Šiemet Lietuvos kelių tinklui plėtoti ir saugaus eismo priemonėms diegti skirta 531,6 mln. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų. Kėdainių rajono savivaldybei iš šios sumos teko 1 milijonas 948 tūkstančiai eurų. Tai – 332 400 eurų mažiau, nei 2020 metais. Kokiems keliams ir kokios konkrečios sumos bus skiriamos, artimiausiame rajono tarybos posėdyje spręs politikai.

Rengia planą

Šiemet Kėdainių rajonui iš KPPP skirta trečdaliu milijono mažesnė suma, tai didžiulis nuostolis savivaldybei priklausančių kelių infrastruktūrai.

Rajono meras Valentinas Tamulis tvirtino, kad šis reikalas aptartas su atsakingais asmenimis, tačiau lėšos buvo sumažintos visoms savivaldybėms.

Kovo 9 dieną „Kėdainių mugei“ į klausimus, kokius konkrečius rajono kelius planuojama tvarkyti už skirtas lėšas, V. Tamulis atsakė, kad šiuo metu baigiamas rengti  2021 metų kelių priežiūros ir plėtros programos projektas, o kitą savaitę bus galima konkrečiau atsakyti į klausimus kur ir kas bus daroma.

Išplatino paskyroje

Praėjusį savaitgalį savo „Faceboko“ paskyroje meras rašė (kalba netaisyta – red. pastaba): „Šiemet Kėdainių rajono savivaldybei iš Kelių direkcijos skirta 1 milijonas 948 tūkstančiai eurų. Tai 33 2000 eurų mažiau nei 2020 metais. Tai labai ženkli suma negauta rajono kelių ir gatvių tvarkymui. Ketvirtadienį turėjau valandos laiko pokalbį su Kelių direkcijos direktoriumi R. Lipkevičiumi ir departamento direktoriumi A. Vilkeliu. Aptarėme sumažintų lėšų klausimą, dviračių tako link Josvainių įrengimą, dviračių takų esančių prie regioninių kelių dangų atnaujinimą, žvyrkelių Šėta-Beinaičiai-Nociūnai ir Čekiškė-Langakiai-Pesliškės asfaltavimą, įkalnės prie Pelėdnagių sutvarkymą, žvyrkelio atkarpos problemą Pernaravos seniūnijoje, iškiliosios perėjos įrengimą Šėtos miestelyje prieš gimnaziją, perėjos įrengimą Josvainių miestelyje, autobusų stotelės paviljono atnaujinimą Krakėse“.

Supainiojo priklausomybę?

Visi šie mero paskyroje suminėti keliai ir objektai, esantys Kėdainių rajono teritorijoje, patikėjimo teise priklauso Lietuvos automobilių Kelių direkcijai, todėl tik ši institucija tiesiogiai gali priimti sprendimus dėl jų tvarkymo.

Tuo tarpu KPPP finansavimo lėšos skiriamos vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijos ir remonto darbų finansavimui. Tad iš gautos 1 mln. 948 tūkst. Eurų sumos Kėdainių rajono savivaldybė negalės tvarkyti nė vieno socialiniame tinkle V. Tamulio išvardinto kelio, dviračių tako ar įrengti eismo saugos priemonių. Iš šių lėšų bus galima atnaujinti tik Kėdainių savivaldybei priklausančius kelius ir gatves, bet tikrai ne tas, apie kurias rajono valdžia kalbėjo su Kelių direkcijos vadovais.

Pačios pasirenka

Pasak Susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės specialistų, lėšos savivaldybėms skaičiuojamos pagal du kriterijus – gyventojų skaičių ir kelių ilgį savivaldybėse.

„Savivaldybės pačios pasirenka kokius kelius už joms skirtą pinigų sumą tvarkys. Dėl šių kelių finansavimo iš KPPP lėšų pasirašomos tiesioginės finansavimo sutartys su Lietuvos automobilių kelių direkcija. Kėdainių rajono savivaldybė turės pati nuspręsti, kokiais etapais ir kuriuos kelius atnaujins už skirtas KPPP lėšas“, – rašoma „Kėdainių mugei“ atsiųstame Kelių ir oro transporto politikos grupės atsakyme.

Skyrė papildomai

Pasak Dominyko Narbuto, Susisiekimo ministerijos Veiklos kokybės ir projektų valdymo skyriaus vedėjo, laikinai vykdantis Komunikacijos skyriaus vedėjo funkcijas, be to, 2020 metais Vyriausybės nutarimu Susisiekimo ministerijai iš Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano buvo skirta 150 milijonų eurų valstybinės ir vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijos, taisymo (remonto) darbams.

„Šių lėšų pagrindinis tikslas buvo skatinti ekonomiką ir išlaikyti darbo vietas kelių tiesimo veikloje besispecializuojančiose įmonėse. Finansavimas buvo skirtas 2020 metams, taigi skirtos lėšos savivaldybėms turėjo būti panaudotos iki praėjusių metų pabaigos ir į šiuos metus negalėjo būti perkeltos“, – pabrėžė D. Narbutas.

Skirstant šį papildomą finansavimą esminis kriterijus buvo, kad objektai, kuriems tenka finansavimas, turėtų aukštą parengimo lygį. Tai reiškia, kad būtų galima iš karto atlikti darbus pagal parengtus projektus ir juos užbaigti kelių objektuose dar 2020 metais.

„Iš viso Kėdainių rajono savivaldybei 2020-aisiais buvo skirta  3835,8 tūkstančiai eurų kelių tvarkymui, iš kurių 2894,6 tūkstančiai eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos ir 941,2 tūkstančiai eurų iš Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano lėšų“, – sakė D. Narbutas.

Pasekmių mažinimui

2020 metais šalies savivaldybėms paskirsčius Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano lėšas, tarp 60-ties savivaldybių Kėdainių rajono savivaldybė, kuriai skirtas 941 tūkst. eurų, atsidūrė tik 49 vietoje. 

Šiomis lėšomis mūsų rajone finansuota Šingalių kaimo Lauko gatvės rekonstrukcija, asfaltbetonio dangos atnaujinimas: Kėdainių miesto Liepų alėjos, Sporto tako, Birutės, Palangos, Šilelio, Mickevičiaus ir Alyvų gatvių, Šėtos miestelio Turgaus, Dariaus ir Girėno gatvių, Vainotiškių kaimo Vainotiškių gatvės, Aristavos kaimo Liepų alėjos, Kunionių kaimo Šermukšnių ir Pelutavos kaime Gėlių gatvių.

Panašios naujienos