Nuo metų pradžios vaiko teisių apsaugos sistemoje įsigaliojo tam tikri pokyčiai, suteikiantys dar daugiau galimybių išsaugoti vaiką krizę išgyvenančioje šeimoje. Vienas jų – stiprinama mobiliųjų komandų – psichologų, socialinių darbuotojų ir su priklausomybės ligomis dirbančių specialistų – pagalba. Visuose Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriuose darbą pradeda po antrąją mobilią komandą.

Kad būtų arčiau

„Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus naujos komandos darbo vieta Kėdainiuose. Iš šio rajono gaunama bene daugiausia pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus, todėl tikslinga, kad pagalba būtų arčiau ir greičiau pasiekiama. Komanda pagal poreikį vyks ir į kitus rajonus“, – paaiškino Kauno apskrities VTAS vedėja Neringa Martišienė.

Kas dirbs komandoje

Specialistai į naują komandą atrinkti profesionalūs, turintys darbo patirties ir iniciatyvūs, norintys ir galintys padėti šeimai: priklausomybės ligų specialistė Gitana Stasytienė, socialinė darbuotoja Dalia Dzimavičienė, didžiulę patirtį sukaupusi psichologė Giedrė Starkevičiūtė kol kas darbuojasi abiejose komandose.

Priklauso nuo poreikių

Ilgėja ir mobiliųjų komandų darbo laikas. Grupė specialistų su šeima dirbs nebe 14, o 30 kalendorinių dienų, šis laikas esant poreikiui gali būti pratęstas. Per keturiolika dienų su tėvais arba vienu iš tėvų specialistės susitinka ne vieną kartą. Priklausomai nuo poreikių ir nusiteikimo pagalbą priimti, vyksta ir namų aplinkoje bendrauja su šeima penkis, šešis, o pasitaiko, ypač sunkiais atvejais, ir dešimt kartų.

Susitinka su vaikais

Dar viena svarbi naujovė: mobiliosios komandos specialistai susitinka ir su vaikais, kaip galima greičiau suteikia tinkamą ir profesionalią pagalbą. Įsisenėjusios, nesprendžiamos ar netinkamai sprendžiamos šeimų problemos turi tiesioginį ryšį vaikų raidai, palieka ilgalaikes pasekmes jiems. Mobilioji komanda į šeimą atvyksta tuomet, kai įvertinus aplinkybes vaikui nustatytas apsaugos poreikis.

Teikė pagalba

Per 2019 metus Kauno apskrities mobilioji komanda aplankė ir pagalbą teikė 105-iomis šeimoms, fiksuota per du su puse šimto susitikimų.