Kėdainiuose veikiančios fosfato trąšų gamybos bendrovė „Lifosa“ siūlo nebeskirti įmonei naujo laikinojo administratoriaus, o vietoje to taikyti vadinamąjį ex post kontrolės modelį – jis esą sėkmingai taikomas kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse.

„Mūsų siūlomas modelis panašus į kai kurių kitų ES šalių. Jose buvo patvirtintas veiklos modelis, kur vietoje kasdienio verslo administravimo taikymo įmonė susitaria su valdžios institucijomis atlikti nepriklausomą sankcijų atitikties auditą. Tokiu atveju nepriklausomi auditoriai valdžios institucijoms pateikia ataskaitas, patvirtinančias, kad įmonės visiškai laikėsi sankcijų“, – trečiadienį LR Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje sakė paskirtasis „Lifosos“ vadovas Andrejus Savčukas.

„Reikštų, kad visi veiklos sandoriai būtų tvirtinami ex post, jau jiems įvykus – siekiant įrodyti, kad sankcijų laikomasi. Vietoje dabar taikomos praktikos, kai visi sandoriai tikrinami ir tvirtinami ex ante“, – dėstė jis.

Anot įmonės vadovo, „versle svarbi kiekviena minutė“, o pakeitus modelį „Lifosa“ esą galėtų laiku įsigyti žaliavas, lengviau parduoti savo produkciją.

A. Savčuko teigimu, toks modelis sėkmingai veikė Prancūzijoje ir Belgijoje, kur sankcionuotos bendrovės veikė sklandžiau, jų veikla nebuvo stabdyta.

„Lifosai“ laikinasis administratorius paskirtas 2022 m. gegužės 23 d., po to kai tų metų kovą bendrovės savininkui Andrejui Melničenkai pritaikytos ES sankcijos. Finansų ministerija yra paskelbusi naujo administratoriaus atranką.Pasak A. Savčuko, dėl tokio administravimo „Lifosai“ kilo daug iššūkių ir kliūčių vykdyti veiklą, gamyba stojo keturis kartus. Be to, anot jo, įmonei buvo sunku atsiskaityti su partneriais.

„Bendrovei nepavyko išvengti administracinių trikdžių naudojantis Lietuvos ir tarptautinių bankų sistemos finansinėmis paslaugomis. Bankai traktuoja bendrovę kaip juridinį asmenį, kuriam taikomos sankcijos ir nepaisant to, kad bendrovė laikinai administruojama. Kai kurie reikšmingi „Lifosos“ mokėjimai svarbioms sandorių šalims buvo sulaikomi arba blokuojami“, – kalbėjo A. Savčukas.

FNTT: siūlomas modelis nėra įtvirtintas Tarptautinių sankcijų įstatyme

Vis dėlto, Finansų ministerija ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pažymi, kad „Lifosos“ pasiūlytas modelis nėra įtvirtintas Tarptautinių sankcijų įstatyme.

„Dabartinis įstatymas iš esmės nenumato tokio modelio, kokį taiko Belgija ir Prancūzija. Kitas dalykas, (…) pats faktas, kad galutinis naudos gavėjas yra sankcionuotas asmuo, „Lifosos“ atžvilgiu nėra pasikeitęs. Tiesiog pasirinkti skirtingi įgyvendinimo modeliai“, – Ekonomikos komitete sakė finansų viceministras Gediminas Norkūnas.

Jis aiškino, jog Lietuva pasirinkdama ex ante principą užtikrina, jog sankcijų pažeidimai užkardomi „iš principo“. Tuo tarpu ex post modeliu konstatuojama, ar sankcijos nebuvo pažeistos.

Pasak viceministro, „Lifosos“ savininko siūlomi pakeitimai nebūtų veiksmingi, jei įmonė liks juridinių asmenų, kuriems taikomos tarptautinės finansinės sankcijos, sąraše.

„Jei „Lifosa“ lieka sąraše, tai iš principo, bent jau mano vertinimu, tas neveiks. Todėl, kad kontrahentai matydami „Lifosą“ tame sąraše, paprasčiausiai vengs bet kokių sandorių, dokumentų teikimo ir t. t. Laikinojo administratoriaus institutas atveria daugiau galimybių sandoriams, nei kad užkardo nuo tų sandorių sudarymo“, – dėstė G. Norkūnas.

