Nepaisant nuolatinio technologijų tobulėjimo, rašymo ranka ir popierinių knygų skaitymo nauda išlieka nepakeičiama. Tradiciniai rašymo ir skaitymo metodai aktyvina mūsų smegenis bei lavina pažintinius gebėjimus, tokius kaip atmintis ar kūrybiškumas.

V.Kravčenkienė.

Remdamasi įvairiais moksliniais tyrimais, apie rašymo ranka ir popierinių knygų skaitymo naudą komentuoja Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) mokslų daktarė Violeta Kravčenkienė.

  1. Rašymas ranka padeda įsiminti informaciją ir prisideda prie kūrybiškumo ugdymo

Mokslų daktarė pasakoja, kad, remiantis atliktu moksliniu tyrimu, studentai, kurie rašė ranka, geriau įsiminė ir vėliau atpažino informaciją nei tie, kurie rašė kompiuteriu.

Šiame moksliniame tyrime pateikiama, kad užrašams naudojamas kompiuteris gali trukdyti mokytis, nes tokiu būdu informacija apdorojama lėčiau.

Rašymas ranka padeda atrinkti svarbiausią informaciją, o tai leidžia efektyviau mokytis. Tikėtina, kad naudojantis kompiuteriu, informacija perrašoma gausiai, o tai nesuteikia naudos.

  1. Rašymas ranka skatina gilesnį informacijos apdorojimą ir ilgalaikį įsiminimą.
  2. Rašymas ranka skatina kūrybiškesnį mąstymą ir problemų sprendimą.
  3. Rašymas ranka pagerina idėjų generavimą ir tekstų rašymo kokybę.

Pasak V. Kravčenkienės, popierinių knygų skaitymas padeda sutelkti dėmesį ir įsiminti informaciją.

  1. Mokslų daktarė dalijasi, kad žmonės, skaitantys popierines knygas, mažiau blaškosi ir lengviau sutelkia dėmesį nei tie, kurie skaito elektronines.
  2. Popierinių knygų skaitymas skatina gilesnį informacijos apdorojimą ir supratimą.
  3. Popierinių knygų skaitytojai geriau įsimena informaciją nei tie, kurie tai daro elektroniniu būdu.
  4. Popierinių knygų skaitymas skatina ilgalaikį informacijos išsaugojimą atmintyje.

„Be šių tyrimų, reikėtų paminėti ir tai, jog rašymas ranka bei popierinių knygų skaitymas gali turėti ir kitų teigiamų poveikių, pavyzdžiui: pagerinti smulkiąją motoriką, sumažinti stresą, padidinti motyvaciją, pagerinti miego kokybę.

Taigi, nors technologijos sparčiai tobulėja, rašymas ranka ir popierinių knygų skaitymas vis dar turi daug privalumų“, – pastebi V. Kravčenkienė.