Šalčio ir pandemijos sukaustytus 2021-uosius metus Krakių miestelis pradeda su užsidegimu – seniūnija ir bendruomenės centras organizuoja lėšų rinkimo akciją žymaus tautodailininko Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejui įrengti.

Sena svajonė

Krakėse įkurti visiems viešai prieinamą muziejų, kuriame tinkamomis sąlygomis būtų eksponuojami jo darbai – medžio meistro V. Ulevičiaus svajonė. „Jau seniai Vytautas kalba, kad norėtų, jog dauguma jo darbų, išbarstytų po Lietuvą, atsirastų vienoje vietoje. Ir būtent Krakėse, kur autorius dabar gyvena ir nesiruošia iš čia kraustytis. Krakės ideali vieta dar ir todėl, kad yra  Lietuvos centre“, – sakė Krakių kultūros centro direktorius Robertas Dubinka.

Krakių seniūnas Ernestas Barčas taip pat teigė, kad skulptorius apgailestaudavo, jog taip ir nėra muziejaus, kuriame tilptų visi jo darbai. Muziejuje, kuris įkurtas jo sodyboje, nepakanka vietos. „Rajono valdžia ieškojo išeities ir siūlė patalpas Kėdainiuose, bet meistras buvo kategoriškas – viską palikti norintis tik Krakėms“, – pasakojo seniūnas.

Surado vietą Krakėse

Ilgą laiką ieškota, kur muziejus galėtų įsikurti, skulptorius buvo nužiūrėjęs pastatą, kur anksčiau buvo  kino teatras, tačiau dabar ten įsikūrė parduotuvė. 2020 metais įvykdžius kultūros centro renovaciją buvo suremontuotas miestelio centre esančio pastato 1 aukštas. „Antras aukštas, priklausantis daugiau negu 20 savininkų, liko neremontuotas. Todėl kilo idėja, kad galbūt ten tikslinga būtų įrengti muziejų. Po apklausos paaiškėjo, kad dauguma pastato savininkų sutiktų patalpas atiduoti savivaldybei“, – apie muziejui pasirinktą erdvę sakė R. Dubinka.

 „Labai džiaugiuosi ir naudodamasis proga noriu padėkoti patalpų savininkams, kurie kilniam tikslui sutiko jas padovanoti Krakėms“, – antrino ir seniūnas.

Pirmasis žingsnis, laukiantis muziejaus kūrėjų – nuosavybės teisių dokumentų sutvarkymas, tai kainuotų apie 900 eurų. Dokumentų sutvarkymas galėtų užtrukti apie 3 mėnesius. Po to jau galima planuoti pastato remontą. „Planuojame, kad muziejus galėtų užimti apie pusę pastato antrojo aukšto, apie 200 kv. m plotą  ir jame tilptų iki 150 įvairaus dydžio skulptoriaus darbų. Nėra tiksliai suskaičiuota, kiek lėšų reikės muziejaus įrengimui. Reikia pakeisti langus, apšiltinti pastatą iš išorės ir atlikti vidaus patalpų remontą. Dalį darbų planuoja atlikti seniūnija, pasitelkus aktyvius bendruomenės narius, kitiems darbams teks samdyti specialistus“, – planavo Krakių kultūros centro vadovas.

Taptų traukos centru

Krakiškiams norisi gražų darbą atlikti kuo greičiau, nelaukiant finansavimo iš Europos Sąjungos projektų. „Tai užima daug laiko, o darbai nelaukia. Man kilo mintis suorganizuoti akciją, kurios metu būtų surinktos lėšos dokumentams sutvarkyti ir patalpoms suremontuoti. Kadangi darbus planuojame atlikti tik seniūnijos, Kultūros centro ir bendruomenės žmogiškųjų resursų pagalba, noriu paprašyti visų, kas kiek gali, prisidėti“, – į seniūnijos gyventojus, iš Krakių kilusius žmones, V. Ulevičiaus kūrybos mylėtojus, verslininkus, įmones ir visus norinčius prisidėti žmones kreipėsi E. Barčas.

Krakiškiai tikisi, jei pavyktų surinkti apie 12 000 eurų, iki metų pabaigos garsaus tautodailininko V. Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejus būtų įrengtas. Jis garsintų ne tik Krakes, bet ir visą Kėdainių rajoną. Beje, šiais metais Krakės mini ir 600 metų jubiliejų.

„Be jokios abejonės, muziejus taptų daugelio Lietuvos gyventojų (ir ne tik Lietuvos) traukos centru. Pastebėjome, kad paskutiniais metais sulaukiame daug skambučių ir paklausimų – kur būtų galima pamatyti V. Ulevičiaus darbus. Dabar esančios muziejaus patalpos skulptoriaus namuose toli gražu neatliepia visuomenės poreikių. Krakių miestelis su V. Ulevičiaus muziejumi prie kultūros centro bei miestelio centre esančiomis skulptūromis taptų dar labiau išskirtinis ir viliojantis turistus bei svečius. Tikime, kad muziejaus įkūrimą parems ir savivaldybė. Ir beveik neabejojame, kad projektą savo lėšomis parems žmonės“, – tikisi R. Dubinka.

Krakių seniūno E. Barčo nuomone, muziejus būtų traukos centras ir ne tik garsintų miestelį, bet būtų parama ir vietiniam verslui, ypač maitinimo sektoriuje, nes atvykusiems žmonėms reikės kažkur pavalgyti, įsigyti suvenyrą. „Mūsų gražūs darbai žmones skatina tikėti gražia miestelio ateitimi: pernai Krakių bendruomenė atidarė Svetainę, šiais metais atsidarys nauja kavinė, žodžiu, einame į priekį“, – sako seniūnas.

Lėšas muziejaus įsikūrimui pervesti galite:
Krakių bendruomenės centras
a/s LT355015900014001170
banko kodas 50159
V. Ulevičiaus muziejui Krakėse

„Kėdainių mugės“ nuotraukoje: Praėjusį rudenį Krakių miestelio centre pastatyta nauja tautodailininko V. Ulevičiaus skulptūra, o šiemet krakiškiai pasiryžę įrengti skulptūrų muziejų antrame Kultūros centro pastato aukšte.