Kasmetiniame „Silicon Valley Innovation Challenge“ konkurse, kurį organizuoja San Jose State University (Jungtinės Amerikos Valstijos) Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų projektas pripažintas vienas geriausių ir atrinktas į TOP 3. „Sun Patches“ vardu pasivadinusios Kauno studentų komandos idėja, skirta žvynelinės gydymui, įvertinta trečiąja vieta ir apdovanota 500 dolerių prizu.  


„Studentų idėjas vertino įvairias sritis atstovaujantys ekspertai, Silicio slėnio įmonių atstovai, investuotojai. Konkursui pateikti projektai, kurių buvo apie 200, apėmė socialinę, medicinos, edukacijos, dalijimosi ekonomikos, darnios plėtros ir kitas sferas. Todėl tai, kad KTU „Technologijų antreprenerystės“ modulio studentų idėja pateko į „Best overall innovation“ geriausiųjų trejetuką yra aukščiausio lygio įvertinimas“, – sako modulio dėstytoja, EVF docentė Rita Jucevičienė.

Idėjos šaltinis – asmeninė patirtis

Jungtinė KTU Ekonomikos ir verslo (EVF), Mechanikos ir dizaino (MIDF) bei Cheminės technologijos fakultetų komanda (Edgaras Kloniūnas, Aurimas Mazūras, Gertrūda Nariuševičiūtė, Šarūnė Vaidelinskaitė, Giedrė Lažauninkaitė, Simas Borkertas ir kėdainiškis Edvinas Meižys) sukūrė ir Silicio slėnyje, JAV, pristatė produktą, skirtą vienos iš dažniausių autoimuninių odos ligų – žvynelinės (psoriazės) – gydymui.

Šia liga serga maždaug 3-4 proc. pasaulio gyventojų. Lietuvoje ji paplitusi daugiau nei tarp 120 tūkst. gyventojų. Kurti būtent tokios paskirties medicininį produktą paskatino ir asmeninėkomandos narių patirtis.

„Man labai pasisekė, jog mūsų komandą sudarė studentai iš 4 skirtingų studijų programų krypčių ir kiekvienas mūsų turėjo įvairių minčių ir idėjų. Planuodavome susitikimus, bendraudavome nuotoliniu būdu, kol galiausiai nusprendėme, kad renkamės tokią idėją, kuri padėtų spręsti odos ligą – žvynelinę“, – pasakoja iš Kėdainių kilusi Gertrūda Nariuševičiūtė.


Pasak jos, idėjos aktualumas, mentorių pagalba idėjos vystymo, produkto kūrimo proceso metu bei atkaklus komandos darbas – veiksniai, labiausiai padėję konkurse pasiekti geriausiųjų trejetą.

„Visi komandos nariai – labai žingeidūs ir motyvuoti studentai. Nuo pat rugsėjo mėnesio, kuomet sužinojo apie galimybę dalyvauti tokiame inovacijų konkurse, jie dėjo didžiules pastangas, kruopščiai ir atsakingai dirbo. Keli „Sun Patches“ komandos nariai – profesionalūs sportininkai, todėl komandos moto: rezultatas priklauso nuo įdėtų pastangų.


Pastangos buvo labai didelės – smagu matyti, kad rezultatas taip pat. Prieš konkursą jau Silicio slėnyje turėjome tris pasiruošimo dienas. Studentai kasdien tam skyrė po 14 valandų“, – studentų užsispyrimą siekti tikslo apibūdina doc. R. Jucevičienė.

Aukšta vieta konkurse – ne galutinis studentų tikslas. Paklausus apie ateities planus, studentai atviravo, kad pasisėmę motyvacijos konkurse ir toliau dirbs su šia idėja bei sieks ją įgyvendinti. Grįžusi iš konkurso, komanda jau spėjo sudalyvauti ir savo projektą pristatyti baigiamajame „Kauno startuolių“ renginyje.


Pasinaudojo unikalia galimybe

Į „Silicon Valley Innovation Challenge“ konkursą „Sun Patches“ komanda pateko pradėjusi lankyti KTU verslumo ugdymo modulį „Technologijų antreprenerystė“.

Jo turinys grįstas patirtiniu mokymusi, kur paskaitose savo praktine patirtimi bei įžvalgomis dalijasi ir verslo praktikai – Ilja Laurs, Dalius Misiūnas, Vladas Lašas, Gediminas Nemanis, Justinas Taruška ir daugelis kitų.

Čia įvairių fakultetų studentai dirbdami tarpdisciplininėse komandose vysto inovatyvius produktus bei paslaugas. Šiame procese juos nuolat lydi ir konsultuoja įvairių sričių ekspertai-mentoriai: doc. Agnius Liutkevičius, doc. Aurelijus Domeika, prof. Dainius Martuzevičius, prof. Rytis Krušinskas, doc. Saulius Japertas ir doc. Rita Jucevičienė.

Vertinga patirtis

Studentai buvo nusiteikę aukšto lygio konkursui – į kelionę išvyko pasiruošę rimtai dirbti. Paklausta apie įgautą patirtį, G. Nariuševičiūtė pasakoja, kad dalyvavimas konkurse visai komandai buvo neeilinė galimybė ir vertingos patirties kupinas iššūkis.

„Atvykus į San Chosė, Kaliforniją mūsų pagrindinis tikslas buvo ne turistauti, bet toliau dirbti prie projekto, tobulinti, praktikuotis kalbas, kurti stendo maketą. Apskritai, visa ši kelionė ir dalyvavimas konkurse leido praplėsti pažinčių ratą, išgirsti kitų žmonių patirtis ir patarimus ateičiai, taip pat įsitikinau, jog svarbu nepasiduoti, siekti tai, kas galbūt atrodo neįmanoma, bet su dideliu darbu yra pasiekiama“, – sako studentė.

Šiuo metu Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete gamybos inžineriją studijuojanti mergina teigia, kad šios studijos Kauno technologijos universitete ne tik moko mechanikos ir inžinerijos, bet ir plečia bendrą studento žinių bagažą kitose srityse – projektų valdyme, marketinge, užsienio kalbose ir kitur.