Nuo liepos 1 dienos įsigalioja atnaujinta vaistų kompensavimo tvarka, kuri padės sumažinti išlaidas pacientams, perkantiems kompensuojamuosius vaistus su mažiausia priemoka.

Pacientas, pasiekęs 48,36 euro sumą, kurią išleido kompensuojamiesiems vaistams, už kitus tais metais perkamus vaistus mokėti nebeturės.

„Kompensuojamojo vaisto kaina susideda iš dviejų dalių – tai yra bazinė kaina, kurią 100 proc. dengia Privalomasis sveikatos draudimo fondas, ir yra vaisto priemoka, kuri yra mažoji dalis, kai mes kalbame apie populiariausius, dažniausiai vartojamus vaistus, matome, kad dažniausiai ta priemoka nesiekia net vieno euro“, – paaiškino sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

„Tai būtent ta priemokų dalis, už vaistus su mažiausia priemoka, bus kalkuliuojama į priemokų krepšelio dydį. Ir pasiekus 48,36 eurų sumą, priemokų už vaistus su mažiausia priemoka, pacientams mokėti nebereikės, tą atsakomybę perims valstybė“, – pridūrė viceministras.

„Priemokų krepšelio“ dydis apskaičiuojamas sudėjus tris vidutines metines priemokas už kompensuojamuosius vaistus su mažiausia priemoka, apskaičiuotas pagal praėjusių kalendorinių metų duomenis.

Patikrinti, kiek išlaidų jau sukaupta „priemokų krepšelyje“, gyventojai galės e. sveikatos asmeninėje paskyroje.

Visi gyventojai automatiškai įtraukiami į „priemokų krepšelio“ kaupimą – registruotis niekur nereikia.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) akreipia dėmesį, kad „priemokų krepšelis“ taikomas tik vaistams su mažiausia priemoka.

Siekiant sumažinti pacientų išlaidas kompensuojamiesiems vaistams įsigyti, tokiais vaistais bus laikomi ne tik tie vaistai, kurių galiojančiame Kompensuojamųjų vaistų kainyne nurodyta paciento priemoka yra mažiausia, bet ir mažo terapinio indekso (vaistai epilepsijai gydyti, imunosupresantai, skiriami po transplantacijos), biologiniai, vieno tiekėjo vienos grupės vaistai, bei vaistai, dėl kurių skyrimo konkrečiu vaisto pavadinimu pagal jų terapines indikacijas konkrečiam pacientui sprendimą priėmė gydytojų konsiliumas (t. y. visi tie vaistai, kurie yra nepakeičiami, arba gali būti keičiami tik gydytojo nurodymu).

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos skaičiavimais, „priemokų krepšelis“ padės sumažinti išlaidas vaistams maždaug 120 tūkst. pacientų. Taip pat tikimasi didesnės gamintojų konkurencijos dėl mažiausios priemokos, o tai sudarytų sąlygas kompensuojamųjų vaistų kainoms mažėti.

Įvedus „priemokų krepšelį“, vaistų kompensavimui bus kasmet papildomai skiriama 8,9 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Nuo šių metų pradžios, įsigaliojus Farmacijos įstatymo pataisoms, kompensuojamųjų vaistų kainodara remiasi mažiausias kainas turinčių ES šalių kainų vidurkiu, taip pat nustatytos galimos didžiausios paciento priemokos už vaistus ir medicinos pagalbos priemones.

Šaltinis: ELTA