Ryt Lietuvoje bus minima Valstybės (Lietuvos kara­liaus Mindaugo karūnavimo) diena. Šią mūsų šaliai ypatingą datą prie visų pastatų – tiek valstybinių ins­titucijų, tiek ir gyvenamųjų namų privalu iškelti valstybinę vėliavą, tad nepamirškite tai padaryti.

Trispalvė yra vienas svarbiausių mūsų tautos identiteto simbolių. Ji, kaip ir herbas bei himnas, yra įteisinti Lietuvos Respublikos konstitucijoje.

Pagal galiojančius įstatymus valstybinę vėliavą visiems be išimties privaloma iškelti Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją ir Liepos 6-ąją.

Trispalvė gali būti keliama prie pastatų, virš ar ant pastatų, taip pat namo kieme ant specialiai įrengto stiebo. Tautinę vėliavą galima išskleisti ir namų languose arba jomis papuošti automobilius. Svarbiausia, kad vėliava būtų naudojama pagarbiai. Ji turi būti nesuglamžyta, nesuplyšusi, nenublukusi, jos dydis turi atitikti numatytus parametrus. Įprastai trispalvė yra 1 m pločio ir 1,7 m ilgio. Vėliavos kotas turi būti beveik 2 kartus ilgesnis nei trispalvė.

Reikia iškelti tinkamai

Valstybinių švenčių progomis valstybės vėliavą reikia iškelti 7 val. ryte (arba šventės išvakarėse), o nuleisti – 22 val.

Iškeliant vėliavas prie pastatų, jos įstatomos į laikiklius, kurie prie fasado turi būti pritvirtinti ne žemiau kaip 2 m nuo žemės. Nuo fasado vėliavos kotas turi būti pasviręs ne didesniu nei 45 laipsnių kampu. Trispalvė turi laisvai plevėsuoti, nebūti užsisukusi.

Nepakabinkite atvirkščiai

Iškeliant ar pastatant vėliavą, jos spalvų juostos turi išsidėstyti taip: viršuje – geltona, viduryje – žalia, apačioje – raudona.

Kartais kyla nesusipratimų, kai vėliava yra išskleidžiama vertikaliai. Jei norite trispalve papuošti savo langą ar balkoną, vėliavą skleiskite taip, kad iš lauko stebėtojas kairėje pusėje matytų geltoną juostą, viduryje – žalią, o raudoną – dešinėje pusėje.

Pagal vėliavos protokolą, ant transporto priemonės vėliava yra tvirtinama dešiniojo sparno priekyje.

Vyks patikrinimai

Nors dauguma gyventojų noriai vykdo prievolę iškelti vėliavą valstybinių švenčių metu, vis dar pasitaiko asmenų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių to nepadaro. Už tai yra numatyta administracinė atsakomybė. Jei patikrinimo metu būtų užfiksuota, kad trispalvė neiškelta, gali tekti sumokėti baudą.