Ketvirtadienis, 26 gruodžio, 2024
3.9 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauNepraleiskite meteorų lietaus šį savaitgalį

Nepraleiskite meteorų lietaus šį savaitgalį

-

Naktinėtojai šį savaitgalį turėtų nepamiršti pasimėgauti krintančių žvaigždžių lietumi – kiekvieną rugpjūčio mėnesį pasikartojančiu Persėidų meteorų srautu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Turbūt daugelis mūsų kartkartėmis pakeliame akis į dangų paspoksoti į žvaigždes, galbūt pažįstame Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyną ar kartais itin ryškiai danguje nušvintantį Merkurijų, Venerą, Marsą, Jupiterį ar Saturną. Kai stebiu naktinį dangų, sau keliu egzistencinius klausimus – iš kur mes atsiradome? Ar kosmose esame vieninteliai? Tad kviečiu tai patirti kiekvieną“, – teigia socialinio projekto #Bendranoriai iniciatyvos ambasadorė, mokslo žurnalistė Goda Raibytė–Aleksa.

Šiuo metu danguje įprastai galime stebėti įspūdingą meteorų lietų.

„Mes visi turime ypatingą ryšį su žvaigždėmis, nes tai – mokslinis faktas, kad esame sudaryti iš žvaigždžių dulkių. Kiekvienas deguonies atomas plaučiuose, anglis raumenyse, kalcis kauluose, geležis kraujyje – kadaise gimė žvaigždėse. Gyvavimo pabaigoje sprogus žvaigždėms, susidarę minėti elementai pasklido kosmose, kol pamažu jungėsi į molekules ir virto… mumis.

Taigi, tyrinėdami kosmosą, kartu iš dalies tyrinėjame ir save. Man tai yra labai romantiška ir galinga mintis!“ – dalijasi G. Raibytė–Aleksa, pirmadienį prieš Žolines, rugpjūčio 14 dieną, 14 val., Ignalinos gyventojams ir miesto svečiams pristatytisianti iniciatyvą, skatinsiančią pakelti akis į dangų bet kuriuo metų laiku ir plačiau papasakosianti apie savo ryšį su žvaigždynais ir kosmosu. 

„Vadinamieji krintančių žvaigždžių lietūs vyksta rugpjūčio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Rugpjūčio 12-13 dienomis nutinka Persėidų meteorų srauto maksimumas – per valandą žybteli vidutiniškai apie 60 meteorų. Jį sukelia iš Swift-Tuttle kometos branduolio išlėkusios dalelės – meteoroidai. Ši kometa buvo atrasta 1862 metais ir prie Saulės sugrįžta kas 133 metus.

Persėidų meteorų lietus geriausiai matysis po vidurnakčio. Reiškinį patariu stebėti keliese ir garsiai komentuoti pamatytą blyksnį – taip tiesiog įdomiau“, – pataria Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas.

Šaltinis ir nuotr.: Pranešimas žiniasklaidai

Taip pat skaitykite