file59422857_edff8d67Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kėdainių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau VMVT Kėdainių VMVT) informuoja, kad vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus – valstybinio lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2015 m. rugpjūčio 13 d. sprendimu Nr. B1-806 „Dėl afrikinio kiaulių maro prevencijos ir padarinių šalinimo“, yra draudžiama kiaules šerti termiškai neapdorotais pašarais, be to, privalu laikytis kitų biologinės saugos reikalavimų (nelaikyti kiaulių lauke, termiškai apdoroti pašarus, riboti pašalinių asmenų apsilankymus ūkiuose ir kt.).

Mažais kiaulininkystės ūkiais laikomos kiaulių laikymo vietos, kuriose laikoma ne daugiau kaip 10 penimų kiaulių skerdimui (savo reikmėms) arba ne daugiau kaip 2 paršavedės su arba be prieauglio ir 1 suaugęs kuilys.

Ūkiuose, kuriuose laikomos paršavedės su arba be prieauglio ir 1 suaugęs kuilys, taikomi sugriežtinti biologinio saugumo reikalavimai ir kiaulės gali būti laikomos tik visiškai juos įgyvendinus:

-Ūkiai, kuriuose laikomos kiaulės, privalo būti aptverti tvora, siekiant išvengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais (turi būti aptvertas tvartas).

-Laikyti kiaules lauke draudžiama.

-Riboti pašalinių asmenų, transporto priemonių ūkyje (kiaulių laikymo vietoje) lankymąsi.

-Prie kiekvieno įėjimo į tvartą ir į pagalbines patalpas įrengti dezinfekcinius kilimėlius.

-Nešerti kiaulių maisto atliekomis – tai griežtai draudžiama.

-Dirbant kiaulių laikymo patalpose, naudoti tik tam skirtus švarius darbinius ar specialius drabužius ir batus (pabaigus darbus- būtina persirengti).

-Įtarus, kad kiaulės serga (simptomai: neėda, karščiuoja, apatiškos irt.t.), nedelsiant kreiptis į kiaulių ūkį aptarnaujantį privatų veterinarijos gydytoją VMVT Kėdainių VMVT pareigūnus.

-Reguliariai naikinti graužikus, vabzdžius ir kiti kenkėjus tvarte.

-Nesilankyti kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklėse, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose.

-Pašarus pirkti tik iš patikimų pardavėjų ir laikyti apsaugotus nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų(pvz. graužikų), tam skirtoje vietoje.

-Kiaules šerti termiškai apdorotu pašaru (žaliąją masę, grūdus naudoti tik termiškai apdorotus).

-Kiaulių pakratams nenaudoti einamųjų metų derliaus šiaudų neišlaikius jų ne mažiau kaip 3 mėn

-Registruoti kiaulių laikymo vietas ir kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių. 750_600

VMVT Kėdainių VMVT primena, kad vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015-08-31 raštu Nr. B6-(1.19)-2136 „Dėl biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose” kiaulių laikytojai privalo patvirtinti ir įgyvendinti neatidėliotinų priemonių, vykdomų kiaulių laikymo vietoje ypač pavojingų kiaulių ligų protrūkių atvejais programą pagal VMVT Kėdainių VMVT pateiktą Neatidėliotinų priemonių plano pavyzdį. Neatidėliotinų priemonių planai turi būti patvirtinti ir įgyvendinti iki 2015-11-01. Neatidėliotinų priemonių, vykdomų kiaulių laikymo vietoje ypač pavojingų kiaulių ligų protrūkių atvejais programos pavyzdį kiaulių laikytojas gali gauti pas jo kiaulių ūkį aptarnaujantį privatų veterinarijos gydytoją.

Nustačius, kad laikytojai netaiko biologinio saugumo reikalavimų kiaulių laikymo vietose, jie:

-Baudžiami administracine tvarka (įspėjimas arba 57 eurų bauda);

-Kiaulių užkrečiamosios ligos protrūkio atveju negaus kompensacijos už nugaišusias ir sunaikintas kiaules;

-Negaus Europos Sąjungos (ES) ir valstybės teikiamos finansinės paramos.

Įtarus ligą, nedelsiant prašome kreiptis į VMVT Kėdainių VMVT telefonais: 8-347 53804,8~347 54243,8~347 53667 ir pranešti privačiam kiaulių ūkį aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.