Pernaravos seniūnijos Langakių kaime ne pirmus metus rusenantis konfliktas tarp tame pačiame pastate įsikūrusio gyventojo ir bibliotekos, plūstelėjus antrai pandemijos bangai neužgeso, o įsiplieskė visu smarkumu.

Biblioteką ragina iškeldinti

Į „Kėdainių mugę“ kreipėsi Langakių gyventojas Robertas, nusivylęs, jo žodžiais tariant, Kėdainių valdžios neveiklumu. Bute gyvenantis žmogus siekia, kad jo kaimynystėje, tame pačiame pastato aukšte veikianti biblioteka būtų perkelta į tinkamesnes patalpas. Karantino laikotarpiu, sparčiai augant sergamumui koronavirusu, tuo pačiu įėjimu į pastatą, ta pačia laiptine ir koridoriumi vaikštantys bibliotekos skaitytojai vyro nerimą tik dar labiau sustiprino.

Tuo tarpu bibliotekininkai jaučiasi užspeisti į kampą – tinkamų patalpų persikelti nėra, o remontuoti kitoms nėra lėšų. Koronaviruso užklupto rajono valdžiai mažiau kaip pusantro šimto gyventojų turinčio kaimelio problemos šiuo metu galbūt nėra prioritetinės. Rudens viduryje situacijos aiškintis atvykę savivaldybės atstovai pažadų padalijo, tačiau jų išpildymo laukiantis langakietis Robertas skaičiuoja negausias dienas, likusias iki metų galo – mat, pasak jo, iki šio termino biblioteką žadėta iškeldinti.

Du kambarėlius Langakių filialo veiklai biblioteka nuomoja iš bibliotekininkės, kuri yra patalpų savininkė. Vis tik spaudimą išsikelti patirianti įstaiga ieško būdų, kaip tai padaryti.

Nėra galimybės

Užburtame rate jaučiasi ir kaimo bibliotekininkė Aldona Dockienė, ir rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos, kuriai priklauso Langakių filialas, direktorė Virginija Grigorjevienė. Moterys sako patiriančios nuolatinį spaudimą, tačiau kitos tinkamai parengtos vietos, į kurią galėtų iškeldinti biblioteką ir joje įrengtą viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos tašką, Langakiuose nesą.

O ir reikalo, jei ne atkakliai kovojantis gretimame bute gyvenantis kaimynas, nebūtų. Nes du kambarėlius Langakių filialo veiklai biblioteka nuomoja iš pačios bibliotekininkės, ponios Aldonos, kuri yra patalpų savininkė ir labai myli savo darbą.

Nepageidaujama kaimynystė

Dviejų aukštų administracinės paskirties pastatą, adresu Langakių g. 17, po privatizacijos valdo trys savininkai. Pirmajame aukšte patalpas nuomojasi medicinos punktas, kitam savininkui priklausančios patalpos pirmame aukšte tuščios. Antrame aukšte gyvena šeima, o keli žingsniai nuo žmonių buto durų, tame pačiame koridoriuje šiuo metu ir veikia biblioteka.

Biblioteką ir joje įrengtą viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos tašką lankytojai pasiekia tuo pačiu įėjimu, laiptine ir koridoriumi, kaip gyventojai. Tai šeimai kelia nepatogumų, o antroji pandemijos banga problemą tik paaštrino.

„Per pirmąją pandemijos bangą biblioteka neveikė, dabar veikla nestabdoma. Nėra saugu, kad tuo pačiu įėjimu ir koridoriumi vaikšto bibliotekos lankytojai. Gyventojams šalies valdžia aiškina, kad sėdėtų namuose ir saugotųsi, o pas mus ateina, kas nori. Turėtų būti atskiras įėjimas, o bibliotekos bei viešos prieigos prie kompiuterinių tinklų taško patalpos turi būti įrengtos pagal visus higienos normos reikalavimus“, – įsitikinęs gyventojas, savo poziciją „Kėdainių mugei“ išsakęs lapkričio 23 dieną.

Vyriškis teigė planuojantis pradėti remontą antrajame aukšte, tačiau tuomet teksią uždaryti įėjimą į koridorių, tuo pačiu – ir į biblioteką. Laukti jis žada iki sutarto termino – metų pabaigos.

