Kėdainiečių komanda.

Kėdainiečių komanda.

Rugsėjo 17-19 dienomis Dubingiuose, Molėtų rajone, IX-osiose tarptautinėse Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynėse dalyvavo daugiau nei 30 geriausių šalies ir užsienio greitosios medicinos pagalbos įstaigų komandų, tarp kurių ir VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) medikų komanda: skubios medicinos pagalbos slaugos specialistai – Daiva Rankelienė, Vigintas Balsys ir Romas Norkūnas. Komandą lydėjo Kėdainių GMP vyr. slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.

Teikė pagalbą imituotų nelaimių atveju

Kaip ir kasmet, žaidynėse dalyvavo ne tik Lietuvos, bet ir 2 medikų brigados iš Lenkijos ir 3 iš Kazachstano. Pirmą kartą kartu su medikais žaidynėse dalyvavo ir Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba, Lietuvoje dislokuotų NATO pajėgų medikai bei Lietuvos automobilių sporto federacijos nariai.

Nugalėtojais tarp rajonų Greitosios medicinos pagalbos komandų išrinkta Panevėžio rajono GMP komanda, miestų – Klaipėdos GMP komanda, svečių iš užsienio kategorijoje laurus nuskynė Lenkijos greitosios medicinos pagalbos atstovai.

Po varžybų įspūdžiais pasidalinusi Kėdainių GMP vyr. slaugos specialistė J. Vaišvilienė pasakojo, jog žaidynėse dalyvavusios komandos mokėsi ir varžėsi teikdamos pagalbą nukentėjusiems imituotų nelaimių atveju. Žaidynių dalyviai ir žiūrovai turėjo progą susipažinti su naujausiais gydymo būdais ir metodais. Lietuvos automobilių sporto federacijos nariai medikus supažindino su sportininkų naudojama įranga ir pagalbos teikimo ypatumais, parodė, kuo automobiliais lenktyniaujančių sportininkų šalmai skiriasi nuo motociklininkų ir kaip taisyklingai ištraukti nukentėjusiuosius iš avariją patyrusio automobilio.

Situacijos įvairios, bet gyvenimiškos

Renginio dalyviai, tarp jų ir J. Vaišvilienė turėjo galimybę išbandyti automobilio apsivertimo imitavimo įrenginį ir įsitikinti saugos diržų svarba. Žaidynių metu taip pat veikė karinės technikos ekspozicija, o Lietuvos kariuomenės instruktoriai ekspertai vedė praktinius mokymus, kaip užtikrinti civilių greitosios medicinos pagalbos medikų saugumą, teikiant pagalbą nukentėjusiems karinių veiksmų metu. Žaidynėse dalyvaujančios komandos buvo gavusios specialią žaidynių užduotį, kuri padėjo tobulinti veiksmus masinės nelaimės atveju karo sąlygomis, kai nepakanka karo medikų pajėgų ir pagal nustatytas procedūras pasitelkiamos civilinės institucijos.

Situacijų, į kurias varžybų metu buvo patekusi Kėdainių GMP komanda buvo labai įvairių, kokių gali nutikti ir realiame gyvenime.

Pirmąją dieną komandoms teikti pagalbą teko tris kartus skirtingose situacijose.

Vienoje iš jų – žmogus patyrė traumą rūsyje, kur aplinkui aklina tamsa. Nukentėjusiam diagnozuotas šlaunikaulio, blauzdikaulio lūžis, krūtinės ląstos trauma. Situaciją lengvino prie galvos pritvirtinti prožektoriai, kuriais naudojosi kėdainiškiai. Kėdainių GMP komanda, įveikusi šią užduotį, sulaukė pagyrimų kaip labai gerai pasirodžiusi.

Masinės nelaimės atveju – teroro aktas

Kitoje situacijoje, gavus iškvietimą, teko vykti pas namuose pagimdžiusią moterį. Iš instruktorių buvo iš anksto perspėta į mamą nekreipti dėmesio, bet visą pagalbą sutelkti naujagimiui. Reikėjo įvertinti naujagimio būklę bei pagal situaciją jį nugabenti į atitinkamos kategorijos gydymo įstaigą.

Dar vienoje situacijoje, neva, chemijos gamykloje apsinuodiję žmonės. Medikams teko nustatyti kokiais cheminiais junginiais žmonės apsinuodijo ir jiems suteikti pagalbą. Kėdainių GMP komanda pagal požymius teisingai nustatė, jog nukentėjusieji apsinuodijo fosforo junginiais.

Komandoms dar reikėjo pagal sąrašą ir fiksuotą laiką iš savo GMP automobilio surinkti reikiamą medicininę įrangą bei medikamentus.

Antrąją žaidynių dieną buvo paskelbta masinė nelaimė – įvykdytas teroro aktas. Situacija buvusi tokia, kad autobuse buvo gabenami pabėgėliai, kuriuos lydėjo kareiviai. Tačiau įvykus teroro aktui, buvo kviečiami medikai gelbėti nukentėjusiuosius jau užtvertoj, automatais saugomoje teritorijoje. Kiekviena GMP komanda buvo gavusi skirtingas užduotis, o kėdainiškių komandai teko būti transporto vadovais, kuri reguliavo automobilių važiavimo srautą.

Žaidynių metu komandų vadovams buvo surengta konferencija, kurios metu paskaitą apie savo darbo specifiką skaitė karo medikai.

Žaidynių vyr. teisėja pažymėjo, kad atvykusios komandos privalo išsikelti tris tikslus ir jų siekti: visiems susipažinti su naujais gydymo metodais, parodyti tai, ką specialistai sugeba ir pasilinksminti.

,,Visas tris užduotis ir įvykdėme. Penktadienį po žaidynių dar visi draugiškai stebėjome Europos vyrų krepšinio čempionato pusfinalio rungtynes. Nors komanda grįžo pavargusi, bet dalyvauti žaidynėse buvo verta, žinių pakartojimas labai naudingas, kadangi gautos žinios bus pritaikytos kasdieniniame darbe“, – apibendrino Kėdainių GMP vyr. slaugos specialistė J. Vaišvilienė.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.