R. Vaštakas: galima ir tokiu administratoriaus modeliu veikti ir pasiekti rezultatus

„Lifosa“ laikinojo administratoriaus atstovas Rimvydas Vaštakas aiškino, kad įmonės veiklos rezultatai atskleidė, jog „Lifosa“ gali veikti ir pasiekti rezultatus ir esant laikinajam administratoriui.

„Šiandieninis administracijos darbas, nuostatos ir veikla, siekiant įmonės veikimo, iš tikrųjų parodė, kad galima ir tokiu administratoriaus modeliu veikti ir pasiekti rezultatus“, – parlamentarams sakė R. Vaštakas.

Jo teigimu, pritaikius bendrovės siūlomą priežiūros mechanizmą, jos kontrolė pasunkėtų.

„Suprantame, kad įmonė ir, ypač, jos akcininkai norėtų, kad ji dirbtų kitu modeliu, tačiau, manome sukontruoliuoti esant post factum kontrolei būtų labai nelengva“, – aiškino jis.Anot R. Vaštako, laikinasis administratorius stengiasi kuo mažiau riboti bendrovės veiklą.

„Išskyrus tuos keletą atvejų, kada nebuvo pateikti mūsų reikalaujami duomenys. Bet tai absoliučiai minimalus skaičius atvejų“, – pabrėžė laikinojo administratoriaus atstovas. FNTT direktoriaus pavaduotojas Audrius Valeika taip pat patikino, jog laikinasis administratorius padėjo užtikrinti, kad tarptautinės sankcijos būtų įgyvendintos „visomis apimtimis“, tuo tarpu įmonės iūlomas modelis dar yra taikomas tik keletą mėnesių.

Įmonė dirba 60 proc. pajėgumų, planuoja nuostolį

„Lifosos“ laikinoji direktorė Regvita Ivanovienė sakė, kad nuo balandžio 15 d. įmonės veikla buvo sustojusi, tačiau šiuo metu gamyba vėl atkuriama. Ji pažymėjo, kad stabdymą lėmė „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) taikoma „nulinės tolerancijos“ politika, kuria LTG užkardo mėginimus apeiti Rusijai ir Baltarusijai taikomas sankcijas.

R. Ivanovienės teigimu, „Lifosa“ dirbs iki gegužės vidurio, o tada atliks planinį remontą.„Šiuo metu leidžiamės. Artimiausiu metu planas toks, kad sunaudojame turimas žaliavas, dirbame maždaug iki gegužės 20 d. ir tada stojame kapitaliniam remontui, kurį turime kasmet gegužę“, – informavo R. Ivanovienė, pridūrusi, jog pernai pelningai veikusi bendrovė šiemet fiksuoja nuostolį.

„Trumpuoju laikotarpiu planas toks. O dirbame kaip ir dirbome praktiškai pasileidę pernai metų rugsėjį – 60 proc. pajėgumų. Kainos šiuo metu kritusios. Praėjusių metų finansinis rezultatas teigiamas, (…) bet šiuo metu patiriame nuostolį“, – kalbėjo „Lifosos“ direktorė.

Paskelbta laikinojo administratoriaus atranka

Gegužę baigiantis vienerių metų sutarčiai su dabartiniu „Lifosa“ laikinuoju administratoriumi, Finansų ministerija iš FNTT gavo raštą, kuriame teigiama, kad įmonei administravimas yra būtinas.

Penktadienį ministerija pranešė, jog kreipėsi į Valdymo koordinavimo centrą, kad būtų inicijuota nauja laikinojo administratoriaus atranka. Centras pateiks kandidatus ministerijai, kurios sudaryta komisija juos vertins.

Naujasis administratorius privalės turėti kvalifikacijas ir patirtį vykdyti pinigų plovimo prevenciją ir įgyvendinti tarptautines sankcijas. Be nepriekaištingos reputacijos taip pat reikalaujama neturėti interesų konfliktų.

G. Norkūno teigimu, naujojo laikinojo administratoriaus atrankoje, kitaip nei pernai, daugiau dėmesio kreipiama į pinigų plovimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo, o ne įmonės veiklos valdymo kompetencijas.

Iki gegužės 23 d. laikinuoju „Lifosa“ administratoriumi išliks įmonė „Finance Guru“.

ELTA

Panašios naujienos