Šiandien Kėdainių miesto rotušėje iškilmingai paskelbtas 32-asis Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas. Šiemet ja tapo Regina Matulienė, Akademijos kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų vadovė, choreografė.

„Man sunkiausia yra kalbėti. Nuoširdžiai dėkoju savo jaunimui, kurie negailėdami laiko dukart per savaitę ateina į repeticijas. Ačiū vaikų tėveliams, dirbantiems taksistais, nes jaunuosius šokėjus vežioja į repeticijas.

Esu dėkinga ir Akademijos kultūros centro direktorei Žydronei Smulskienei, kuri taip pat kartais dirba taksiste, nes išvežioja vaikus. Dauguma mano šokėjų yra iš aplinkinių kaimų. Dėkoju savo sūnui, padedančiam surasti ir parinkti muziką. Ačiū visiems ir gražių, ramių, jaukių artėjančių švenčių“, – su jauduliu kalbėjo R. Matulienė.

Akademiškei įteiktas savivaldybės sidabro ženklas „Už nuopelnus Kėdainių kraštui“ ir 1 000 eurų premija.

2019 metų Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė, Akademijos kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų vadovė, choreografė R. Matulienė nuo 1973 m. vadovauja merginų liaudiškų šokių grupei „Austėja“ ir jaunimo liaudiškų šokių grupei „Ainiai“, kurią subūrė 1996 m.

Kolektyvai aktyviai koncertuoja Kėdainių rajone, šokių grupės – rajono dainų ir šokių švenčių, Lietuvos dainų švenčių, liaudiškų šokių kolektyvų konkurso „Pora už poros“ dalyviai ir prizininkai. 2018 m. merginų šokių grupei „Austėja“ ir jaunimo liaudiškų šokių grupei „Ainiai“ suteikta II mėgėjų meno kolektyvų kategorija.

Abu šokių ansambliai 2019 m dalyvavo respublikiniame liaudiškų šokių festivalyje „Sukasi trys kartos“, o merginų liaudiškų šokių grupė „Austėja“ nacionaliniame Lietuvos vaikų ir moksleivių šokių grupių, ansamblių, šokių studijų konkurse „Aguonėlė“ laimėjo II vietą. Kolektyvai liaudiškų šokių programas pristatė Vokietijoje, Italijoje, Lenkijoje ir Norvegijoje.

R. Matulienė premijai pasiūlyta už kultūrinį švietėjišką darbą su jaunimu bei aktyvią kultūrinę meninę veiklą.

Pretendentę pristatė Akademijos kultūros centras.

Pretendavo penki kandidatai

Į Kėdainių krašto kultūros premiją pretendavo penki didžiulį indėlį į mūsų krašto kultūrą, jos plėtojimą ir Kėdainių vardo garsinimą Lietuvoje bei užsienyje įnešę kėdainiečiai:

Kėdainių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų vadovė, choreografė Virginija Čereškienė-Beviršė yra Kėdainių kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupės „Lankesa“ ir vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „Volungė“ vadovė. Kolektyvams suteikta I mėgėjų meno kolektyvų kategorija. Kolektyvai aktyviai dalyvauja ne tik respublikiniuose, bet ir tarptautiniuose konkursuose ir festivaliuose – Čekijoje, Turkijoje ir kt. Tai nuolatiniai Kėdainių rajono ir respublikinių Dainų švenčių dalyviai.

Pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Lankesa“ ir vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Volungė“ respublikinio suaugusiųjų liaudiškų šokių grupių konkurso „Pora už poros“ bei tarptautinių šokių festivalių-konkursų „Baltic Amber“, „Samocviti“ dalyviai ir prizinių vietų laimėtojai. Virginijos iniciatyva organizuojamas respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Kaziūnės suktinis“ (XI), o 2019 m. pradėtas respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Sukasi trys kartos“, ateityje ketina tapti tarptautinis.

V. Čereškienė-Beviršė premijai pasiūlyta už aktyvią kultūrinę meninę veiklą, Kėdainių vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje.

Pretendentę pristatė Genovaitė Gustytė.

