Josvainių seniūnijoje esančio Skaistgirių kaimo žmonės nelinksmai juokauja: jei kino filmų kūrėjams reikėtų filmuoti kitose planetose, filmavimo aikštele galėtų tapti kelias, vedantis į šį kaimą. Mat vaizdai čia – tarsi Mėnulio paviršiuje. Gyventojai apgailestauja, kad neseniai Kėdainiuose viešėjusiam susisiekimo ministrui buvo parodytas Kėdainių tiltas, tačiau ne kelias į Skaistgirius.

Važiuodami šiuo keliu žmonės laužo savo automobilius, o kartais, ypač palijus, kelias tampa beveik neišvažiuojamas. Vietos gyventojai niekaip neranda atsakymo į klausimą, kodėl tiek metų nėra galimybių šios problemos išspręsti ir pagaliau sutvarkyti dviejų kelio ruožų maždaug po keturis kilometrus.

Kelias ne tik blogas, jis – katastrofinis“

Skaistgiriuose gyvenantis Rimantas Urbanavičius sako, kad vietos žmonės yra pavargę ir nusivylę. Ne tik keliu, tačiau ir nuolatiniais pažadais, ypač dosniais prieš rinkimus. Tačiau rinkimai praeina, o kelias lieka.

Šio kelio priežiūra rūpinasi ne rajono savivaldybė, o Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) – jis priklauso regioninių kelių kategorijai.

Skaistgiriai – ne kelių namų kaimas, o gyvenvietė.

„Kelias kasmet blogėja. Situacija rajone tokia, kad kai kuriose gyvenvietėse keliai asfaltuojami jau po antrą kartą. Tarkime, kad ir praėjusią vasarą į Kunionis nuo Josvainių buvo atnaujintas asfaltas, nors gyvenvietė turėjo puikų susisiekimą. Į Krakes visi keliai išasfaltuoti, buvo vienas žvyrkelis – ir jį iš naujo nužvyravo, pagerino kokybę. O čia šiemet neatsiranda net kelių sunkvežimių žvyro, kad bent kiek būtų pagerintas kelias. Suprantu, kad tokius sprendimus priima ne rajono savivaldybė, o direkcija, kuri regioninius kelius ir prižiūri. Bet kur jos toliaregiškumas?

Paprasti žmonės skaičiavimų nežino, bet mato, kad kiti rajono keliai asfaltuojami, kai kurie po antrą kartą. Gyventojai nesupranta, kodėl yra tokia neteisybė.

Be to, mes mokesčius mokame nė kiek ne mažesnius. Žmonės kasdien vyksta į darbus, o važiuojant tokiu keliu automobilių servise apsilankyti tenka kone kas mėnesį“, – kalbėjo Skaistgirių gyventojas.

Beje, kalba nebūtinai apie asfaltą. Žmonės sako, kad šio kelio net negalima vadinti žvyrkeliu. „Prieš porą metų, pamenu, danga visiškai pralūžo, klimpo automobiliai. Tada porą priekabų kažkokio dumblo išpylė, žvyro su skalda. Jei palygintume paprastą kaimo žvyrkelį, vieškelį su mūsų keliu – tai galima sakyti, kad čia kelio apskritai nėra. Prašėme nors žvyro, bet mums sako, kad nėra pinigų, neskirta. Šis kelias yra ne tik kad blogas, jis katastrofinis“, – sakė R. Urbanavičius.

Paprašė dar kartą atsiųsti informaciją

Kėdainiuose viešint susisiekimo ministrui Mariui Skuodžiui, jam įteikta per 150 Skaistgirių gyventojų parašų dėl netvarkomo kelio.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės specialistų, ministras taip pat buvo informuotas apie šiuos kelio ruožus.

„M. Skuodis paprašė dar kartą atsiųsti informaciją. Pažadėjo ją peržiūrėti. Tikimės, kad atsiras galimybių tą problemą išspręsti kuo greičiau.

O kad keliai būtų pažvyruoti, reikia tam tinkamų oro sąlygų. Vos tik gamta leis, kelininkai tas žvyrkelio atkarpas nugreideriuos ir pažvyruos“, – buvo rašoma rajono savivaldybės „Kėdainių mugei“ atsiųstame atsakyme.

Skaistgiriai – ne kelių namų kaimas

Pasak R. Urbanavičiaus, tokia pati problema yra ir Kampų gyvenvietėje, tik ten kelio ruožas trumpesnis – maždaug dviejų kilometrų.

Gyventojai svarsto, kad tokia situacija yra dėl per mažo automobilių, važiuojančių šiuo keliu, srauto. Tačiau Skaistgiriai yra ne kelių namų kaimas, o gyvenvietė. Šio kelio problemos greideriavimas, sako gyventojai, irgi neišspręs – gal tik kelioms dienoms šiek tiek pagerins kelio būklę. Tačiau ji, pasak gyventojų, yra bloga visais metų laikais, nepriklausomai nuo sezono. Esant prastam orui, atlydžiui, lyjant šio kelio kokybė itin pablogėja.

