Atsiverti ir gyti – su tokiomis viltimis prieš mažiau nei metus išleista knyga, kurioje pasakojamos nusižudžiusiųjų artimųjų istorijos, pristatyta ir kėdainiečiams. Didžiulio populiarumo sulaukusią, savižudybių prevencijai skirtą knygą Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę pristatė idėjos autorius, Seimo narys Mykolas Majauskas.

Reikėjo lietuviškų istorijų

„Knyga atsirado ne iš gero gyvenimo: netekau tėčio, su kuriuo buvome labai artimi… Jis nusižudė. Tai turbūt buvo pats sunkiausias etapas mano gyvenime“, – lėtai, bet svariai rinkdamas žodžius knygos atsiradimo priešistorę prisiminė svečias.

Pasak jo, tokiu momentu žmogus kelia sau daugybę klausimų: kas, kodėl ir kaip nutiko? Ką daryti, kad tokių nelaimių, tragedijų nebūtų? „Kalbėjau apie tai su įvairiais psichikos sveikatos priežiūros specialistais. Jie man siūlydavo paskaityti danų autorės knygą apie sielvartą, kurį po artimųjų savižudybės išgyveno knygos herojai. Knyga man pasirodė labai sunki, „neužkabino“. Įvykiai seni, įvykę Danijos socialinėje aplinkoje. O juk tos istorijos vyksta čia, pas mus, už uždarų durų. Nusprendžiau, kad reikia surasti tas istorijas. Juk negaliu aš būti vienintelis“, – apie gimusią idėją surinkti lietuviškas istorijas ir jas sudėti į knygą pasakojo M. Majauskas.

Jis neslėpė, kad, prakalbęs apie šią idėją, sulaukė didelių abejonių. Sveikatos specialistai sakė, kad tokių bandymų jau būta, bet niekam nepavyko, nes lietuviai uždari, nelinkę išsipasakoti, dalintis asmeniniais išgyvenimais. Kai M. Majauskas socialiniuose tinkluose paskelbė renkantis neanonimines istorijas iš žmonių, kurių artimieji pasitraukė iš gyvenimo savo noru, jis sulaukė šimtų laiškų. Jų autorių negąsdino viešumas – priešingai, nei galvojo skeptikai.

„Laiškų gaunu iki šiol, nepaisant to, kad leidžiamas jau ketvirtas knygos tiražas. Supratau, kad visuomenė keičiasi. Žmonės nori kalbėti apie tai, kaip jie jaučiasi“, – sakė idėjos autorius.

Skirkime dėmesio artimiesiems

Į knygą pateko penkiolika pusantrų metų rinktų nusižudžiusiųjų istorijų. Jas užrašyti ir parengti leidybai sutiko Elvyra Kučinskaitė.

„Buvo sunku, skaudu, kartais tai gniuždė, norėjosi viską mesti, bet ir vėl apimdavo ryžtas“, – neslėpė idėjos autorius, tuo pačiu dėkodamas visai prie knygos leidimo prisidėjusiai komandai.
Tačiau ir parengus rankraštį laukė abejonių siena – viena leidykla knygos nenorėjo leisti dėl to, kad tema per sunki, niekas neskaitys, kita siūlė papildyti psichologų komentarais. Po ilgų diskusijų, debatų praėjusių metų kovą knyga išvydo dienos šviesą. Be pavadinimo, nes, kaip sako idėjos autorius, kalbant apie savižudybę ir jos sukeltą skausmą, sunku rasti tinkamus žodžius.
Knygos populiarumas pranoko visus lūkesčius: išpirkti jau trys tiražai, šiuo metu leidžiamas ketvirtasis. Autorinės lėšos, gautos platinant knygą, skiriamos savižudybių prevencijai Lietuvoje: krikščioniškai organizacijai „Bendrakeleiviai“, teikiančiai pagalbą žmonėms po skyrybų bei nusižudžiusiųjų artimųjų bendruomenei, kuri telkia savitarpio pagalbos grupes visoje Lietuvoje.
Šios knygos tikslas – paskatinti žmones kalbėti apie problemas, padėti artimojo netekusiems nesijausti vienišiems. O galvojančius apie savižudybes ar mėginusius žudytis galbūt paskatins susimąstyti sužinojus, kokį skausmą tai gali sukelti jų artimiesiems.

„O apskritai norisi visiems palinkėti – džiaukimės artimu žmogumi, raskime jam minutę laiko, skirkime dėmesio…“ – sakė M. Majauskas.

Svarbu kokybiška pagalba

Pasak Seimo nario, statistiniai duomenys rodo, kad savižudybių skaičius šalyje kasmet mažėja, nors pagal šį rodiklį vis dar pirmaujame Europoje. Lietuvoje dar daug mitų ir stigmų, susijusių su psichikos sveikata.

„Tuo pačiu daugėja besikreipiančiųjų į psichikos sveikatos centrus. Tai rodo, kad žmonės atpažįsta savo emocijas ir suvokia, kad jiems reikia specialistų pagalbos. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad pagalba, kuri teikiama, būtų kokybiška. Tam labai svarbu ir įvairių organizacijų, institucijų bendradarbiavimas“, – sakė svečias, atsakydamas į kraštiečių klausimus ir mintis, kurias sukėlė jautrus knygos pristatymas.

Beje, skaitytojai šios knygos egzempliorių gali rasti Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.