Praėjusią savaitę rajono tarybos posėdyje buvo teikiamas sprendimas, kurį priėmus mokestinė našta išaugtų ikimokyklines ir priešmokyklines ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvams. Tačiau siūlymas, kad kas mėnesį už vaikų išlaikymą tėvai mokėtų ne po penkis, o po aštuonis eurus, nepriimtas.

Nutarta, jog jis bus svarstomas kitais metais kartu su biudžetu, o trūkstamas lėšas siūloma skirti iš biudžeto. Tokį pasiūlymą pateikė Tarybos narys Saulius Grinkevičius. Klausimų ir pastabų dėl paties projekto turėjo ir kiti rajono politikai.

Reikia kokybiškų priemonių

Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė, pasiūlymas didinti mokestį teikimas atsižvelgiant į Kėdainių rajono ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos raštą, kuriame nurodoma, kad penkių eurų kas mėnesį dėl kylančių kainų nepakanka. Tarybos nariams taip pat pateikta informacija, jog aplinkiniuose rajonuose analogiškas mokestis yra didesnis, o Kėdainiuose jis nedidintas nuo 2016 metų.

„Žmonės yra pavargę, sudirgę ir kiekvienas toks sprendimas dar labiau kelia įtampą visuomenėje“, – sakė S. Grinkevičius. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

V. Dobrovolskienė taip pat akcentavo, kad kitose savivaldybėse tėvams yra pateikiamas sąrašas priemonių, kurias jie perka, tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybėje tokios praktikos nėra – tėvai moka tik už vaikų maitinimą, o kokybiškų priemonių reikia nuolat.

Klausimas daug diskusijų sukėlė ne tik komitetuose, tačiau ir pačiame Tarybos posėdyje. Jame dalyvavo ir ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos vadovė Audra Pakštienė, kuri kalbėjo apie priemonių, inventoriaus trūkumą, o vadinamasis vaiko krepšelis nėra dideli pinigai, kurie paprastai išleidžiami kanceliarinėms išlaidoms: „Jūs net neįsivaizduojate, kiek mums reikia priemonių, kad užtikrintume ugdymo kokybę, kad būtume inovatyvūs.“

Posėdyje kalbėta ir apie tai, kad šeimos gauna vadinamuosius vaiko pinigus, tad skiriant kelis papildomus eurus tai tėvams nebūtų didelės išlaidos.

S. Grinkevičius: tokia praktika – apskirtai ydinga

Asociacijos vadovę palaikė rajono meras Valentinas Tamulis. „Yra vaiko pinigai, skiriami šeimoms. Tad skirti labai mažą dalį švietimo įstaigai – mes čia nieko naujo neišgalvojame“, – kalbėjo meras, taip pat primindamas, kad paskutinį kartą šis mokestis buvo tvirtinamas jau seniai ir net padidinus mokestį dabar, Kėdainiai iš kitų rajonų jo dydžiu neišsiskirtų.
Tačiau kitokios nuomonės buvo nemažai Tarybos narių, o Steponas Navajauskas pastebėjo, kad Kauno rajone toks mokestis jau apskritai panaikintas.

Pasak Sauliaus Grinkevičiaus, laikas šiam klausimui dabar yra visiškai netinkamas. „Atrodo, kad trys eurai ne tiek ir daug, bet tai 60 procentų augimas ir toks augimas skamba gąsdinančiai. Visi žino, kas vyksta su šildymo, maisto produktų, kuro kainomis. Be to, tebėra ir pandemija – žmonės yra pavargę, sudirgę ir kiekvienas toks sprendimas dar labiau kelia įtampą visuomenėje“, – sakė S. Grinkevičius.

Taip pat politikas akcentavo, kad šis mokestis apskritai yra ydinga praktika. Jei seniau jis buvo reikalingas visų pirma dėl to, kad savivaldybė nesurinkdavo biudžeto ir kasmet būdavo deficitas, dabar situacija pasikeitusi: „Tada neurėjome pinigų, kaip galėtume padėti mūsų švietimo įstaigoms. Tad sprendimas rinkti mokestį iš tėvų buvo logiškas. Deja, bet kai tokia situacija įsitvirtina, ji tampa norma. Taip ir nutiko pas mus“, – sakė Tarybos narys.

Vaiko pinigai, kuriuos gauna šeimos, anot S. Grinkevičiaus, neturėtų būti skiriami ugdymo įstaigoms, o kitiems vaikų poreikiams: „Suprantu įstaigų vadovus, kolektyvus, kuriems reikia pinigų, reikia papildomo inventoriaus. Siūlyčiau šį klausimą atidėti ir svarstyti jį kitais metais, tvirtinant biudžetą bei reikiamas lėšas skiriant iš jo. Paskaičiavau, kad tai būtų apie 50 tūkst. eurų – tai nėra tokia suma, kuri sužlugdytų biudžetą.

Priimdami tokį sprendimą finansinės naštos neužkrausime ant socialiai remiamų šeimų pečių, kurioms šio užmokesčio kėlimas išties pasijustų.“

Šeimų socialiniai poreikiai skiriasi

Tarybos narė Sandra Barzdienė, kalbėdama apie tėvų indėlį, minėjo, jog nemažai tėvų ugdymo įstaigoms geranoriškai skiria dalį pajamų mokesčio.

„Mane nuvylė išgirstas pasakymas, kad tėvai neatsakingai žiūri į vaikų ugdymą, kad netikslingai panaudoja gaunamus vaiko pinigus. Manau, kad yra labai daug atsakingų šeimų, kurios investuoja ir į neformalų vaikų švietimą. Pavyzdžiui, vaikai lanko muzikos mokyklą ir moka patvirtiną įkainį.

Šiuo pandeminiu laikotarpiu netikslinga tėvelius „apkrauti“ 36 eurais per metus. Tuos 70 gaunamų eurų (vaiko pinigus) kiekvienas iš tėvų panaudoja pagal savo socialinius poreikius. Vienų socialiniai poreikiai yra nusipirkti kompiuterį, o kitų – kad vakare grįžus į namus būtų ką pavalgyti.

Suprantu, kad (lėšų) poreikis ikimokyklinio ugdymo įstaigoms yra ir manau, kad svarstydami naują strategiją ir biudžetą turime galvoti, kaip šiuos pinigus galėtume rasti biudžete“, – sakė S. Barzdienė.

Už tai, kad klausimas būtų atidėtas ir prie jo sugrįžta svarstant biudžetą balsavo 18 tarybos narių, prieš buvo vienas, du – susilaikė.

Panašios naujienos