“, – šių metų tikslus pristatė A. Vaina.
Apdovanoti pareigūnai
Atvykęs rajono meras Saulius Grinkevičius taip pat apdovanojo praėjusiais metais labiausiai pasižymėjusius pareigūnus: padėkos įteiktos reagavimo skyriaus vyriausiajai patrulei Dovilei Simaitytei ir reagavimo skyriaus vyriausiajam patruliui Egidijui Sakalauskui už nepriekaištingą ir sąžiningą tarnybą bei daugiausiai išaiškintų teisės pažeidėjų; bendruomenės pareigūnei Aušrai Mickevičienei už nepriekaištingą ir sąžiningą tarnybą bei santykių su visuomenės atstovais stiprinimą; veiklos skyriaus vyresniajai tyrėjai Ingridai Rudelienei už nepriekaištingą ir sąžiningą tarnybą bei darbą ikiteisminiuose tyrimuose su nepilnamečiais.
Pokyčius vertina teigiamai
„Kėdainių rajone yra daug problemų dėl asmenimių, kurie vartoja narkotikus. Tačiau pavyko eliminuoti taškus, kur buvo prekiauta žole. Žinoma, pati policija keičiasi, o A. Vaina, tapęs Kėdainių rajono policijos komisariato viršininku, iškėlė ambicingus tikslus bei su kolektyvu juda teigiama linkme. Savivaldybės investicijos, pavyzdžiui, apšvietimo modernizavimas – jau atneša rezultatų: mažėja viešosiose vietose padaromų nusikaltimų skaičius, mažėja ir vagysčių. Meras S. Grinkevičius patikino, kad netrukus visos gatvės bus apšviestos ir tamsiu paros metu degs LED tipo žibintai. Visa tai suteiks ir eismo saugumą, nes žmonės tamsiu paros metu grįždami namo bus matomi, bus mažiau nukentėjusiųjų eismo įvykiuose.“
Bus plečiamas savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius
„Noriu pasidžiaugti gražiu ir glaudžiu bendradarbiavimu su policijos viršininku A. Vaina. Su juo susitinkame kas mėnesį. Taip pat noriu pabrėžti, kad savivaldybė deda dideles pastangas į gyventojų saugumą: iki vasaros pradžios mieste bus sumontuota dar daugiau vaizdo stebėjimo kamerų. Taip pat pareigūnai tikriausiai jau pastebėjo ir pasikeitusį apšvietimą – prieš 3–4 metus J. Basanavičiaus gatvėje degė tik kas antra lempa, jos buvo jau senos, neekonomiškos. Šiuo metu miestas atrodo visai kitaip, be to, planuojame šiais metais visiškai baigti miesto apšvietimo modernizavimo darbus. Po to jie bus atliekami seniūnijų centruose. Taip pat savivaldybėje yra įkurti du viešosios tvarkos specialistų etatai. Netrukus atsiras ir daugiau specialistų ir taip bus įkurtas Viešosios tvarkos skyrius. Ačiū policijos pareigūnams, atliekantiems savo misiją ginti, saugoti, padėti.“