Kėdainių Žemaitės gatvės rajonas nuo seno pasižymėjo žaliaisiais plotais, medžiais ir vaizdinga aplinka. Tačiau šiuo metu šiame kvartale yra atliekama kvartalinė renovacija, po kurios šis rajonas visiškai pasikeis – vietoj žaliųjų plotų bus įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės.


Kvartalo gyventojai sunerimę – įpratę prie vaizdingos aplinkos bei gausios žalumos, dabar jie su nerimu laukia, kada visa tai bus pradėta naikinti. „Medžiai, kuriuos ruošiamasi iškirsti, jau yra sužymėti. Akivaizdu, kad darbai prasidės jau artimiausiu metu“, – kalbėjo Žemaitės gatvės 20-ojo namo gyventojas Mindaugas.

Nori, kad liktų žaluma

Vyras Žemaitės gatvės 20 ir 16 namų gyventojų vardu nuogąstavo dėl būsimų darbų.

„Kėdainių miesto Žemaitės g. 20 ir 16 namų gyventojai „dėkoja“ mikrorajono rekonstrukcijos projektą sudariusiems specialistams, kurie vietoje vienintelės šioje gatvėje esančios žalios zonos tarp 20 ir 16 namų suprojektavo automobilių stovėjimo aikštelę. Taip ir toliau. Naikinkime žalumą. Įsisavinkime lėšas. Bet ar iškirtę mieste medžius išspręsime parkavimo bėdas? Manau, kad ne“, – emocingai kalbėjo Žemaitės gatvės gyventojas.

Jis teigė, kad priešais šią žaliąją zoną yra UAB „Palink“ priklausantis nemažas žemės sklypas, tad galbūt buvo įmanoma jį perpirkti iš šios įmonės ir būtent ten suprojektuoti ir įrengti didelę automobilių stovėjimo aikštelę?

Gyventoją neramina ir tai, kad šiuo metu Žemaitės gatvėje automobilių eismas yra itin chaotiškas ir sudėtingas, tad vairuotojams reikia ne tik kantrybės, bet ir gerų vairavimo įgūdžių, norint pravažiuoti. Jis siūlo šioje gatvėje eismą organizuoti tik viena puse.


Aikštelės gyventojai nenori

Paklaustas, gal šios automobilių stovėjimo aikštelės pageidavo patys Žemaitės gatvės gyventojai, juolab kad senos statybos daugiabučių namų kiemai nėra pritaikyti šiais laikais išaugusiam automobilių skaičiui, todėl ne visada visi automobiliai telpa kiemuose ir juos tenka statyti ant žaliųjų plotų, vyras tikino, kad šių namų gyventojai tikrai nenori automobilių aikštelių, o nori žalumos bei gaivaus oro.

„Šių namų gyventojai neprašė aikštelių. Čia bendras ES projektas ir norint pasiimti lėšas, reikia kažkokio skaičiaus aikštelių. Tai ir padarė. Gaila, kad vietoje parkelio ją darys. Absurdas.

Gyvename „Lifosos“ pašonėje, bet medžius kertame“, – emocingai kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad gyventojai prieš visus darbus buvo informuoti, kas bus atliekama, tačiau tai, anot vyro, buvo padaryta netinkamu būdu.

Kėdainių Žemaitės gatvės kvartale medžiai, kurie bus jau netrukus kertami, yra sužymėti kryželiais. Iš viso žadama nupjauti net 19 medžių.

„Taip, buvo susirinkimas, į kurį nuėjo namo komendantai. Deja, bet žmonės nebuvo tinkamai informuoti, todėl dabar visi sako, kodėl nebuvo tokio turinio skelbimo: „Jūsų rajonas bus iš esmės pertvarkomas, keisis aikštelės, bus kertami medžiai, padarysime tą ir aną“. O tada buvo tiesiog mažas popieriukas: „Kviečiame susipažinti su projektu“.

Aišku, juridiškai gyventojai patys kalti. Bet žiūrint žmogiškai, buvo pasielgta labai jau „valdininkiškai“. Dabar tie komendantai ir atstovai vaikšto pakraupę ir nebežino, ką daryti…“ – kalbėjo Mindaugas, kuris kartu su likusiais namo kaimynais su baime laukia, kada bus pradėti naikinti žalieji Žemaitės kvartalo plotai.

Susidariusią situaciją komentuoja ir netrukus pradedamų kirsti medžių skaičių įvardija Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja Jorūnė Liutkienė.

„Žemaitės gatvės 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32 daugiabučiai namai turi rimtą problemą – tai nepakankamas automobilių stovėjimo vietų skaičius. Šio kvartalo kiemai yra seno tipo, labai siauri ir visiškai nepritaikyti dabartiniam automobilių srautui ir šiuolaikiniam gyvenimo būdui.

Be to, automobilių stovėjimo aikštelės pagal reikalavimus negali būti arčiau nei 10 m nuo daugiabučių namų langų. Todėl kompleksiškai tvarkant kiemus buvo ieškota geriausių sprendimų. Vidiniuose kiemuose tuo tikslu buvo sumanyta įrengti ažūrines plyteles, kur bus galima statyti automobilius, tačiau paaiškėjo, kad ir jų nepakaks ir problema nebus tinkamai sprendžiama.

