Trys su puse auksinių žvaigždžių iš keturių galimų – tokį įvertinimą už savo nuoseklią ir kasdienę veiklą bei darbą gavo Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka. 

M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė B. Ruzgienė džiaugėsi puikiu bibliotekos veiklos įvertinimu. „Tai – ne vienerių metų įdirbis“.

M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė B. Ruzgienė džiaugėsi puikiu bibliotekos veiklos įvertinimu. „Tai – ne vienerių metų įdirbis“.

„Akivaizdu, kad tokį įvertinimą įmanoma gauti tik už ilgametį įdirbį – juk per vienerius metus tokį rezultatą pasiekti būtų labai sunku. Labai džiaugiamės šiuo įvertinimu“, – sakė bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė.
Tyrime dalyvavo visų šalies savivaldybių viešosios bibliotekos
Bibliotekos vertinimas vyko pagal naująją, Europos Sąjungoje priimtą bibliotekų vertinimo metodiką „BIX“ (Bibliotekų indeksas). Tyrimą atliko Dalia Jaskonienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausioji metodininkė. Taikant lyginamosios analizės metodiką, buvo įvertintos ir reitinguotos 60 šalies viešųjų bibliotekų. Tyrime buvo naudojami 2013 – 2014 metų veiklos duomenys.
Pasak direktorės, Kėdainių biblioteka šiais metais švenčia 95-erių metų jubiliejų, tad įvertinimas tapo ir puikia dovana bibliotekai.

Rezultatas – vienas geriausių
Vertinimui buvo naudojami 18 rodiklių, kurie suskirstyti į keturias duomenų grupes (dimensijas): paslaugos (vertinta, kokius išteklius ir paslaugas biblioteka siūlo lankytojams), naudojimasis biblioteka (kaip gyventojai naudojasi ištekliais ir paslaugomis), veiksmingumas (kiek reikia lėšų ir kokios yra darbo laiko sąnaudos užtikrinant pagrindines bibliotekos paslaugas) ir plėtra (siejama su dokumentų fondo atnaujinimu, bibliotekos darbuotojų kompetencijų ugdymu ir bibliotekos infrastruktūros gerinimu).
Pagal visus rodiklius buvo susumuoti rezultatai ir parengti galutiniai duomenys. Visas keturias auksines žvaigždutes gavo tik trys šalies bibliotekos. Toliau eina Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka, gavusi tris su puse auksinių žvaigždučių.

Aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Zina Gaidelioniene visada pasiruošusi padėti skaitytojui išsirinkti norimą leidinį.

Aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Zina Gaidelioniene visada pasiruošusi padėti skaitytojui išsirinkti norimą leidinį.

117.8 tūkst. litų – naujoms knygoms
„Šie tyrime naudoti kriterijai mūsų bibliotekai yra labai svarbūs bibliotekos veiklos ir darbo efektyvumo prasme. Pavyzdžiui, vienas tyrime naudotų rodiklių rodo ne patį bibliotekos fondų dydį, bet kiek jis atliepia skaitytojų poreikius. Galima turėti labai didelį knygų fondą, bet neturėti to, ko reikia gyventojui. Fondas yra mūsų veiklos pagrindas, o svarbiausia mūsų darbe – skaitytojus aprūpinti reikiama literatūra“, – sakė B. Ruzgienė. Per praėjusius metus biblioteka naujų knygų įsigijo už 117.8 tūkst. litų.
Labai svarbus ir bibliotekos lankomumas – su interneto, kompiuterių įrengimu į bibliotekas sugužėjo vaikai, kurie čia atranda įvairių veiklų. Pastaruoju metu bibliotekoje ruošiamos suaugusiųjų, o vaikų ir įgyvendinamos, neformaliojo švietimo programos.

Žaidžia ir tėveliai
„Vaikus labai skatiname skaityti, norime, kad jie laisvalaikį leistų prasmingai. Pavyzdžiui, 30-yje bibliotekų esančios žaislotekos atitraukia vaikus nuo kompiuterių, padeda lavinti protą. Kartu su vaikais pažaisti įvairių stalo žaidimų ateina ir jų tėveliai“, – sakė direktorė.
Žmogų prie bibliotekos artina ir internetu pasiekiamas elektroninis dokumentų katalogas, galimybė rezervuoti norimą knygą – pastaroji paslauga labai populiari tarp dirbančių žmonių.
Kaimo bibliotekos itin patrauklios vaikams, kurie į jas suguža dėl kompiuterių, interneto. Vieni dažniausių bibliotekų lankytojų yra besimokantys, besiruošiantys kelti kvalifikaciją asmenys. B. Ruzgienė stebisi, kad gana mažai skaito mūsų senjorai.

Tobulumui ribų nėra
Paklausta, kur ir kaip biblioteka mato galimybių tobulėti, B. Ruzgienė šyptelėjo: „Tobulėjimui galimybių ir plotmių ribų nėra. Pavyzdžiui, galima dar labiau tobulinti LIBIS paieškos sistemą, įvedant papildomus ekspertų atrinktų geriausių knygų paieškos raktinius žodžius, tokius kaip „linksma-liūdna knyga“, „knyga su gera-bloga pabaiga“ ir panašiai“.
Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje nuo šiol planuojama skirti dar daugiau dėmesio skaitytojui ir jo poreikiams.
„Dabar bibliotekininkas vis dažniau atlieka ir socialinį vaidmenį, pavyzdžiui, padeda skaitytojui mokytis savarankiškai. Tad planuojame vis daugiau laiko ir lėšų skirti bibliotekininkų švietimui ir mokymuisi. Mat duomenų bazė, paieškos ir rezervavimo sistemos jau sutvarkytos“, – apie artimiausius viešosios bibliotekos planus pasakojo direktorė.

Džiaugiasi Tarybos sprendimu
Pernai metais naujai užsiregistravusių ar persiregistravusių bibliotekos skaitytojų buvo 12165. Tad 23,9 proc. visų rajono gyventojų naudojasi viešosios bibliotekos paslaugomis. Direktorė kartu pasidžiaugė, kad kitais metais bus atidarytos ir dvi bibliotekos, kurios praėjusios kadencijos rajono Tarybos sprendimu buvo uždarytos.
„Kaimų bibliotekos yra ypatingai reikalingos bendruomenėms. Džiugu, kad tai šios kadencijos Tarybos politikai supranta ir vertina“, – kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė B. Ruzgienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.