Šią savaitę kelininkai, miesto tvarkytojai ir seniūnijos tebekovoja su gausaus snygio padariniais, o gyventojai tikisi, kad saugiai galės keliauti šaligatviais ir laiptais.

Žiema dar prieš akis

 „Atpratome nuo tiek daug sniego, ypač kai pernai žiemos beveik nebuvo. Šįmet jo iškrito gana nemažai ir tikrai per trumpą laikotarpį. Problemų mieste yra daug, tiek gyvenamuosiuose rajonuose, tiek gatvėse, tiek kaimo keliukuose. Dar visa žiema prieš akis“, – pirmadienį konstatavo Kėdainių miesto seniūnijos mentorius Juozapas Kanišauskas.

Valymo darbus atliekančiai įmonei miesto seniūnija nuo sausio 19-osios surašė du aktus dėl nekokybiškai atliekamų darbų ir skyrė dvi baudas. Baudos dydis – apie 300 eurų.

Miesto šaligatvius prižiūri UAB „Ecoservice projektai“, kurios generalinis direktorius Artūras Prokarenka teigia, kad įmonė ėmėsi didinti technikos ir darbuotojų skaičių, taip pat atliekamų darbų kontrolę. Tačiau valymo darbus apsunkina tai, kad dalis miesto infrastruktūros nepritaikyta tokiam sniego kiekiui.

Priežiūros tvarka

Bendrovė „Ecoservice projektai“ prižiūri miesto šaligatvius, takus, aikštes ir laiptus. Visi plotai yra suskirstyti į tris grupes: pirmajai priklauso J.  Basanavičiaus g. ir miesto centras bei senamiestis, antrajai – visos gatvės, esančios prie daugiabučių namų  rajonų, trečiajai – visos kitos (daugiausia miesto  pakraštyje esančios) gatvės.

„Vadovaujantis sutartimi, įmonė (jeigu naktį snigo) iki 7.00 val. turi nuvalyti sniegą ir pabarstyti  slidumą mažinančiomis medžiagomis autobusų sustojimo stotelėse bei šaligatvius ties pėsčiųjų perėjomis.  Iki 8.00 val. – 1 ir 2 grupių plotus, o iki 12.00 val. – 3 grupės plotus“, – dar sausio pradžioje informavo seniūnija.

Esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms – jei ilgiau kaip 6 valandas arba ilgiau kaip parą su pertraukomis sninga ir pusto, krenta lijundra arba prasideda apledėjimas – nuo 6.30 val. iki 18.00 val. visuose prižiūrimuose plotuose turi būti  nuolat valomas sniegas ir barstoma.

Pagal papildomą užsakymą bendrovė dar valo vadinamojo antro priežiūros lygio gatves.

Taip atrodė vienos iš Senamiesčio gatvių, Radvilų gatvės, šaligatvis po gausaus snygio praėjusį trečiadienį, prieš 8 val. ryto.

Skundžiasi sniegu

Miesto seniūniją, savivaldybę ir socialinius tinklus užplūdę gyventojų skundai rodo, kad įgyvendinti tokių valymo planų nespėta. Daugiausia dėl sniego skundėsi Babėnų kvartalo gyventojai, Pramonės rajone praėjusią savaitę nespėta „įveikti“ naujo pėsčiųjų ir dviračių tako, Birutės gatvėje, kurioje veikia siuvimo ir apkalimo įmonė, dvi dienas buvo nevalytas šaligatvis, o nuvalius padarytas tik siauras praėjimas.

Gausiam snygiui pasibaigus, praėjusį ketvirtadienį apie 11 val. J. Basanavičiaus gatvės dalies, Žemaitės ir Smilgos kvartalo šaligatviai buvo padengti vientisu ledu.

Dar didesnė problema susidarė tankiai automobiliais užstatytuose daugiabučių mikrorajonuose Respublikos, Liaudies gatvėse, dalyje J. Basanavičiaus gatvės. Dėl gilių provėžų ir po jomis susidariusio ledo sluoksnio parkuoti automobilius ir jais išvažiuoti tapo rizikinga.