Todėl buvo ieškoma kitų galimų vietų šių namų gyventojams pasistatyti automobilius. Kaip galima vieta pasiūlyta minima zona. Kitų galimybių išspręsti tinkamai ir pagal reikalavimus žmonių problemas nebuvo rasta. Aikštelė buvo suplanuota ne per visą žaliąjį plotą, kad visiškai jo nepanaikinti. Savivaldybės atsakingi specialistai praėjusią savaitę dar kartą buvo nuvykę į tą vietą ir dar kartą patikrino situaciją.


Nėra kitos išeities, kaip pašalinti 19 numatytų medžių, kuriems griežtai paisant įstatymo reikalavimų yra išduotas leidimas, ir ne tik dėl to, kad želdiniai  patenka į naujai suprojektuotas automobilių stovėjimo aikšteles, takus ir net rekonstruojamas gatves, bet ir nustatyta,  kad didesnė dalis jų auga ant inžinerinių statinių: 1 vnt. patenka į nuotekų šalinimo ir ryšių tinklų zonas, 4 vnt. patenka į nuotekų šalinimo tinklų zoną, 2 vnt. patenka į šilumos tinklų zoną, 1 vnt.  patenka į nuotekų šalinimo ir elektros požeminių tinklų zonas, 1 vnt. patenka į nuotekų šalinimo ir vandentiekio tinklų zonas, 2 vnt. yra invaziniai medžiai.

Tokiu atveju inžineriniai, gyvybiškai svarbūs tinklai visada yra pavojaus zonoje, ir gali tekti bet kada juos pašalinti, ne tik dėl rekonstrukcijos, bet ir dėl to, kad šaknys ardo inžinerinius tinklus.  

Šiuo atveju bus išspręstos kelios problemos vienu kartu – kvartalas bus sutvarkytas, apsaugant inžinerinius tinklus nuo galimų gedimų ir dar turės taip reikalingą žmonėms aikštelę. Išsaugant teritorijos žaliąsias zonas kvartale bus pasodinta naujų medžių kitose, jau tinkamai parinktose vietose. Bus sodinami nauji medžiai: iš viso net 52  vnt. pagal projektą. Tai beveik du su puse karto daugiau nei panaikinta. Naujieji medžiai bus kruopščiai parinkti ir bus rajono puošmena.


Visi sprendimai buvo priimami 2018 metais pavasarį ir vasarą. Svarstant su gyventojais, projektuojant ir teikiant pasiūlymus toks sprendimas (aikštelę projektuoti UAB „Palink“ priklausančioje teritorijoje) nebuvo svarstytas, nes kvartalui yra priskirta labai  konkreti teritorija, kurioje galima projektuoti ir vykdyti darbus.  Ji buvo apibrėžta dar  prieš pat pradedant įgyvendinti projektą. Parduotuvės sklypas priklauso savininkui, o ne savivaldybei. Jis yra privatus. Jame savivaldybė atlikti darbų neturi teisės.

Susitikimai su kvartalo daugiabučių namų bendrijų pirmininkais ir gyventojais vyko 2018 metais – jiems buvo pateikti planų variantai. Gyventojai prieštaravimų ir pastabų neišsakė. Žemaitės kvartalas garsėja kaip žaliasis miesto kvartalas ir jame tikrai pakanka žaliųjų zonų. Tačiau šiuolaikinis žmogus nori ir patogumų. Vienas iš jų – automobilių  stovėjimo aikštelės. Artimiausios žalios zonos 16 ir 20 numeriu pažymėtiems namams yra tarp Žemaitės gatvės 12, 10 ir 8 bei palei Smilgos upelį, vaikams vidiniuose kiemuose bus įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, pavedžioti augintinius galima palei Smilgos upelį pasivaikščiojant naujai pastatytu taku arba didelėje žalioje zonoje kitoje tilto pusėje. Šioje zonoje taip pat vaikai gali žaisti futbolą, beisbolą ir pan.

Kvartalo atnaujinimo darbai pagal sutartį turėtų būti baigti iki 2020-08-08. Rangovas, vykdydamas darbus,  stengiasi, kad būtų kuo mažiau trukdžių ir sumaišties, tačiau statybų metu tai yra neišvengiama. Yra galimybė apvažiuoti kvartalą iš kitų gatvių. Savivaldybė dar kartą prašė užtikrinti, kad būtų minimalūs trukdžiai gyventojams. Gyventojų taip pat prašome būti pakantiems ir tolerantiškesniems, nes šie nepatogumai yra laikini, o pabaigus darbus, gyventojai galės džiaugtis sutvarkyta patogia, gražia  ir tvarkinga erdve prie savo namų.“

One Response

  1. IŠ TIKRŲJŲ

    Mąstantys ir sumanūs projektuotojai rengdami aikštelių projektus sugebėtų . išsaugoti medžius,kurie nekenksmingi inžineriniams tinklams.Pasirodo tik 11 medžių yra pavojingi,o ruošiamasi iškirsti-19.Tai kas čia, tingumas ar sumanumo trūkumas?

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.