Skaistgiriuose gyvenantiems žmonėms nėra svarbu, kaip Automobilių kelių direkcija suskaičiavo automobilių srautą ir kiek transporto priemonių – penkių ar šimto – pritrūko, kad kelias būtų įtrauktas į artimiausiu metu tvarkomų kelių kategoriją: „Paprasti žmonės skaičiavimų nežino, bet mato, kad kiti rajono keliai asfaltuojami, kai kurie po antrą kartą. Gyventojai nesupranta, kodėl yra tokia neteisybė.“

Vietos gyventojai nelinksmai šypsosi ir sako, kad, Lietuvai ruošiantis stoti į Europos Sąjungą, buvo žadama iki 2013 metų išasfaltuoti visus pagrindinius regioninius kelius.

Kodėl iki šiol kelias nesutvarkytas – nežino

Skaistgirių seniūnaitis Česlovas Kukleris antrina, kad ši problema išties ilgametė ir jos pabaigos kol kas nematyti.

„Yra bėdų, bet kol kas nesulaukiame pagalbos, kad rimčiau patvarkytų. Kiek pagreideriuoja, tiek ir yra. Buvo ministras Kėdainiuose, meras pajungtas – žadėjo padėti. Bandome judinti visais kanalais“, – kalbėjo seniūnaitis.

Tačiau atsakymo į klausimą, kodėl tikrai blogos būklės kelias nesutvarkytas iki šiol, seniūnaitis sako nežinantis.

„Lėšas skiria automobilių kelių direkcija. Keliai yra prioritetiniai arba ne. Vienur daro greičiau, kitur vėliau. Aš įvairių pavyzdžių mačiau važinėdamas po Utenos, Rokiškio rajonus. Ten, kur žmonių beveik nėra, o iš visų pusių asfaltai… O mes prašome ne pirmą kartą. Bet vis nieko“, – sakė Č. Kukleris.

Skaistgiriuose gyvenantis Rimantas Urbanavičius sako, kad vietos žmonės yra pavargę ir nusivylę. Ne tik keliu, tačiau ir nuolatiniais pažadais, ypač dosniais prieš rinkimus. Tačiau rinkimai praeina, o kelias lieka.

Josvainių seniūnas Algimantas  Sirvidas sako, kad šis kelias į tvarkomų kelių programą yra įtrauktas, o kelių tvarkymo eiliškumas kasmet yra reitinguojamas Automobilių kelių direkcijoje.

Skaistgirių kelias, pasak A. Sirvido, ypač prastas šiemet. „Išsidaužė, nes tokia žiema. Praėjusiais metais to nebuvo. Bet šiemet kažkas baisaus. Kai jį greideriavo, po kelių dienų važiavau – gal šiek tiek geriau, bet stebuklų nėra. Gyventojai prašo jį tvarkyti, yra surinkę parašus.“

Kelio problemos greideriavimas, sako gyventojai, neišspręs – gal tik kelioms dienoms šiek tiek pagerins kelio būklę. (R. Valionio nuotr.)

Kelių direkcija: į sąrašą nepateko

Tačiau Skaistgirių gyventojams gerų naujienų kol kas – bent jau iki 2024-ųjų metų – negali pasakyti už regioninių kelių priežiūrą atsakinga Lietuvos automobilių kelių direkcija. Kaip teigiama „Kėdainių mugei“ pateiktame komentare, kol kas šių kelio ruožų asfaltuoti nenumatoma.

„Pagal metodikas yra sureitinguoti visi valstybinės reikšmės keliai su žvyro danga ir sudarytas asfaltuotinų kelių ruožų sąrašas, kurį ketiname įgyvendinti iki 2024 m. Į šį sąrašą pateko 4 žvyrkeliai, esantys Kėdainių rajone.

Tuo tarpu kelių Nr. 2021 Būdai–Skaistgiriai–Vincentava ruožai yra 6 ir 43, o kelio Nr. 2032 Jankūnai–Pernarava–Kampai II yra 20 vietose ir į minėtą  sąrašą nepateko.

Visi kelių ruožai, kurie nepateko į viešai paskelbtą valstybinės reikšmės asfaltuotinų kelių ruožų iki 2024 m. sąrašą, bus apsvarstyti ir įvertinti, kai bus rengiamas kito laikotarpio valstybinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo sąrašas“, – teigė LAKD Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vadybininkas Evaldas Tamariūnas.

Jis pridūrė, kad direkcijai priklausantys valstybinės reikšmės keliai asfaltavimui atrenkami pagal žvyrkelių ruožų atrankos metodikas ir nustatytus atrankos kriterijus, t. y. ar yra viešasis transportas ar ne, ar bus sugeneruotas papildomas eismas, ar yra lankytinų vietų, koks vidutinis metinis paros eismo intensyvumas, maršruto užbaigtumą, savivaldybės prioritetus ir t.t.

Žvyrkelių asfaltavimas vykdomas atsižvelgiant į skiriamą lėšų kiekį ir žvyrkelių asfaltavimo sąrašą.

Iš viso Kėdainių rajone yra 48 asfaltavimo laukiantys regioniniai keliai. Iki 2024 metų bus asfaltuojami tik keturi.