Kovo 13–17 dienomis Kėdainių r. Labūnavos pagrindinės mokyklos mokytojų ir mokinių komanda viešėjo į Čekijoje. Ten įvyko paskutinis mokyklos vykdomo tarptautinio Erasmus+ projekto „From tradition to innovation“ darbinis susitikimas, kurio tikslas skatinti mokinius atrasti tradicinius amatus, pažvelgti į juos naujai, diegti inovacijas, pasitikėti savo jėgomis, reikšti savo mintis ir idėjas, mokytis anglų kalbos, ją vartoti kaip bendravimo ir bendradarbiavimo priemonę, susipažinti su naujais žmonėmis, gerinti profesinio orientavimo kokybę, skatinant įvertinti savo gebėjimus, įgūdžius, bei rasti tinkamą darbą ateityje.

Kartu tai galutinis projekto veiklų, kurių buvo iš tiesų nemažai, įprasminimas, pasiektų tikslų apibendrinimas, .

Parodėme mokiniams, kad amatai yra kultūros paveldo dalis. Svečioje šalyje nuo pirmos susitikimo dienos tradiciniu būdu pynėme širdis iš senų laikraščių, drožėme iš medžio, bandydami išsaugoti senolių žinias bei įgūdžius, kartu tausodami gamtą. Gaminome stiklo gėles.

Didelio mokinių susidomėjimo Čekijoje sulaukė apsilankymas Hradec Králové mieste įsikūrusioje garsiausioje ir didžiausioje Europos pianinų ir fortepijonų gamykloje „Petrof“. Ji įkurta 1864 m. Ten tradicijos pinasi su modernumu. O šalia įsikūrusioje profesinėje mokykloje galima 4 metus mokytis fortepijono gaminimo paslapčių, vėliau – savo įgūdžius pritaikyti profesiniame kelyje.

„Petrof“ fortepijonų muziejuje buvo galima ne tik išbandyti senovinius instrumentus, išgirsti visą šeimos, gaminančios fortepijonus pusei pasaulio, sėkmės istoriją, bet ir pabendrauti su viena iš savininkių, kuri šiltai viską papasakojo ir pristatė.

Taip pat lankėmės mokykloje, kurioje mokiniai mokosi gitarų gaminimo paslapčių bei 3D spausdintuvu spausdina įvairiausius įdomius daiktus.

Dalyvavome edukacijoje Litomyšl muziejuje – gaminome senovines plytas, išmarginome jas grafikos darbais.

Taip pat lankydamiesi mažoje vietinėje alaus gamyklėlėje sužinojome, iš ko ir kaip gaminamas čekiškas alus.

Labai nustebino ir neišdildomą įspūdį paliko neįprastas, spalvingasis Portmoneum – Josef Váchal dailės muziejus. Namo-muziejaus aplinka nuo lubų iki grindų išmarginta spalvingais, gilią prasmę turinčiais piešiniais, išgyvenimais. Paroda dedikuota trims vyrams – dailininkui ir grafikui Josef Váchal, vėlesniam namo savininkui, meno kolekcininkui ir spaustuvininkui Josef Portman ir paskutiniam muziejaus savininkui Ladislav Horáček.

Holice miestelyje aplankėme žymiausio Čekijos tyrinėtojo Dr. Emil Holub, kuris XIX a antroje pusėje apkeliavo juodąjį žemyną – Afriką, muziejų. Jame galėjome iš arčiau susipažinti su Afrikos spalvomis, gyvūnais, afrikiečių gyvenimo detalėmis.

Apsilankėme ir profesinėje Automobilių mokykloje, kurioje rengiami mechanikai, automobilių elektrikai ir t.t. Dalyvavome žaislinių automobilių lenktynėse ir iš arti pamatėme „Ferrari“ automobilį.

Čekijoje mokėmės diegti švietimo naujoves, dalijomės skirtingų šalių patirtimis ir naudojome IT technologijas projekto veikloms įgyvendinti – stiprinome mokinių pasitikėjimą savimi ir saviraišką. Dirbdami su mokiniais-draugais iš svečių šalių, mokiniai įgavo daugiau patirties ir galimybių pagrindinio ugdymo programoje. Tobulino kritinį mąstymą – visą savaitę ieškojo, kaupė ir rinko medžiagą, informaciją savaitės apibendrinimui – koliažui sukurti, užpildyti paskutinius Piligrimų dienoraščio puslapius.

Atsisveikinome su savo draugais iš Lenkijos, Portugalijos ir Čekijos, tačiau tikrai ne visiems laikams, planuose – naujas projektas, naujos veiklos ir darbai.

Projekto koordinatorė Sandra Varkalaitė

Nuotraukos – iš autorės asmeninio albumo