Ilgai ir sunkiai stūmęsis projektas dėl Langakių medicinos punkto, be fanfarų ir valdžios atstovų atidarymo juostelių perkirpimo, pagaliau pabaigtas. Jau mėnuo kaip Kėdainių rajono Langakių kaimo ir apylinkių gyventojus bendrosios praktikos slaugytoja aptarnauja naujame konteineriniame namelyje įrengtose medicinos punkto patalpose.

Dvejus metus langakiškiai gyveno baime ir viltimi dėl medicinos paslaugų jų kaime išlikimo. Dar 2020-ais metais kaimo bendruomenę pasiekė žinia, kad medicinos punkto jų kaime neliks, o juos aptarnaus mobili ambulatorija, kuri pagal grafiką užsuks į kaimą.

Pirma to priežastis buvusi – nėra medicinos punktui tinkamų patalpų, antra – į pensiją išėjus ilgametei bendruomenės slaugytojai, neatsiranda norinčių dirbti šiame kaime.

Kreipėsi į savivaldybę

„Ko tikrai nenorėtume, tai – mobilaus medicinos punkto, nes jau pernai kelis kartus turėjome tokias paslaugas teikiantį mobilų punktą, kuris mūsų netenkino. Jautėmės nepatogiai žiemos metu stovėdami lauke, o sušalę ir su viršutiniais rūbais turėdavome lipti į mobilų automobilį, kuriame tikrai nebuvo nei vietos, nei konfidencialumo“, – tuomet savo poziciją „Kėdainių mugei“ išsakė bendruomenės nariai.

Kaimo bendruomenė raštu kreipėsi į Kėdainių savivaldybę, prašydama rasti būdų išlaikyti medicinos punktą nuo Kėdainių beveik 40 km nutolusiuose Langakiuose.

Rajono savivaldybės, kuri rūpinasi medicinos punktų patalpomis, inventoriumi ir finansavimu, pozicija šiuo atžvilgiu buvo formali.

Tik įsikišus savivaldybės tarybos nariams buvo rasta išeitis – surasta nauja bendrosios praktikos slaugytoja, išspręstas patalpų klausimas. Slaugytoją iš kaimyninio Čekiškės miestelio (Kauno r.) surado tarybos narė Adelė Štelmokienė.

Tada jau savivaldybės taryba per du kartus skyrė 60 tūkst. eurų konteinerinio namelio įsigijimui ir medicinos punkto jame įrengimui.

Teko priminti pažadus

Pirmas sprendimas dėl lėšų – 10 tūkst. eurų – skyrimo Langakių medicinos punktui įrengti savivaldybės taryboje buvo priimtas 2021 metų vasario mėnesį. Tuomet meras Valentinas Tamulis tarybos narius ir visus rajono gyventojus patikino, kad skiriamų lėšų medicinos punktui moduliniame namelyje įkurdinti užteksią. Meras garantavo: „Taip būtų išspręstas medicinos punkto atsiradimas Langakiuose visiems laikams.”  

Vėliau rajono taryba namelio įsigijimui ir įrengimui paskyrė dar 50 tūkst. eurų. Pagal skambius rajono vadovų pažadus Langakių medicinos punktas konteineriniame namelyje duris atverti turėjo dar praėjusią vasarą.

Apie neįvykdytą langakiškiams pažadą rajono vadovams ne kartą priminė žiniasklaida. Redakcijos žiniomis, bendruomenė jau buvo suabejojusi, jog valdžia ištesės savo pažadus.

Prieš mėnesį Langakių medicinos punktas išsikraustė iš šių patalpų.

Švęsti nėra kada

Atkakli Langakių bendruomenė pagaliau džiaugiasi nauju medicinos punktu, dabar įsikūrusiu šalia Bendruomenės centro pastato.

Bendrosios praktikos slaugytoja pacientus, kurių šiame punkte yra prisirašiusių apie 400, priima tris dienas per savaitę po 2,5 val. per dieną.

Darbymečiu kaimo žmogui švęsti nėra kada. Naujo medicinos punkto atidarymą langakiškiai sako atšvęsiantys rudeniop. 

Lėšos medicinos punktų išlaikymui suplanuotos

Tik pradėję kadenciją, dabartiniai rajono valdantieji ėmėsi medicinos punktų kaimuose uždarymo. 2019 metais „gyventojams pageidaujant“ buvo uždaryti Kunionių ir Miegėnų medicinos punktai. Pagal optimizavimo planą eilėje buvo ir Langakiai.

2020 m. savivaldybės taryba po ilgų diskusijų ir opozicijos argumentų, kad kaimuose būtina išlaikyti medicinos paslaugų prieinamumą, balsavimu vis dėlto pritarė opozicijos lyderio Sauliaus Grinkevičiaus pasiūlymui suplanuoti strateginiame savivaldybės veiklos plane po 30 tūkst. eurų medicinos punktų Kėdainių rajono kaimuose aprūpinimui 2022 ir 2023 m.

„2017–2019 metų strateginiame savivaldybės veiklos plane sveikatos paslaugų prieinamumui kaimiškųjų vietovių gyventojams buvome numatę po 50 tūkst. eurų kasmet.

Šįkart po ilgų diskusijų pavyko tarybą įtikinti ir kitiems dvejiems metams numatyti bent po 30 tūkst. eurų. Tai užtikrintų minimalias būtinas lėšas, kad punktai galėtų gyvuoti“, – tuomet sakė praėjusią kadenciją rajonui vadovavęs S. Grinkevičius.

Tarybos nario nuomone, savivaldybė taip pat turėtų galvoti apie tai, kaip finansiškai paskatinti medicinos darbuotojus atvykti dirbti į kaimiškąsias vietoves.

Nuotr. Langakių kaimo ir apylinkių gyventojus bendrosios praktikos slaugytoja aptarnauja naujame konteineriniame namelyje įrengtose medicinos punkto patalpose.

Panašios naujienos