Sausakimšoje Kėdainių daugia­kultūrio centro salėje praėjusį šeštadienį šiltai sutiktas Josvainių kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Pilkos stygos“ debiutas. Ansamblį vos prieš tris su puse mėnesio subūrė Vytautas Greičius.

Žiūrovų širdis jautriais ir su meile atliekamais kūriniais virpino ne tik „Pilkos stygos“, bet ir josvainiečių kolektyvas „Josva“, solistė Grėtė Jokubauskienė, ansamblis „Presto“ iš Jonavos.

Dovana kraštiečiams

Vokalinės muzikos popietę „Daina mana – širdies gaida“ ypatinga akustika garsėjančiame Daugiakultūriame centre surengė Josvainių kultūros centras. Tad galimybę pasimėgauti ansamblių, kuriems vadovauja 2019 m. Kėdainių krašto kultūros premijos nominantas V. Greičius, dainomis turėjo ne tik josvainiškiai, atvykę palaikyti savo artimųjų ir draugų, bet ir gausus būrys kėdainiečių.

Praėjusį šeštadienį pirmą kartą kraštiečiams koncertavo Josvainių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Pilkos stygos“, kuriam vadovauja Vytautas Greičius.

„Manau, kad ypatingus dalykus – žodžio ir muzikos skambesį, daugiabalsiškumą išgirsite patys. Tegul daina, melodija apkabina ir nusineša kartu, į šviesą, į gėrį…“ – į koncertą susirinkusiems kraštiečiams linkėjo Josvainių kultūros centro direktorė Renata Kalvaitė. Pasak jos, žiūrovų padrąsinimo ir palaikymo ypač reikia pirmą kartą koncertuojančiam jauniausiam Josvainių kultūros centro kolektyvui „Pilkos stygos“, suburtam V. Greičiaus praėjusių metų spalį.

Vienija meilė dainai

O popietę pradėjo mišrus vokalinis ansamblis „Josva“, jau keturis dešimtmečius džiuginantis josvainiečius ir rajono gyventojus nuoširdžiu dainavimu, gera nuotaika, aktyviai dalyvaujantis įvairiuose renginiuose, šventėse, festivaliuose, konkursuose. Daug gražių įspūdžių praėjusiais metais ansamblis parsivežė iš respublikinės senjorų dainų ir šokių šventės „Mes vėl kartu“. Pasak ilgamečio šio ansamblio vadovo V. Greičiaus, dabartiniame kolektyve dainuoja net keturios moterys iš tų laikų, kai 1981 m. Palangoje „Josva“ tapo konkurso „Sidabriniai balsai“ diplomante, o ansamblio dalyvių meilę muzikai įrodo ir jų amžius – daina įkvepia stiprybės ir aštuoniasdešimtmečiams, ir jaunesniems kolektyvo nariams!

Josvainių kultūros centro vadovės R. Kalvaitės (dešinėje) linkėjimas išsipildė su kaupu – muzikinė popietė dovanojo kraštiečiams daug gėrio ir šviesos.

Stebėtinai stipri meilė dainai vienija ir dešimt moterų, kurios į visiškai neseniai Josvainiuose suburto ansamblio „Pilkos stygos“ repeticijas atvyksta ne tik iš Kėdainių, bet ir iš Kauno, Vilniaus. „Susibūrėme mėgautis muzika, nes norime dainuoti. Jeigu ne vadovas Vytautas Greičius, kurį puikiai pažįstame kaip mokytoją, kolegą, mūsų čia nebūtų“, – sakė naujojo ansamblio narės, kurių pirmąjį pasirodymą kraštiečiai sutiko ypač šiltai ir puikiai įvertino.

Tarsi generalinė repeticija

Pasak ansamblio vadovo V. Greičiaus, pirmoji repeticija įvyko praėjusių metų spalį, ir štai – po kelių mėnesių ansamblis jau pasitikrino savo pasirengimą dalyvauti konkurso „Sidabriniai balsai 2020“ rajoniniame ture, kuris vyks jau vasario 1 d. „Tikriausiai taip dar nėra buvę, kad po tokio trumpo laiko kas nors ryžtųsi bandyti savo jėgas tokio lygio solistų ir vokalinių ansamblių konkurse, – šypsojosi V. Greičius. – Tačiau aš žinojau kiekvienos dalyvės galimybes, nereikėjo nei atrankos – žinojau, ką kviečiu į ansamblį. Tad paruošėme programą konkursui ir manome, kad šiandieninis koncertas mums – pasitikrinimas. Moterys dainuoja puikiai, balsai dera gražiai, tikimės būti pastebėti.“

Kiekvienas solistės Grėtės Jokubauskienės pasirodymas – tarsi trumpas muzikinis spektaklis.

Ansamblio repertuare – lietuvių kompozitorių originali vokalinė muzika, lietuvių liaudies dainų išdailos, harmonizacijos. „Bendrauju su kompozitorėmis Lina Kairyte ir Julija Ovseičiuk, ansamblio repertuare skamba jų kūriniai. Vienos dainos bendraautorius esu aš, ji sukurta Nijolės Valužienės, pritaikiau ją savo kolektyvui. Repertuaras kol kas rimtokas, norėtųsi linksmesnių dainų, bet visa tai – ateityje“, – žada ansamblio vadovas.

Kolektyvo narės – esamos arba buvusios kraštietės, štai josvainietės Viktorija dirba Kauno klinikose, Giedrė – Kėdainių muzikos mokykloje, seserys Rita ir Asta dabar gyvena kitur, tačiau mielai atvyksta repetuoti, o Asta yra ansamblio „krikštamotė“, pasiūliusi pavadinimą „Pilkos stygos“. Ansamblyje dainuoja nemažai medikių: Ineta, Irutė, Giedrė, taip pat anglų kalbos mokytoja Erika, ansamblio vadovo dukra Simona, šiuo metu gyvenanti Kaune, vaikelį auginanti kėdainietė Irutė. „Šiandien koncerto klausosi ir daugiau moterų, kurios anksčiau dainavo „Aušros“ mokyklos chore. Jos pasiklausys ir nuspręs, ar nori prisijungti, nes buriame dar vieną ansamblį, – atskleidė V. Greičius. – Dabar Josvainiuose yra trys kolektyvai, „Sonata“, „Pilkos stygos“, „Josva“. Beje, „Sonata“ turi aukščiausią – pirmą – mėgėjų meno kolektyvų kategoriją, o tokių kolektyvų visoje Lietuvoje yra tik trylika.“

Keturis dešimtmečius dainomis klausytojus džiugina mišrus vokalinis ansamblis „Josva“.

Dovanojo dainas ir šypsenas

Puikią nuotaiką tą popietę Daugiakultūriame centre susirinkusiems žiūrovams dovanojo ir Jonavos kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Presto“, kurio vadovė – Solveiga Maslauskaitė. Klausytojus ypač išjudino ansamblio mėgstama 1967–1970 metų lietuvių estrada. Susižavėjimą kėlė išskirtinio soprano savininkės solistės Grėtės Jokubauskienės pasirodymas, panardinęs klausytojus į kino filmų muzikos pasaulį.

Geros emocijos, dėkingumas ir bendrystė – tokius potyrius kraštiečiams dovanojo popietė „Daina mana – širdies gaida“. Koncerto rengėjas – Josvainių kultūros centras, partneris – Kėdainių daugiakultūris centras.

Irmina Pryvalova

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.