Nors šalyje daugėja savivaldybių, kuriose vietinio susisiekimo maršrutais nemokamai vežami visi rajono gyventojai, Kėdainių rajono savivaldybė jų pavyzdžiu nepasekė. Nuo 2023-iųjų metų pradžios mieste ir rajone už dyką vežami neįgalieji ir pensinio amžiaus sulaukę asmenys, už keliones anksčiau mokėdavę pilną kainą arba įsigydavę bilietus su 50 arba 80 procentų nuolaida.

„Dabar nebereikės tų centų ieškoti. Aš nelabai dažnai važiuodavau autobusais. Stengdavausi duoti be grąžos, jei papuldavo smulkesnių centų, vairuotojai nelabai patenkinti būdavo.

Esu pensininkė. Man 63 metai. Už bilietą anksčiau mokėdavau visą kainą. Dabar, kai veža nemokamai, per mėnesį sutaupysiu 10 eurų, o gal ir daugiau“, – sako Janė.

„Kai tokie sunkūs laikai, finansinės paspirties reikia ne vien neįgaliesiems ir pensininkams. Aš viena auginu vaikus, pajamos nedidelės, automobilio neturiu, tad, jei būtų nemokamas važiavimas vietiniais autobusais, mielai pasinaudočiau šia galimybe. Dabar, kai tenka skaičiuoti net centus, ar slidu, sninga ar lyja, einu pėsčiomis. Už sutaupytą eurą dvidešimt geriau vaikams nupirksiu obuolių ar kokį sūrelį“, – savo sunkios padėties neslepia Eglė.

Palengvės darbas vairuotojams

Pakalbinti „Kėdbuso“ vairuotojai pasakojo, kad dalis keleivių, tarp jų nemažai senjorų, į autobusą įlipdavo iš anksto nepasiruošę pinigų už bilietą. Kol krapštydavo tuos centus, susidarydavo eilutė, visiems būdavo kantrybės išbandymas. Kiti žmonės priekaištaudavo, kad atsiliekama nuo važiavimo grafiko.

„Kėdbuso“ vairuotojų teigimu, pamažėjus darbo su grynaisiais pinigais, nereikės atsilikti nuo grafiko. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

„Nemažai keleivių, būdavo,  paberia saują rudų centų, mums nėra laiko skaičiuoti, arba duoda 2 eurus ir prašo bilieto už 12 centų, turi ieškoti grąžos. Ypač blogai būdavo piko valandomis, važiuojant 7 arba 4 maršruto autobusais, nes būdavo daug keleivių, kol surenki pinigus ir visiems atspausdini bilietą, kartais tekdavo ir vėluoti.

Aš stengdavausi tų po 1 ar  2 centus žmonėms neduoti, dėdavau juos į maišelį. Dabar pamažės tų grynųjų pinigų, bus lengviau dirbti.

Tiesa, pensinio amžiaus ir neįgaliems keleiviams, kaip ir moksleiviams, vis tiek turėsime išduoti bilietą. Svarbiausia, kad žmonės nepamirštų su savimi turėti teisę į lengvatą patvirtinančio dokumento – pensininko arba neįgaliojo pažymėjimo, nes jo neturint teks mokėti visą kainą “, – įspėja „Kėdbuso“ vairuotojas Edvardas Kisielius.

„Pensininkai juokauja, kad dabar jau nebeišlips iš autobusų, tai turėsime spausdinti „nulinius“ bilietus, tik centų nebereikės skaičiuoti. Mes per 8 valandų pamainą surinkdavome apie 60 ar net 150 eurų. Centų prinešdavo glėbiais, ne visada būdavo laiko skaičiuoti, tekdavo pasikliauti žmonių sąžiningumu, o jei kažkiek trūkdavo, iš savų pridėdavome. Vakare, būdavo, baigi darbą ir dar kokią valandą tuos centus skaičiuoji, nes turi priduoti kasininkei“, – apie autobuso vairuotojų kasdienybę pasakojo Alfredas Vaicekavičius.

Kiti pakalbinti „Kėdbuso“ vairuotojai teigė, kad mielai išvis atsisakytų darbo su grynaisiais pinigais, nes dabar važiuojant vakarais arba atokesniais maršrutais, tenka slapstyti stambesnius pinigus, baiminantis galimo apiplėšimo.

