Krakių bendruomenė kartu su Krakių seniūnu Ernestu Barču siūlo šiame miestelyje gyvenančio žinomo tautodailininko, Kėdainių  krašto kultūros premijos laureato Vytauto Ulevičiaus kandidatūrą Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai gauti.

Tiesa, iki to dar reikės nueiti ilgą kelią.

Kreipėsi raštu

„Taip, tai tiesa, sumanymas yra mano, labai palaiko vietos bendruomenė, todėl raštu kreipiausi į rajono savivaldybę, kad ji Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai teiktų garsaus krakiškio tautodailininko V. Ulevičiaus kandidatūrą“, – sakė E. Barčas.

Seniūnas tvirtino, kad palaikymas yra, taip pat dedamos didelės pastangos, kad būtų įgyvendinta bene didžiausia medžio drožėjo svajonė – jo vardo muziejus Krakėse, nes gausi kolekcija jau nebetelpa Ulevičių namuose.

Krakių seniūnas E. Barčas įsitikinęs, kad atėjo metas pagerbti iškilų kūrėją  V. Ulevičių.

Kitais metais

Pasak seniūno E. Barčo, nors V. Ulevičiaus kandidatūra premijai būtų teikiama 2021 metais, tačiau į rajono savivaldybės administraciją jis kreipėsi jau dabar.

„Reikia atlikti milžinišką darbą – tinkamai paruošti teikimą, surinkti visą įmanomą informaciją, parengti būtinus dokumentus. Pagal Kultūros ir meno premijų skyrimo nuostatus dokumentus reikia pateikti iki 2021 m. spalio 1 d.“, – sakė E. Barčas.  

Teiks ir tarybai

Krakių seniūnas tikisi, kad per beveik metus pavyks surinkti solidžią ir visą informaciją apie tautodailininko V. Ulevičiaus daugiametį indėlį į Lietuvos kultūrą ir meną.

„Manau, atėjo laikas pagerbti šį iškilų kūrėją. Savo ruožtu, kaip seniūnas, kartu su Krakių M. Katkaus gimnazija ir Kėdainių M. Daukšos viešąja biblioteka, 2021 metais Kėdainių rajono tarybai teiksime V. Ulevičiaus kandidatūrą Kėdainių krašto garbės piliečio vardui suteikti. Šios dvi iniciatyvos, manau, yra ir simbolinės, nes 2021-aisiais Krakės tampa Mažąja Lietuvos kultūros sostine, o ir pats miestelis pasitiks garbingą 600 metų sukaktį“, – kalbėjo Krakių seniūnas E. Barčas.

Kam skiriamos?

Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premijos kasmet skiriamos siekiant skatinti kūrėjų kūrybą, įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius septynerius metus, taip pat ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną. Premijos skiriamos nuo 1989 m., per tą laiką apdovanoti daugiau kaip 150 asmenų.

V. Ulevičiaus biografija

Tautodailininkas medžio drožėjas Vytautas Ulevičius gimė 1934-ųjų balandžio 12 dieną Traupio miestelyje, Anykščių rajone.

Mokėsi Panevėžio aštuonmetėje mokykloje, Kauno amatų mokykloje. 1967–1972 m. dirbo Panevėžio suvenyrų įmonėje „Tulpė“ medžio drožėju, 1972–1984 m. – Plungės įmonėje „Minija“, vėliau Vilniuje. Jau beveik du dešimtmečius skulptorius gyvena Kėdainių krašte: pradžioje prie Dotnuvos, o jau dešimtmetį – Krakėse.

Nuo 1968 m. dalyvauja įvairiose parodose. Surengė ir dalyvavo apie 100 personalinių parodų.

V. Ulevičius yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys.

Daug jo darbų pasklido po Lietuvą. Apie 300 monumentalių ir 1000 kamerinių kūrėjo darbų sukurta įžymiems asmenims, įvykiams atminti. Jo darbai garsino Lietuvą Italijoje, Prancūzijoje, Čekoslovakijoje, Kanadoje, Vokietijoje, Rusijoje, Graikijoje.

Gausu V. Ulevičiaus darbų Krakėse, kur pastaruoju metu skulptorius gyvena – „Taikos angelas“, „Knygnešys“, „Lietuvaitė“, „Sėjėjas“, Kėdainiuose – Tremtinio kryžius, antkapiniai paminklai Sausio 13-osios aukoms A. Kanapinskui ir V. Koncevičiui.

V. Ulevičius du kartus karūnuotas Lietuvos meistrų karaliumi.

2002 m. Valstybės dienos proga Vilniaus rotušėje buvo eksponuojami jo sukurti įspūdingo dydžio šachmatai ,,Žalgirio mūšis“.

Kėdainių savivaldybės administracijos pastate įsteigta V. Ulevičiaus medžio skulptūrų galerija.

2003 m. kūrėjui įteikta Krašto kultūros premija.

2004 m. – Kėdainių krašto dailės draugijos garbės narys, 2006 m. – geriausias Panevėžio apskrities meistras.

Naujausias jo darbas, papuošęs Krakių miestelį, Šv. Mato bažnyčios 100-mečiui paminėti skirta ąžuolo skulptūra. Šių metų spalį Krakėse pastatyta nauja skulptūra, kurioje pavaizduotas M. Daukša, skirta Krakių 600 metų jubiliejui.

About The Author

Related Posts

4 komentarai

 1. Puiki

  krakiškių iniciatyva. Manau tikrai vertas nacionalinės premijos šis auksarankis. Lietuvoje turbūt vienetai tokių.

  Atsakyti
 2. KASPARAS

  Ar čia tikrai seniūno iniciatyva? Ar ne gerb. Dubinkų? Seniūnas dar kojų nepašilęs, tikrai nežinotų kaip ir ką daryti reikia

  Atsakyti
  • Genovaitė Kriaučiūnienė

   Dabar toks įspūdis, kad čia svarbiausias yra ne gerb. Ulevičius, o Krakių seniūnas. Iš anksto apsigyrė, neliko netikėtumo žavesio nominantui.

   Atsakyti
   • Mykolas

    Krakių seniūnas megėjas girtis, tikrai neskanu kai giriasi, jog teikia kandidatūrą. Rado mat kuo pasigirti. Save labai aukština, nors yra tik paprastas valdininkėlis, žmonių tarnas

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.