Nors karščiai Lietuvoje muša rekordus, rugpjūčio mėnesį į medikus kreipiasi nemažai pacientų su koronaviruso infekcijai būdingais simptomais.

Sergančiųjų pagausėjo

„Rugpjūčio mėnesį pastebėjome augantį skaičių pacientų, kurie kreipiasi dėl COVID-19 ligai būdingų simptomų. Kadangi simptomai panašūs į peršalimą, diagnozės patikslinimui atliekamas SARS-CoV-2 greitasis antigeno testas“, – sako Jūratė Judickienė, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktoriaus pavaduotoja organizaciniam-metodiniam darbui.

Suskaičiuota, kad pirmąją rugpjūčio savaitę buvo atlikti 82 testai, iš kurių 51 teigiamas (62,2 proc.). Antrąją savaitę greitojo antigeno testo atlikimui buvo nukreiptas 121 pacientas. Teigiamas testo rezultatas gautas 80 iš jų (66,1 proc.). „Akivaizdu, kad artimiausiu metu šie skaičiai augs“, – mano pašnekovė.

Kaip elgtis pajutus simptomus?

Pasak J. Judickienės, šiuo metu pacientai, kuriems įtariama COVID-19 liga, kreipiasi dėl karščiavimo, galvos, gerklės, raumenų skausmų, skundžiasi bendru silpnumu, virškinimo sutrikimais ir pan. Dažniausiai liga gydoma ambulatoriškai. Stacionariniam gydymui tenka nukreipti pacientus, kurie serga lėtinėmis ligomis ir jiems koronavirusinės infekcijos eiga kartais būna sunkesnė.

Pacientams ji primena, kad, pajutus simptomus ir gavus teigiamą testo rezultatą namuose, reikia skambinti į VšĮ Kėdainių PSPC registratūrą. Su pacientu susisieks šeimos gydytojas ir nuspręs, ar būtina atvykti į polikliniką pakartotiniam testo atlikimui ir kitiems tyrimams.

Šiuo metu Kėdainių PSPC greitieji antigenų testai (siunčiant šeimos gydytojui) atliekami 9 kabinete Vaikų poliklinikoje.

Rengiamasi rudeniui

Sveikatos priežiūros specialistams pasitikrinti dėl COVID-19 ligos atliekant greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą būtina, pajutus ligos simptomus: pakilus temperatūrai, atsiradus galvos ar gerklės skausmui ir kt.

„Deja, koronavirusas nesirenka aukų pagal profesijas. Suserga ir mūsų Centro darbuotojai. Susirgimų atvejų nėra daug, tačiau medikų, sergančių COVID-19 liga, yra nuolat. Įprastinio darbo ritmo liga nesutrikdė. Tiesiog, priklausomai nuo situacijos, tenka perorganizuoti darbą“, – pasakojo J. Judickienė.

Medicininių kaukių dėvėjimas yra tik rekomenduojamas, tačiau dauguma Centro darbuotojų dėvi kaukes bendraudami su pacientais. Pastarosiomis dienomis VšĮ Kėdainių PSPC administracijoje svarstomas klausimas apie tai, kad medicininių veido kaukių dėvėjimas būtų privalomas ir įstaigos darbuotojams, ir pacientams.

Įstaiga rengiasi sergamumo pakilimui: planuojamos testavimo ir paslaugų teikimo vietos, aptariami personalo paskirstymo klausimai. „Tikimės, kad nauja koronavirusinės infekcijos banga nebus tokia grėsminga, kaip pirmosios“, – sakė J. Judickienė.

Sergamumas COVID-19

Statistikos departamento duomenys rodo, kad Kėdainių rajono savivaldybėje per paskutines septynias dienas užregistruota 90 COVID-19 susirgimų. Per parą užregistruojama vidutiniškai po13 atvejų.