Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša sulaukianti tam tikrų signalų, kad kai kurie ūkininkai savo nuožiūra gydo susirgusius ūkinius gyvūnus, net nebūdami tikri, ar išties gyvūnams reikia tokių vaistų, todėl yra stiprinama naudojamų receptinių veterinarinių vaistų kontrolė.

Pasak veterinarijos specialistų, dažnas neatsakingas, kartais ir visiškai nebūtinas antibiotikų naudojimas didina bakterijų atsparumą bei mažina gyvūnų ligų gydymo efektyvumą. Be to, veterinarinių vaistų likučių turinti gyvūninės kilmės produkcija gali būti kenksminga žmonių sveikatai.

„Susirgus gyvuliui patariama kviesti kvalifikuotus veterinarijos gydytojus. Negalima tiesiog savo nuožiūra suleisti gyvūnui vaistų. Svarbu suprasti, kad iš gydytų maistinių gyvūnų gautas pienas, mėsa ar kiti produktai, naudojami maistui, yra saugūs vartoti tik po išlaukos laikotarpio. Iš gyvūno gautos produkcijos naudoti maistui negalima tol, kol iš jo organizmo nėra pasišalinę veterinarinių vaistų likučiai“, – atkreipia dėmesį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Mantas Staškevičius.

Neatsakingai kartais elgiasi ne tik ūkininkai, bet ir jų sąskaita pasipelnyti bandančios veterinarijos paslaugų įmonės.

Pro inspektorių akis nepraslydo skelbimas, kuriame viena įmonė siūlėsi ūkininkams užpildyti gydomų gyvūnų registracijos žurnalą su veterinarijos gydytojo parašu ir, jeigu ūkyje buvo atliktas neteisingas gydymas, dokumentus paruošti taip, kad „VMVT neturėtų prie ko prisikabinti patikrinimo metu“. Patikrinusi šią įmonę – UAB „Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras“ – VMVT fiksavo pažeidimų išrašant veterinarinius receptus bei vaistų paraiškas.

Aktyviau tikrins ir ūkininkus, ir veterinarinių paslaugų teikėjus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia ūkinių gyvūnų laikytojų dėmesį, kad nustačius pikt­naudžiavimo atvejus, kuomet antibiotikai buvo skiriami ir naudojami neracionaliai, nesaikingai, netgi be reikalo, bus taikomos Administracinių nusižengimų kodekse numatytos sankcijos ir stabdomas gyvūninės kilmės produkcijos tiekimas į rinką.

Tikrinant veterinarinių paslaugų teikėjus, bus atkreiptas dėmesys, ar receptiniai veterinariniai vaistai nebuvo skiriami per atstumą, prieš tai net neapžiūrėjus sergančių gyvūnų, jiems neatlikus būtinų tyrimų, nesurinkus ir neįvertinus ligos istorijoje buvusios anamnezės ir neapsilankius gyvūnų laikymo vietoje. Už šiuos pažeidimus veterinarinių paslaugų įmonės atsakingam asmeniui gali būti surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir skirta bauda. Už pakartotinį tokį elgesį veterinarijos gydytojui gali grėsti licencijos suspendavimas ar net panaikinimas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vykdydama veterinarijos paslaugų teikėjų ir ūkinių gyvūnų laikytojų kontrolę, 2021 m. fiksavo 35 pažeidimus pildant veterinarinių vaistų žurnalus.

Parengta pagal VMVT inf.