Seimo narys Linas Jonauskas kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Valstybinę maisto ir vete­rinarijos tarnybą bei paprašė išsiaiškinti, ar legaliai Kėdainiuose buvo siūloma pirkti rudojo lokio konservų.

Tokiais konservais buvo prekiaujama Kėdainiuose esančioje parduotuvėje „Gurkė“, o dėl to į L. Jonauską kreipėsi kėdainiečiai. Žmonės taip pat pastebėjo, kad informacija apie tai buvo dalijamasi feisbuke, kviečiant įsigyti „net pačios egzotiškiausios žvėrienos“.

Už 250 gramų konservų pakuotę pardavėjas prašė 14,49 eurų.

„Gavau ne vieną žinutę, kurioje žmonės, siunčiantys reklamines nuotraukas, klausia, ar galima Lietuvoje laisvai pardavinėti laukinės meškos konservus. Galimai estiškus laukinės meškos konservus pardavinėjanti įmonė jais prekiauja savo elektroninėje parduotuvėje ir „Facebook“ grupėse.

Rudasis lokys arba rudoji meška į Lietuvos raudonąją knygą įrašyta nuo 1989 metų. Estijoje meškų medžioklei skiriamos kvotos ir leidžiama jas medžioti.

Tačiau Lietuvoje be leidimo draudžiama prekiauti gaminiais, pagamintais iš į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų gyvūnų. Net ir turint leidimą, laukinės meškos konservų prekyba prasilenkia su etika.

Koks bus kitas gurmanų žingsnis? Prekybos centruose atsiras konservų, pagamintų iš šunų ar kačių? Kai kuriose Azijos šalyse patiekalai iš šių gyvūnų – norma. Jei kai kuriose valstybėse valgomi šunys, katės, banginiai, zebrai ar meškos, tai nereiškia, kad turime tai toleruoti.

Ypač kai kalbame apie nykstančius gyvūnus. NEPIRKITE produktų iš nykstančių ir saugomų gyvūnų. Jų vartojimo skatinimas tiesiogiai prisideda prie jų nykimo pasaulyje“, – teigė L. Jonauskas.

Po Aplinkos apsaugos departamento tyrimo nustatyta, kad šiais produktais buvo prekiaujama nelegaliai, o gaminių pardavėjas – nubaustas. 

„Informuojame, kad 2022 m. vasario 22 d. buvo atliktas neplaninis įmonės patikrinimas dėl prekybos gaminiais iš saugomų rūšių gyvūnų. Patikrinimo metu nustatyta, kad buvo neteisėtai prekiaujama konservais iš rudosios meškos (Ursus arctos), kuri įtraukta į Tarybos Reglamento (EB) Nr. 338/97 A priedą ir Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Asmuo patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal Administracinių nusižengimų kodekso 303 str. 4 d., gaminiai iš laukinių gyvūnų sulaikyti“, – teigiama tyrimo išvadose.

Kėdainių mugės“ inf.

Panašios naujienos