Kėdainių rajone valstybinėje žemėje Sosnovskio barščiai auga maždaug 56 hektarų plote. Su šiuo pavojingu ir kenksmingu augalu kovoja septynių seniūnijų gyventojai.

Skinderiškio parke augantys Sosnovskio barščiai gąsdina lankytojus.

Skinderiškio parke augantys Sosnovskio barščiai gąsdina lankytojus.

Didžiausi, maždaug 30 hektarų, Sosnovskio barščio plotai auga Surviliškio seniūnijoje, miesto seniūnijoje auga apie 13 hektarų šių grėsmingų augalų.

Jau devynerius metus Kėdainių krašte aktyviai kovojama su Sosnovskio barščiais, jų naikinimui skiriant lėšų iš rajono aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos.

Naikinami dviem būdais

Pasak savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Alinos Melinauskienės, Sosnovskio barščiai yra naikinami mechaniniu ir cheminiu būdu, tačiau jų plotai mažėja labai pamažu. „Kova su barščiais yra labai sudėtinga. Jie dauginasi ne tik sėklomis, bet ir iš šaknų. Prireikia ne mažiau penkerių metų, kad nuolat naikinamame plote šių augalų neliktų. Mes barščius naikiname valstybinėse žemėse, tačiau jie sparčiai plečiasi privačiose valdose. Kadangi Sosnovskio barščiai pripažinti pavojingomis piktžolėmis, už jų nenaikinimą yra numatytos bausmės. Nešienaujantiems ir nenupurškiantiems barščių, kad jie sunyktų gali tekti taikytis su įspėjimu arba mokėti baudą nuo keturiolikos iki dvidešimt aštuonių eurų. Jei inspektoriams tenka karto nuobaudas, tau jų dydžiai gerokai išauga, kai kam gali tekti piniginę paploninti ir 86 eurais“, – sakė A. Melinauskienė.

Medelyno viršininkė Inga Rylienė sakė, kad Sosnovskio barščiai išnyksta po maždaug penkerių metų naikinimo.

Medelyno viršininkė Inga Rylienė sakė, kad Sosnovskio barščiai išnyksta po maždaug penkerių metų naikinimo.

Problema Skinderiškio parke

Daug priekaištų dėl Sosnovskio barščių pastaruoju metu girdi Kėdainių miškų urėdijos vadovai. Jie sulaukia pastabų, kad prastai naikina šį augalą vis dažniau lankytojų sulaukiančiame Skinderiškio parke. „Šiame parke yra apie vienas hektaras Sosnovskio barščių. Jį išnaikinti labai sunku, nes daugumą augalų galime tik šienauti, kadangi jie auga prie vandens. Tokiais atvejais puškimų vengiame. Paprastai mūsų darbuotojai, apsirengę specialia apranga juos kapoja keletą kartų per vasarą. Mes siekiame nupjauti augalus, kol jie dar nespėja pražysti. Savaime suprantama, kad visų sužiūrėti negalime ir jų augimo kol kas nesustabdome. Būtų gerai, kad bent sustabdytume barščių plėtrą. Pastebėjome, kad reikia bent penkerių metų nuolatinio augalų šienavimo, kol jie pradeda nykti, nes turėdami stiprų šaknyną barščiai yra labai gajūs. Urėdija šių pavojingų augalų tikrai nepamiršo“, – sakė urėdijos medelyno viršininkė Inga Rylienė.

Sosnovskio barščiai į Skinderiškio parką buvo atvežti paties jo įkūrėjo Kęstučio Kaltenio. Kis kaip ir daugelis lietuvių prieš kurį laiką į šiuos augalus žiūrėjo kaip į dekoratyvinius. Tik vėliau buvo pastebėta, kad jie gana pavojingi. Barščių prisilietimo itin reikia saugotis karštomis saulėtomis dienomis. Tada augalų sultys gali stipriai pažeisti ir nudeginti odą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.