„Nėra saugu, kad tuo pačiu įėjimu ir koridoriumi vaikšto bibliotekos lankytojai. Gyventojams šalies valdžia aiškina, kad sėdėtų namuose ir saugotųsi, o pas mus ateina, kas nori. Turėtų būti atskiras įėjimas.“ Langakių gyventojas

Užburtame rate

Langakių filialo bibliotekininkė ir patalpų savininkė Aldona apgailestauja dėl tokios situacijos. „Aš mielai nuomoju patalpas bibliotekai, leidau įrengti internetą, teikiame žmonėms reikalingas paslaugas, tarp jų – ir informacines. Biblioteka yra ta vieta, kur žmonės gali gauti pagalbą prireikus atspausdinti dokumentą ar pasinaudoti internetu. Man nesunku atbėgti ir suteikti žmogui tą paslaugą ir nedarbo metu, tačiau tokie mano žingsniai iš karto skundžiami. Lankytojai pasikeisti knygų ateina su veido kaukėmis, yra dezinfekcinis skystis, todėl nesutinku, kad nesaugu. O laisvų patalpų, kur dabar galėtume išsikraustyti, nėra. Užburtas ratas“, – pasakojo moteris.

Ieško būdų

Langakiuose susiklosčiusi situacija gerai žinoma rajono Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorei Virginijai Grigorjevienei. „Filialui patalpos nuomojamos iš fizinio asmens, mūsų bibliotekininkės, kurios tėvelis tas patalpas gavo už pajus dar 1990 m. Nesutarimai vyksta jau ne pirmus metus, nuolat siekiame kompromiso. Kad netrukdytų gyventojams, biblioteka nedirba šeštadieniais, tik pirmadienį–penktadienį, keturias valandas po pietų. Lankytojų daug nėra, o karantino metu kompiuteriais apskritai jie nesinaudoja, ateina tik knygų“, – pasakojo direktorė.

Biblioteka išsiaiškino, kad pastatas nėra gyvenamasis namas, jo paskirtis likusi nepakeista ir tebėra administracinė. Vis tik spaudimą išsikelti patirianti biblioteka ieško būdų, kaip tai padaryti. Tame pačiame pastate, pirmame aukšte, yra tuščios patalpos, tačiau jų savininkas nesusitvarkęs nuosavybės dokumentų ir įteisinti nuomos kol kas negali. Toms patalpoms reikalingas ir remontas, tam reikia numatyti lėšų. „Tačiau tariamės, kad mums leistų pirmame aukšte laikinai saugoti knygas, o bibliotekininkės darbo vietą, periodikos skaityklėlę ir kompiuterius gal pavyktų įrengti bendruomenės pastate. Gaila skaitytojų, kuriems biblioteka yra informacijos šaltinis, ten įrengti ir nauji kompiuteriai. Tačiau bendruomenė turi tik vieną patalpą, kurioje prireikus vyksta ir šarvojimas, tad jiems bibliotekos toje pačioje vietoje gal irgi nesinorėtų. Gal sutartume, kad šarvojimo atveju biblioteka nedirbtų…“ – svarstė V. Grigorjevienė. Kitu atveju, pasak jos, būtų gaila skaitytojų, kuriems biblioteka yra informacijos šaltinis, joje įrengti nauji kompiuteriai, išmanusis ekranas.

Langakiuose biblioteka įsikūrusi privačiose patalpose, o pastatą valdo trys savininkai. (Skaitytojo STOP kadras)

Savivaldybei situacija žinoma

Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka yra savivaldybės biudžetinė įstaiga, kurios steigėja – Kėdainių rajono savivaldybės taryba. Pateikiame rajono mero atstovės spaudai Jorūnės Liutkienės gruodžio 1 d. komentarą dėl situacijos Langakiuose:

„Langakiuose biblioteka įsikūrusi adresu Langakių g. 17 privačiose patalpose, pastatą valdo trys savininkai. Vieno iš savininkų patalpose šiuo metu ir veikia biblioteka. Buvo svarstyta galimybė perkelti biblioteką į pirmame aukšte kito savininko valdomas patalpas, biblioteka pradėjo patalpų nuomos procedūras.

Savivaldybės administracija teikė siūlymą biblioteką perkelti ir į Langakių bendruomenės centro pastatą. Bendruomenės centro vadovas šiuo metu vykdo bendruomenės narių apklausą ir kol kas atsakymo nepateikė.“

One Response

  1. Knygų skaitytoja

    O kodėl išsikelti turi būtent bibliotekos savininkė, gal tegu išsikelia tie kam trukdo bibliotekos patalpos. Manau, kad visų savininkų teisės vienodos, tegu nebūna lygių už lygesnius, kaip orvelo gyvulių ūkyje.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.