Jau dvidešimt šešeri metai, kaip versdami sausio 13 dienos kalendoriaus lapelį tai darome kiek kitaip nei pasitikdami kitas metų dienas. Nuo 1991-ųjų sausio 13-oji lietuvių sąmonėje įsirėžusi kaip Laisvės gynėjų diena.

Laisvės gynėjų atminimui į dangų kilo žibintai.

Laisvės gynėjų atminimui į dangų kilo žibintai.

Prieš 26 metus šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus. Nenoras pasiduoti ginkluotiems desantininkams mūsų tautos laisvės gynėjams pareikalavo didžiausios kainos – prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti Parlamentą kariškiai jau atsisakė. Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai – užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą – nebuvo pasiekti ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.

Taigi už Lietuvos laisvę dar visai neseniai sumokėta gyvybėmis, sveikata, sužalotomis širdimis, net sudaužytomis svajonėmis ir viltimis.

Netolimos istorijos pamokos nėra pamirštos. Kėdainiečiai už tautos laisvę paaukojo du sūnus – Alvydą Kanapinską ir Vytautą Koncevičių. Jų ir kitų Laisvės gynėjų atminimas kasmet primenamas įvairiais renginiais.

Sausio 13-osios išvakarėse žibintus liberalai leido jau antrą kartą.

Sausio 13-osios išvakarėse žibintus liberalai leido jau antrą kartą.

Sausio 12-osios vakarą atminimo laužai liepsnojo prie Švento Jurgio bažnyčios, o krašto liberalai rinkosi prie evangelikų liuteronų bažnyčios, kad į dangų paleistais žibintais primintų svarbų tautai įvykį.

„Mes nutarėme viltingai pažvelgti į šią dieną. Lenkiame galvas prieš tuos, kas prieš 26 metus dėl Lietuvos laisvės paaukojo gyvybes. Labai didžiuojamės šiais Laisvės didvyriais. Jų dėka esame girdimi ir žinomi visame pasaulyje. Mūsų pareiga puoselėti ir stiprinti šalį. Jaunimui turime įskiepyti supratimą, kad Laisvė nėra savaime suprantama esantis dalykas“, – Laisvės dienos išvakarėse sakė kėdainietis liberalas Virmantas Pikelis.

Sausio 13-ąją 16.30 val Kauno gatvės kapinėse bus pagerbtas Sausio 13-osios aukų atminimas. 

17 val. – Didžiosios Rinkos aikštėje – akcija „Dainos laisvei“. Bus kuriama meninė instaliacija „Dek, atminties ugnele“.

18 val. – Šv. Juozapo bažnyčioje – Šv. Mišių auka už Laisvės gynėjus. 

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.