Kovo pradžioje gamybą po pertraukos vėl atnaujinusi Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ vis dar veikia sumažintu pajėgumu.

Anot įmonės atstovės Indrės Mažeikienės, neišspręsta dalis su žaliavų tiekimu susijusių klausimų, bendrovės veiklą trikdo su Vakarų sankcijomis susijęs finansinių operacijų tikrinimas bankuose bei „Lietuvos geležinkelių“ praėjusią savaitę laikinai sustabdytas žaliavų ir produkcijos vežimas tarp gamyklos ir Klaipėdos uosto. 

I. Mažeikienės teigimu, šiuo metu gamykloje veikia sieros ir fosforo rūgšties bei trąšų gamybos cechai.

„Bendrovė veikia sumažintu pajėgumu“, – BNS trečiadienį teigė I. Mažeikienė.

Anot jos, dėl įvairių priežasčių vis dar stringa žaliavų pirkimas ir tiekimas, procesą trikdo bankai, atliekantys privalomą operacijų tikrinimą, susijusį su tarptautinių sankcijų kontrole. 

„Apsirūpinimas gamybai būtinomis žaliavomis vis dar yra didelis iššūkis. Kai kurie tarptautiniai ir netgi Lietuvoje veikiantys bankai ir toliau blokuoja arba sulaiko atsiskaitymus, todėl pirkimų ir tiekimo organizavimas nėra sklandus“, – teigia I. Mažeikienė.

Pasak jos, dešimt dienų buvo nutrauktas žaliavų ir produkcijos gabenimas geležinkeliu tarp Klaipėdos uosto ir gamyklos – tai lėmė ne tik operacijų patikra bankuose, bet ir sustiprinta „Lietuvos geležinkelių“ politika sankcijų atžvilgiu.

„Praeitą savaitę dėl bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vykdyto sustiprinto sankcijų apėjimo režimo bei ilgų bankinių institucijų atliekamų mokėjimų tikrinimo procedūrų laikinai buvo nutrauktas žaliavų ir produkcijos gabenimas tarp bendrovės ir uosto. Pašalinus administracinius trikdžius, „Lifosos“ produkcijos ir žaliavų gabenimas geležinkeliais buvo atnaujintas“, – BNS sakė I. Mažeikienė. 

Bendrovė išsamiau nekomentuoja situacijos trąšų rinkoje bei pagamintos produkcijos realizavimo galimybių.

„Situacija trąšų rinkoje yra sudėtinga, tačiau opesnė problema išlieka „Lifosos“ galimybės naudotis tarptautinės bankų sistemos finansinėmis paslaugomis su tiekėjais atsiskaityti ir mokėjimams iš klientų gauti“, – sakė „Lifosos“ atstovė.  

Užsitęsus bendrovės atsiskaitymų už žaliavas tikrinimui ir dėl vėluojančių mokėjimų sustojus jų tiekimui gamyba „Lifosoje“ vasario 22-ąją buvo laikinai sustabdyta ir atnaujinta kovo pradžioje.

Įmonę nuo praėjusių metų gegužės prižiūri laikinasis administratorius, kuris užtikrina „Lifosos“ veiklą nepažeidžiant tarptautinių sankcijų.

Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, pernai balandį ji taip pat laikinai stabdė veiklą. 

„Lifosa“ gamybą buvo laikinai sustabdžiusi nuo rugsėjo 14-osios iki gruodžio 20-osios, o tai lėmė vienos pagrindinių žaliavų – amoniako – trūkumas bei smarkiai išaugusios gamtinių dujų kainos.  

Šaltinis: BNS

Titulinė nuotrauka – AB „Lifosos”.