Lina Pranckevičiūtė

Dienos vis trumpėja, persukus laikrodžius viena valanda atgal, vakarai tapo dar ilgesni ir tamsesni, todėl pats metas pasitikrinti, ar turime atšvaitą, ar dviračiai, paspirtukai yra tinkamai paženklinti šviesą atspindinčiais elementais.

Į tamsą – tik su atšvaitu

Rudenį, esant darganotiems orams, arba žiemą, kai nėra sniego, tamsiu paros metu matomumas būna labai prastas, tad jei pėstieji, dviratininkai, paspirtukų vairuotojai ar vadeliotojai neturi atšvaito ar šviesą atspindinčios liemenės, tikimybė būti patrenktiems automobilio ar mirtinai sužalotiems padidėja net kelis kartus.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2021 m. šalies keliuose jau žuvo 20 pėsčiųjų, (iš jų 11 – buvo partrenkti tamsiu paros metu, 6 – pėsčiųjų perėjose). Kėdainiuose eismo įvykių metu šiemet jau nukentėjo 5 dviratininkai/paspirtukų vairuotojai. 3 iš jų – vaikai (1 su dviračiu važiavo per pėsčiųjų perėją). Taip pat buvo sužaloti du pėstieji. Visi įvykiai fiksuoti nuo 16.30 val. iki 03.00 val. nakties. Šie duomenys tik patvirtina, kad pavojus keliuose yra realus.

Dviratininkas Vytautas Vladas visada dėvi šviesą atspindinčią liemenę. Jo nuomone, taip turėtų elgtis visi.

Tokių nelaimių sumažėtų, jei žmonės suvoktų, kad tamsusis paros metas, lietus, dargana, rūkas, tamsūs pėsčiųjų ar dviratininkų drabužiai ir atšvaitų neturėjimas yra pavojingas derinys.

Turbūt esate ne kartą girdėję, ką pasakoja kelyje ką nors partrenkę automobilių vairuotojai. Jie dažniausiai sako, kad pėsčiasis ar dviratininkas prieš jų automobilį išdygo staiga, kai sustabdyti transporto priemonę jau buvo neįmanoma. Taip yra todėl, kad neapšviestoje vietoje be atšvaito judantis asmuo pastebimas už kokių 50 metrų, tokį atstumą 90 km/h greičiu važiuojantis automobilis įveikia vos per porą sekundžių. Tiek laiko sureaguoti ir sustabdyti automobilį neužtenka, todėl ir įvyksta nelaimės.

Su atšvaitu – daugiau saugumo

Jei pėsčiasis ar dviratininkas, paspirtuko vairuotojas segi atšvaitus ar dėvi šviesą atspindinčią liemenę, jie būna pastebimi iš už maždaug 150 metrų atstumo, todėl automobilio vairuotojas turi bent keliomis sekundėmis daugiau laiko sustabdyti automobilį ar apvažiuoti kliūtį.

Atšvaitas būtinas ne tik neapšviestuose užmiesčio keliuose, bet ir mieste. Net jei iš namų išeinate tik trumpam, pavyzdžiui, apsipirkti į netoliese esančią parduotuvę, pavedžioti šuniuko ar daugiabučių kiemais išnešti šiukšlių, atšvaitą reikia segėti. Ir tai daryti tinkamai.

Kaip tapti matomais?

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių ir jo neuždengtų kiti daiktai.

Svarbu suprasti, kad atšvaitas nėra prožektorius, jis pats nešviečia, tik atspindi šviesą, todėl segėti jį reikia automobilio žibintų aukštyje, tai reiškia, kad juostinį atšvaitą reikia užsidėti ant dešinės rankos kiek aukščiau riešo, arba ant kojos blauzdos srityje. Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai ir tapsite geriau matomi.

Kai kas – su dviguba apsauga, o kitiems nerūpi nei ryškiaspalvė liemenė, nei, kad dviratį per pėsčiųjų perėją reikia persivesti.

Ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais privalo vilkėti ne tik važiuojamąja kelio dalimi važiuojantys dviratininkai, paspirtukininkai ar vadeliotojai, bet ir automobilių vairuotojai arba keleiviai, išlipę iš automobilio, pavyzdžiui, pakeisti padangą.

Vežimus, dviračius irgi reikia paženklinti tinkamai. Priekyje turi būti baltos šviesos atšvaitas arba žibintas, o gale – raudonos spalvos. Ant ratų stipinų iš abiejų pusių turi būti pritvirtinti oranžinės spalvos atšvaitai.

Dėvėti atšvaitą ar šviesą atspindinčią liemenę – nemadinga?

Pasidairius po miesto gatves, praktiškai neteko matyti, kad paspirtukų vairuotojai dėvėtų šviesą atspindinčias liemenes. Netgi dviratininkai ne visada būna jas apsivilkę.

Kėdainietis Vytautas Vladas sako nesuvokiantis, kaip galima važiuoti dviračiu gatve, jei nedėvi šviesą atspindinčios liemenės.

„Aš turiu bent kelias liemenes, ir garaže, ir namie. Jas dėviu nuolat, nes jei patekčiau į avariją ir neturėčiau liemenės, reikėtų mokėti baudą“, – sako dviratininkas.

Išties, už Kelių eismo taisyklėse pėstiesiems, dviračių vairuotojams ir vadeliotojams nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymą prasižengęs asmuo gali būti nubaustas 20–40 eurų bauda. Per šiuos metus Kauno apskrityje už tai jau nubausta daugiau nei 2000 asmenų.

Tačiau, atšvaitus ir šviesą atspindinčias liemenes reikia dėvėti ne dėl policijos ar dėl gresiančių baudų, o tam, kad būtum matomas kelyje.

„Kai perku vaikams drabužius, visada atkreipiu dėmesį, ar ant jų yra šviesą atspindinčių elementų, jei ne, atšvaitą pritvirtinu pati, kartais net ne po vieną. Geriau, kad vaikas būtų kuo labiau matomas vairuotojų. Nesuprantu žmonių, kurie gaili vieno ar kelių eurų nusipirkti atšvaitą, nes jei pakliūsi į avariją, gydymas kainuos nepalyginamai daugiau“, – sako jauna mama Eglė.

„Man atšvaitą padovanojo anūkas, tai dabar visada jį nešioju. Nematau čia nieko gėdingo. Atšvaitų yra visokių, tad gali pasirinkti, kokį tik nori. Galvoju, kad saugumas turi būti pirmoje vietoje, juk girdit, kiek nelaimių nutinka keliuose“, – samprotavo aristavietė Adelė.

Beje, jei tamsiu paros metu stumiate vaiko vežimėlį arba vedžiojate savo augintinius, reikėtų atšvaitais paženklinti ir juos. Ypač to reikia, jei einate per gatvę.

Atšvaitai irgi dėvisi

Svarbu žinoti, kad atšvaitai tarnaus ne visą gyvenimą. Būtina nusipirkti naują kas dvejus ar trejus metus, o jei atšvaitas buvo pažeistas, ir dar anksčiau. Iš nusidėvėjusio atšvaito, kaip, beje, ir iš gulinčio stalčiuje, rankinėje ar kišenėje, nėra jokios naudos.