Tęsiant vykdomą kultūros projektą „Meno piknikai Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje“, spalio 17 dieną meno gurmanai vėl buvo pakviesti nemokamai aplankyti parodas, prisiliesti prie tekstilės savo pačių rankomis ir pasigaminti kūrybinį darbelį, dalyvauti protmūšyje.

„Meno piknikas. Vol. 2“

Taip pavadintame renginyje praėjusį šeštadienį visuomenei – vaikams, jaunimui ir suaugusiems – buvo siūloma turininga programa. „Ne tik galima nemokamai aplankyti tarptautinę keliaujančią tekstilės meno parodą „Azija–Europa IV“ ir muziejaus įkūrėjos, garsios išeivijos tekstilininkės J. Monkutės-Marks ankstyvąją ir POP meno kolekcijas, bet ir dalyvauti kūrybinėse tekstilės dirbtuvėse“, – sakė muziejaus-galerijos kuratorė Asta Federavičiūtė-Jasiūnė.

„Meno pikniko“ dalyviai galėjo iš tradicinių amatų meistrės Loretos Steponavičienės pasimokyti austi  trispalvę vytinę juostą. Austi gobeleną J. Monkutės-Marks staklėmis, atgabentomis į muziejų iš Čikagos (JAV) ir saugomomis muziejuje-galerijoje, mokė jaunoji menininkė Laura Steponavičiūtė. Buvo galima pasigaminti organzos gėlių, antspaudų ir naudojant tekstilės dažus pasidaryti atvaizdų ant medžiagos. Taip pat vyko meninis protmūšis, kurį organizuoti padėjo Kėdainių dailės mokyklos mokytoja Evelina Knezevičienė.

Dar nematyta technika

„Meno piknike“ pirmą kartą kėdainiečiams Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedros dėstytojos pristatė ėsdintos tekstilės – „cloque“ (angl. – aut.past.) – techniką. Ja dekoruotų gaminių paviršių sudaro paaukštintas austinis piešinys, sudarytas iš mažų iškilių figūrų. „Tai japoniška audinio dekoravimo technika, – techniką pristatė Raimonda Rasimavičienė, Dailės akademijos specialistė praktiniam studentų mokymui. – Jai išgauti naudojamas natrio šarmo tirpalas, kuris natūralų augalinės kilmės audinį sutraukia, o sintetinio pluošto neveikia. Taigi imame natūralaus pluošto audeklą – geriausiai maišinę lininę medžiagą, kurią prieš tai reikia išplauti. Ant viršaus dedame sintetinį audinį, nebijantį šarmo poveikio. Audinių gabalėliai sukabinami siūlais, susiuvami dygsniais pagal autoriaus pasirinktą piešinį, formas. Audinių sluoksniai gali būti keli, svarbu, kad pagrindas būtų augalinės kilmės audinys. Susiūtą audinį merkiame į iš anksto pasigamintą natrio šarmo tirpalą ir palaikome 10–20 minučių. Kai šarmas sutraukia apatinį sluoksnį, viršutinis lieka nesutrauktas, taip gauname šias iškilias figūras. Tada išimame audinį iš natrio šarmo tirpalo, labai gerai išplauname, neutralizuojame su acto rūgšties tirpalu ir išdžioviname natūraliai, patiesus. Džiūdamas audinys dar truputį susitraukia.“

Taip dekoruotą tekstilę galima įvairiai pritaikyti: naudoti aplinkos dekorui, pavyzdžiui, pagalvėlėms, kaip drabužių, rankinių aksesuarą, o taip pat tai gali būti kūrybinis darbas.

Šią techniką išbandžiusios kėdainietės sakė, kad siuvinėjimui reikia nemažai kantrybės, tačiau rezultatas atrodo labai gražiai. Kruopščiai ir sparčiai siuvinėjusi Aleksandra sakė lankanti Dailės mokyklą ir svajojanti studijuoti Dailės akademijoje, todėl šios kūrybinės dirbtuvės muziejuje-galerijoje jai labai patikusios.

Tęsia projektą

Pasak A. Federavičiūtės-Jasiūnės, šio projekto tikslas – organizuoti turiningą vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumą aktyvia edukacine-kūrybine veikla, siekiant pagilinti žinias apie įvairius meninius procesus, savanorystę ir įgyvendinant tris meno piknikus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje.

Projektą finansuoja Kėdainių rajono savivaldybės administracija, skirta suma – 1490 Eur.

Tai jau antrasis meno piknikas muziejuje-galerijoje. Pirmasis renginys vyko vasarą, birželio 23 dieną.