Šios savaitės pradžioje miestas vis dar vaduojamas iš sniego ir ledo.

„Verčiamės per galvą“

„Ecoservice projektų“ generalinis direktorius A. Prokarenka pripažįsta, kad esant tokiam sniego kiekiui sunku labai kokybiškai atlikti paslaugą, žmonės pervargę, todėl bendrovė didina techninius ir administracinius pajėgumus. „Verčiamės per galvą, kad nuvalytume, pinigų negailime, tvarkome. Broko yra, taisysime“, – sakė bendrovės vadovas.

Mieste su įvairia technika dirba apie 20 darbuotojų, dar 12–13 žmonių valo sniegą kastuvais. Įprastai bendrovė naudoja 5 transporto priemones sniegui valyti. Tačiau, pasak A. Prokarenkos, dėl gausaus snygio sutartyje numatytų priemonių neužtenka, todėl bendrovė išsinuomojo papildomų. Nuo praėjusio šeštadienio mieste dirba du papildomi „Bobcat“ krautuvai, o nuo pirmadienio antro lygio gatves valo greideris.

Pirmadienį Užimtumo tarnybos interneto svetainėje paskelbta apie laisvas darbo vietas valytojui ir traktorininkui-teritorijų tvarkytojui.

Nėra kur dėti sniego

„Susiduriame su nemažomis problemomis, nes yra dalis infrastruktūros, kuri paprasčiausiai nepritaikyta tokiam sniego kiekiui. <…> Dalis šaligatvių, kurie siauri ir prie pat gatvės. Kelią valanti technika visą sniegą suverčia ant šaligatvių, na, ir gaunasi kova su vėjo malūnais, mes verčiame atgal, šaligatviai dar labiau susiaurėja. <…> Išvežti sniegą nenumatyta pagal sutartį, bet galima numatyti“, – kalbėjo bendrovės atstovas.

„Susiduriame su nemažomis problemomis, nes yra dalis infrastruktūros, kuri paprasčiausiai nepritaikyta tokiam sniego kiekiui“, – sakė Artūras Prokarenka, UAB „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius.

Komentuodama situaciją, kai valant kelius sniegas patenka į autobusų stoteles ir šaligatvius, AB „Kelių priežiūra“ Komunikacijos skyriaus vadovė Giedrė Čekavičienė teigė: „Mes pirmiausiai orientuojamės į kelius, jų pravažiuojamumą. Situacija mums žinoma, todėl dar kartą atkreipėme techniką vairuojančių kolegų dėmesį, kad važiuodami gatvėmis sumažintų greitį. Suprantame, kad pėstiesiems ir šaligatvių priežiūrą vykdančioms įmonėms kyla nepatogumų, todėl ieškome alternatyvų šiai problemai spręsti.“

Pasak A. Prokarenkos, uždarose miesto erdvėse nesą ir kur padėti sniego: pavyzdžiui, valant Janušavos aikštę, „Bobcat“ krautuvu sniegas sustumtas į turgavietės tvorą, kuri nuo tokio kiekio bus įlenkta. O ten, kur šaligatviuose yra šviestuvų stulpai, valant aplink juos sustumiamos sniego krūvos. Tokias atkarpas pažadėta sutvarkyti.

„Suledėjusio sluoksnio daugiausia yra taip vadinamose antro priežiūros lygio gatvėse, kurias valome pagal papildomą užsakymą. Gatvėse, kurios yra apledėjusios, mes ledo dabar tikrai nenuvalysim. Rekomenduosiu, kad tos gatvės, kurios yra iš tiesų svarbios, būtų įtrauktos į pirmo priežiūros lygio sąrašą. Jas tada prižiūrėsime pastoviai, valysime ir barstysime“, – sakė A. Prokarenka.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.