Ar galės kėdainiečiai padėti kėdainiečiams?

Pagalbos į savivaldybę jau ne pirmą kartą dėl gresiančios kaimynystės su visą parą veikiančia automobilių plovykla kreipiasi Kėdainių Liaudies gatvės gyventojai.

Savivaldybė yra paskutinė institucija, išduodanti leidimą statyboms mieste. Kokie yra savivaldybės administracijos bei savivaldybės tarybos vaidmuo bei prerogatyva gelbstint miestiečius nuo nepageidaujamos kaimynystės?

 „Mes prašome neišduoti leidimo automobilių plovyklos statybai šalia mūsų namų“, – savivaldybės tarybos nariams gyventojų valią perdavė gyventojų atstovė Ona Šulcienė. Prašymą savivaldybei jau pasirašė 150 gatvės gyventojų ir parašai renkami toliau.

Pirminė darbų stadija

„Liaudies gatvėje vienai įmonei priklausančio sklypo savininkai nusprendė jame statyti savitarnos automobilių plovyklą, – praėjusį penktadienį svarstomą situaciją Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariams pristatė administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas. –  Pagal visas procedūras – rengiamas projektas, viešinamas, pristatomas visuomenei, visuomenė teikia pasiūlymus, pastabas ar reiškia nesutikimą, projektuotojai turi į tai atsižvelgti, taisyti projektą. Po to vyksta derinimai su kontroliuojančiomis institucijomis. Savivaldybė yra paskutinė institucija tarianti žodį, t. y. išduoda statybai leidimą.“

Pasak O. Šulcienės, gyventojus neramina eismo bei aplinkos saugumas, tai, kad plovykla veiks visą parą ir gyventojų ramybę trikdys triukšmas ir šviesos naktį.

Pasak G. Muzniko, dabar yra pradinė stadija dėl savitarnos plovyklos atsiradimo Liaudies gatvėje – projektiniai pasiūlymai teikiami visuomenei.

Gyventojai gali reikšti nuomonę

Gegužės 10 dieną numatytas viešas projekto svarstymas. Tame svarstyme visi suinteresuoti fiziniai ir juridiniai asmenys turės teisę dalyvauti,  reikšti pretenzijas, teikti pasiūlymus.

“Gyventojai gali išreikšti nuomonę, tačiau ji neturi prieštarauti esamiems teisės aktams, – perspėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas. – Nes verslas yra investavęs pinigus ir taip pat siekia kažkokių tikslų. Šiuo metu pagal teisės aktus visus veiksmus atlieka projektuotojai“.

Neramina triukšmas ir (ne)saugumas

Pasak O. Šulcienės, Kėdainiuose yra apie 10 automobilių plovyklų ir tai yra gerai, kaip ir autoservisai, degalinės ir pan. Tačiau gyventojus neramina tai, kad plovykla veiks visą parą ir gyventojų ramybę trikdys triukšmas ir šviesos naktį.

S. Grinkevičius: „Savivaldybės administracija turi visas galimybes sustabdyti šitą investiciją“. (R. Valionio nuotraukos)

Taip pat nerimaujama dėl kitoje gatvės pusėje esančios LSU „Aušros“ progimnazijos moksleivių saugumo, kai ties mokykla suintensyvės automobilių eismas ir manevravimas į plovyklą. „Iš Liaudies gatvės namų labai daug vaikų eina į šią mokyklą“, – atkreipė dėmesį O. Šulcienė, primindama, kad šalia yra įrengta ir vaikų žaidimo aikštelė.

Nerimauja gyventojai ir dėl, pasak jų, krisiančios jų nekilnojamojo turto vertės šalia automobilių plovyklos bei poveikio sveikatai, nes plovyklose naudojami aerozoliai.

Trūksta informacijos

O. Šulcienė sako žinią apie planuojamą šalia jos namų statyti automobilių plovyklą išgirdusi dar prieš metus iš žemės matavimo darbus toje vietoje atlikusių matininkų.

Buvusi ilgametė visuomenė sveikatos centro vadovė sako iš LR Aplinkos ministerijos gavusi patvirtinimą, kad tokios automobilių plovyklos yra priskiriamos techninio aptarnavimo stotims.

„Man labai rūpi, kad viešas projekto svarstymas gegužės 10 dieną vyks nuotoliniu būdu, – sakė O. Šulcienė. – Gyventojų susirinkime dalyvavo nemažai vyresnio amžiaus žmonių, tai nuotoliniame svarstyme, manau, tik vienas kitas galės dalyvauti. Ir taip informaciją sunku surasti. Klausimų yra daug, gyventojai laukia atsakymų“.

O. Šulcienė priminė Orhuso konvenciją (Jungtinių Tautų konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais). Vadinasi, gyventojai, nesulaukę savivaldybės pagalbos, gali jos ieškoti teismuose.

Savivaldybė gali padėti gyventojams

„Kėdainių savivaldybė nėra priėmusi sprendimo dėl vietų, kuriose tokių plovyklų statyti negalima, kaip kad, pavyzdžiui, prie gyvenamųjų namų, ugdymo įstaigų, – į savivaldybės tarybą ir merą kreipėsi ankstesnėse kadencijose buvusi tarybos narė O. Šulcienė.  – Todėl ir siūliau merui ir tarybai priimti tokį sprendimą, kokį, pavyzdžiui, jau yra priėmusi Kauno savivaldybė.“ 

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, praėjusios kadencijos meras Saulius Grinkevičius mano, kad, jeigu savivaldybė neturi patvirtintos tvarkos ir numatytų teritorijų, kur tokie objektai gali būti statomi, investuotojai turi būti informuojami, kad, kol nebus priimti sprendimai dėl numatytų plotų, savivaldybės leidimai nebus išduodami.

„Savivaldybės administracija turi visas galimybes sustabdyti šitą investiciją“, – sako S. Girnkevičius.

Panašios naujienos