Keleiviai prižerdavo saujas centų, kurių piko valandomis vairuotojams net nebūdavo kada skaičiuoti. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Grynųjų pinigų autobusuose nebeliktų, jei kelionės būtų nemokamos visiems rajono gyventojams. Savivaldybės tarybos posėdyje toks siūlymas buvo, bet jis rajono politikų pritarimo nesulaukė. Kodėl? Savivaldybės atstovai į šį klausimą konkretaus atsakymo nepateikė, tiesiog informavo, kad „buvo priimtas sprendimas moksleivius vežti nemokamai nuo 2020 m. lapkričio 1 d. ir senatvės pensijos amžiaus asmenis bei neįgaliuosius nuo 2023 m. sausio 1 d.“.

Kitų savivaldybių patirtis

Kelionės vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo maršrutais 100 proc. jau kompensuojamos ne vienoje šalies savivaldybėje. Kad viešasis transportas būtų nemokamas visiems gyventojams yra pritarusios Mažeikių, Šilalės, Tauragės, Plungės, Varėnos, Rokiškio, Kelmės, Anykščių, Raseinių rajonų savivaldybės, tam iš biudžeto skirdamos keliasdešimt tūkstančių, ar net kelis šimtus tūkstančių eurų. Kėdainių rajono savivaldybė teigia domėjusis kai kurių savivaldybių patirtimi, bet… jų pavyzdžiu nepasekė.

„Kėdainių mugei“ susisiekus su Mažeikių, Tauragės ir Raseinių rajono savivaldybių atstovais, šie sakė, kad sprendimas teikti nemokamo vežimo paslaugą visiems gyventojams, o ne kai kurioms jų grupėms, leidžia geriau atliepti visų žmonių lūkesčius. Pavyzdžiui, sunkiai pragyvenantiems darbingo amžiaus žmonėms tokiu būdu yra paprasčiau ieškoti darbo ar į jį nuvykti, gerinamas socialinių ir kitų paslaugų prieinamumas atokesnių kampelių gyventojams, miestuose mažinamas automobilių srautas, jų keliamas triukšmas bei tarša, tai padeda spręsti ir automobilių stovėjimo vietų trūkumą bei didinti eismo saugumą. Pritaikius lengvatą visuotinai, autobusais važiuojančių keleivių srautai kai kur išaugo daugiau nei 100 proc.

Kiek kainuotų Kėdainiams?

UAB „Kėdbusas“ skaičiavimais, per šiuos metus rajono moksleiviams, kurie bendrame keleivių sraute sudaro apie 32 proc., pervežti prireikė 312 tūkst. eurų. Neįgaliųjų ir pensininkų, kurie sudaro apie 26 proc. visų keliaujančiųjų, kelionėms kompensuoti preliminariai reikės maždaug 240 tūkst. eurų. Jei nemokamai būtų vežami visi rajono gyventojai, tam iš savivaldybės biudžeto apytikriai reikėtų skirti maždaug 920 tūkst. eurų.

Miesto ir priemiesčio autobusais nuo šiol neįgalieji ir pensininkai važiuoja nemokamai. (L. Pranckevičiūtės)

Tikisi, kad keleivių padaugės

„2022 m. Kėdainių miesto ir priemiesčio maršrutais bendrovė „Kėdbusas“ pervežė daugiau nei 1,37 mln. keleivių. Prieškriziniais 2019 m. keleivių srautas buvo ženkliai didesnis – daugiau nei 2 milijonai. Pandemija labai pakeitė žmonių keliavimo įpročius – atsirado daugiau automobilių, o gyventojų sumažėjo. Panaši situacija yra visoje šalyje. Pastebime, kad po pandemijos keleivių rajone pamažu daugėja.

Pagal išgales stengiamės atnaujinti autobusų parką. Per metus įsigijome du didesnius autobusus ir du mikroautobusus. Netrukus ketiname įsigyti ir 2 elektrininius autobusus“, – teigė bendrovės „Kėdbusas“ direktorius Remigijus Naujokas.

Panašios naujienos