Lina Pranckevičiūtė

Visų Šventųjų diena ir Vėlinės jau visai čia pat. Mūsų tautoje taip jau įprasta, kad, norėdami pagerbti Amžinybėn išėjusius mirusiuosius, lankyti kapų skubame netuščiomis. Vežame ir gėles, ir žvakes. Kiek šiemet visa tai kainuoja?

Atsakymo į šį klausimą ieškojome centriniame Kėdainių turguje. Trečiadienio rytą visa gatvė mirgėjo nuo smulkiažiedžių ir karališkosiomis vadinamų stambiažiedžių chrizantemų, viržių bei dirbtinių gėlių puokščių. Pasiūla buvo nemaža.

Chrizantemomis prekiaujantis p. Artūras sako, kad per Vėlines būna tikras darbymetis.

„Josvainiuose mano uošviai Vėlinėms išaugina apie 1 000 chrizantemų daigų. Juos augina lauke, dangsto, kad laiku pražystų, o po to neša į šiltnamius. Kol kas prekyba kiek vangoka. Žmonės, kaip visada, laukia paskutinės dienos, o tada būna toks darbymetis, kad vos spėjam vežti, nes prekiaujame 5–6 vietose. Šiemet kainos beveik tos pačios. Vienspalvės chrizantemos vidutiniškai kainuoja 4–5 eurus, jei mažesnis krūmelis, – apie 3 eurus. Kelių spalvų chrizantemų miksai brangesni, priklausomai nuo dydžio – 6–9 eurai. Pastebėjau, kad chrizantemos labiausiai mėgstamos vyresnių žmonių, jaunimas perka rečiau. Gyvomis gėlėmis prekiaujame ne pirmus metus, buvo metai, kai nespėjome visko parduoti, teko apie 200 daigų išmesti, bet tikimės, kad šiemet, kai šalnų per Vėlines nepranešama, perkamumas bus geras“, – kalbėjo p. Artūras, į talką uošviams atvažiavęs iš Kauno.

Turguje taip pat buvo galima nusipirkti skintų karališkųjų chrizantemų. Už baltos ar geltonos spalvos žiedą buvo prašoma pusantro euro, tokie žiedai vazonuose kainavo po eurą.

Naujiena – dažyti viržiai

„Pastaraisiais metais viržiai labai išpopuliarėjo. Juos noriai perka visokio amžiaus žmonės. Mėgstamiausi – visžaliai viržiai, nes jie geriau žiemoja, bet ir pernai pasirodžiusi naujiena – dažyti viržiai – jau rado savo pirkėją. Tokie kainuoja po 3,50, vienspalviai yra pigesni. Svarbiausia, kad, sodindami viržius, žmonės gerai pakedentų jų šaknis, palaistytų, parūgštintų žemę, tada viržiai džiugins ne vienus metus“, – naudingais patarimais dalijosi p. Ingrida.

Dirbtinės gėlės irgi nepraranda populiarumo

38-erius metus turguje prekiaujanti p. Irena sako šiemet galinti pasiūlyti puokščių nuo 4 iki 20 eurų.

Dirbtinių gėlių puokštės nepraranda populiarumo.

„Nors ir kaip keista, dabar žmonės labiausiai perka didžiausias ir brangiausias puokštes. Paklausiausios yra šampaninio atspalvio, baltos ir geltonos spalvos gėlės, bet nevengiama ir kitų spalvų. Šiandien daugiau pirko vyresni žmonės, savaitgalį tikimės sulaukti ir jaunesnių pirkėjų“, – sėkminga prekyba džiaugėsi p. Irena.

Eilės rikiavosi ir prie žvakių

Įvairių dydžių žvakėmis, joms skirtais įdėklais, žibintais ir kapų vazomis prekiaujantis p. Edmundas vos rado laiko pasikalbėti, pirkėjai vis ėjo ir ėjo.

Prie žvakių, įdėklų ir žibintų rikiavosi eilės.

„Vyresni perka kas pigiau, o jaunesni – kas ilgiau dega. Kainos įvairios: nuo 30 centų už įdėklą iki 15-os eurų už žibintą. Jie dabar populiarėja. Vieni prekę renkasi pagal grožį, kiti pagal kainą. Pasaulis margas kaip genelis, taip ir žmonių norai patys įvairiausi. Aišku, labai jaučiame prekybos centrų konkurenciją, bet stengiamės pasiūlyti tai, ko pirkėjams reikia. Ateina žmonės, kai kurie pirkdami ir pasidera“, – kalbėjo prekiautojas.

Pirkėjų pastebėjimai

„Pasiūla labai didelė. Rinkaus, rinkaus, kol nusipirkau gyvų gėlių vazonėlį ir dirbtinių gėlių puokštę. Kainos nemažos, betgi reikia pagerbti mirusiuosius. Į kapų puošybą žmonės žiūri įvairiai. Vieni gal ir persistengia, kiti kapus puošia kukliau. Aš pastatau puokštę, vieną didelę žvakę, renkuosi įlietą, nes jos ilgiau ir geriau dega, bei dvi mažesnes žvakes. Manau, kad to gana“, – įsitikinusi p. Regina.

Žmonės noriai perka ir gyvas, ir dirbtines gėles.

„Seniai nebeperku gyvų gėlių. Jų ir mano mama nelabai mėgo. Pasodini, iš vakaro gražu, o ryte, žiūrėk, jei šalna griebė, jau ir košė. Su dirbtinėmis gėlėmis jokio vargo. Jas išlaikom per žiemą, o pavasarį sodinam gyvas gėles. Šiandien nusipirkau 2 man patikusias puokštes, kainos nesikandžioja. 12 eurų šiais laikais tikrai nėra daug“, – kalbėjo turguje sutikta p. Virginija.

„Ką tik buvom Lenkijoje, ten kapinės atrodo kaip didelė ypač ryškių žiedų jūra, tikra beskonybė. Lietuviai amžinojo poilsio vietas puošia subtiliau. Su jaunimu ateina naujos mados. Aš čia prižiūriu Anglijoje gyvenančių kėdainiečių artimųjų kapus. Tai jie pageidavo, kad pasodinčiau dekoratyvinių augalų, kurie būtų ilgam. Dalis kapo yra uždengta granito plokšte, kad priežiūra būtų lengvesnė, mat kapavietė yra po dideliais medžiais. Per Vėlines nunešu didelę žvakę ir taip pagerbiu mirusiuosius. Lenktyniauti, kas daugiau pasodins gėlių ar uždegs žvakių, tikrai nereikėtų. Beje, būčiau mielai pirkusi iš gamtinių medžiagų padarytą Vėlinių kompoziciją, deja, tokios Kėdainių turguje neradau“, – sakė p. Eleonora.

L. Pranckevičiūtės nuotraukos

Panašios naujienos

One Response

  1. Karolis

    Kokiam Jūs amžiuje gyvenat, jei rašot „p. Artūras, p. Nijolė“. Niekas jau neberašo straipsniuose raidės „p“ (ale ponas) jau kokių dvidešimt metų. Ta Pranckevičiūtė kokiame dar amžiuje gyvena? Kur žiūri redaktoriai, korektoriai?

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.