Josvainių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų vadovas Vytautas Greičius – Josvainių kultūros centro mišraus vokalinio ansamblio „Josva“ ir moterų vokalinio ansamblio „Sonata“ ilgametis vadovas. Jo vadovaujamas moterų vokalinis ansamblis „Sonata“ respublikiniame solistų ir vokalinių ansamblių konkurse „Sidabriniai balsai“ pelnė I ir II laipsnio diplomus. 2017 m. kolektyvui įteikta Kėdainių rajono savivaldybės konkurso „Kultūros versmė“ nominacija „Metų pasiekimas“. Ansamblis „Sonata“ – Lietuvos šimtmečio dainų šventės dalyvis, respublikinių vokalinių ansamblių festivalio-konkurso „Kur aukštas klevas“ bei regioninio vokalinių ansamblių festivalio-konkurso „Lakštingalėlė“ dalyvis bei prizininkas. Kolektyvui suteikta I mėgėjų meno kolektyvų kategorija.

Abu kolektyvai aktyviai koncertuoja ne tik rajone, bet ir visoje šalyje. Ansamblis „Josva“ šiais metais dalyvavo 12-oje Lietuvos senjorų dainų ir šokių šventėje „Mes vėl kartu“.

V. Greičius premijai pasiūlytas už aktyvią kultūrinę meninę veiklą bei reikšmingus kūrybinius laimėjimus puoselėjant Kėdainių rajono kultūrą ir garsinant Kėdainių kraštą Lietuvoje.

Pretendentą pristatė Josvainių kultūros centras.

Tautodailininkė Albina Mackevičienė yra aktyvi tautodailininkų parodų ir konkursų, respublikinių konferencijų ir plenerų dalyvė, savo autorinių parodų (karpinių, tapybos, šiaudinių skulptūrų) rengėja. 2017 m. dalyvavo grupinėje parodoje (23 autoriai) Lietuvos ambasadoje Varšuvoje (Lenkija), 2019 m. – Lietuvos karpytojų (19 autorių) parodoje Vokietijoje. 2019 m. gruodžio mėn. išleido karpinių knygą „Karpykime kartu“, kurioje paruošta metodinė medžiaga, pagrįsta jos karpinių mokymo ilgalaike patirtimi.

A. Mackevičienė 2019 m. suorganizavo daugiau kaip dvidešimt įvairių Kėdainių krašto dailės draugijos narių parodų rajone ir šalyje. Tautodailininkė aktyviai populiarina karpinių meną rajone ir visoje respublikoje, ypatingą dėmesį skirdama jaunimui.

A. Mackevičienė premijai pasiūlyta už kultūrinį švietėjišką darbą su rajono gyventojais, ypač su jaunimu, bei aktyvią kūrybinę meninę veiklą.

Pretendentę pristatė Kėdainių krašto dailės draugija.

Kėdainių kultūros centro režisierė Daiva Urbonienė – ilgametė kultūros darbuotoja (32 m. dirbanti šioje srityje), unikalios Agurkų šventės, gyvuojančios jau 20 metų, režisierė. Dėl jos sprendimų kiekvienais metais ši šventė savita – nuo Kėdainių krašto kulinarinės autentikos iki išradingų sportinių varžybų, nuo „agurkų karaliaus“ rinkimų iki sensacija tapusio pasiekto rekordo „Masiškiausias daržovių valgymas“, užfiksuoto Lietuvos rekordų knygoje. D. Urbonienė yra tradicija tapusių Kėdainių krašto „Metų Moterų“ apdovanojimų ir šventės „Ačiū, kad šalia esi“ sumanytoja ir organizatorė, 2017 m. folkloro festivalio „Į Vidurio Lietuvą susiėję“ viena iš organizatorių ir vedėja. Jos iniciatyva parengtas ir įgyvendintas projektas „Atrask ir pažink piliakalnius su šeima“. Pretendentė yra 2019 m. Kėdainių kultūros centro vykdyto projekto „Renginių ciklas „(At)rask meną“ idėjos bendraautorė bei didelio pasisekimo sulaukusio Kauno styginių kvarteto koncerto Kėdainių autobusų stotyje, iniciatorė.

D. Urbonienė premijai pasiūlyta už aktyvią kultūrinę meninę veiklą bei naujų originalių kultūrinės veiklos formų įgyvendinimą.

Pretendentę pristatė Kėdainių kultūros centras.

Kėdainių krašto kultūros premija įsteigta 1991 m. rudenį ir buvo finansuota šviesios atminties gydytojos, Kėdainių krašto garbės pilietės Teklės Bružaitės.

„Kėdainių mugės“ ir Kėdainių rajono savivaldybės inf.