Lietuvą alinant pragariškiems karščiams, kai kuriose vietovėse jau ima trūkti vandens. Centralizuotas vandens tiekimas sutriko dalyje Kauno, kai kuriose kaimiškose vietovėse pavojingai nuseko šuliniai. Padėtis įtempta ir Kėdainių rajone, kur vandens sunaudojimas šoktelėjo drastiškai. Bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Robertas Lukoševičius ragina gyventojus kaitriuoju periodu ypač atsakingai naudoti vandenį, jį tausoti.

Paruošti darbui rezervinius gręžinius – ilgas procesas

Geriamu vandeniu Kėdainių rajoną aprūpinančios bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Robertas Lukoševičius tikina – tikimybė, jog vandens gali pritrūkti, kol kas nėra aktuali. Tačiau kokia situacija bus po savaitės ar dviejų, jeigu ir toliau vyraus alinantys karščiai, niekas atsakyti negali.

„Tiekiame gyventojams vandenį, jo kol kas turime pakankamai. Kritiniu atveju galėtume panaudoti ir tas vandenvietes, kurios yra užkonservuotos, šiuo metu nenaudojamos“, – „Kėdainių mugei“ sakė R. Lukoševičius.

Šiuo metu nenaudojama, užkonservuota vandenvietė yra Pramonės rajone, prie bendrovės „Kėdbusas“ technikos parko. Tačiau tam, kad iš jos gręžinių būtų vėl imamas vanduo, reikia atlikti eilę nemažai kainuojančių darbų.
Visų pirma – pastatyti vandens nugeležinimo stotį. Šie darbai, įvertinus projektavimą bei viešuosius pirkimus, užima gana daug laiko. Todėl tikėtis, kad rezerviniai, šiuo metu nenaudojami gręžiniai pagelbės staiga pritrūkus vandens, būtų ne itin logiška.

Vandens sunaudojimas padvigubėjo, raginama jį taupyti

Pasak bendrovės atstovo, šiuo metu išnaudojama tik dalis pajėgumų. Nes anksčiau, kai bene kiekviename privataus namo kieme stovėjo po šiltnamį, o vandens kaina buvo simbolinė, jo būdavo sunaudojama kelis kartus daugiau.

Preliminariais skaičiavimais, anuomet per parą rajono vartotojai sunaudodavo apie 12 tūkst. kubinių metrų vandens, tai dabar šis skaičius sumažėjo iki 2,8 tūkst. kubinių metrų.

„Turėjome keletą lokalių problemų su vandens slėgiu, tačiau jas pavyko greitai išspręsti. Su vandeniu problemų kol kas neturime, jo horizontas vandenvietėje nekinta, iš mūsų naudojamų gręžinių vanduo trykšta fontanu“, – sakė R. Lukoševičius.

Anot bendrovės atstovo, prasidėjus karščiams, pastebimai padidėjo vandens sunaudojimas. Jei anksčiau per parą vidutiniškai gyventojai sunaudodavo apie 2,8 tūkst. kubinių metrų, tai šiuo metu – sunaudojama apie 4 tūkst. kubinių metrų per parą.

„Noriu paraginti gyventojus taupyti vandenį ir jį naudoti itin atsakingai. Ir pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie kaimynus, kuriems vanduo tiekiamas tomis pačiomis sistemomis. Tikiu, kad elgiantis atsakingai su geriamo vandens trūkumu mes nesusidursime“, – taupyti vandenį ragino R. Lukoševičius.

Kiek vandens pavagiama?

„Kaimo vietovėse situacija kiek kitokia. Dabar jau mažai kas daržoves augina, o didieji augintojai turi savo gręžinius“, – sakė R. Lukoševičius.
Visgi, kai kuriuose rajono vietovėje jaučiamas vandens trūkumas. Vienų gyvenviečių žmonės minėjo, jog sumažėjo vandens spaudimas, kitų – pasakoja apie tekėti pradėjusį drumzliną vandenį.

R. Lukoševičiaus teigimu, tai gali būti tiesiogiai susiję su ženkliai padidėjusiu vandens sunaudojimu. Jis taip pat prasitarė apie problemas, su kuriomis „Kėdainių vandenų“ darbuotojai susiduria kaimo vietovėse. Tai nelegalūs prisijungimai prie magistralinių vandens tiekimo linijų, o paprasčiau tariant – vandens vogimas.

Bendrovei pradėjus modernizuoti vamzdynus, tiesti plastikinius vamzdžius pajungti papildomas, tačiau nelegalias atšakas tapo gana paprasta. Tam nereikia specialios įrangos, o reikalingų dalių galima įsigyti bet kurioje specializuotoje santechnikos prekių parduotuvėje.

„Bet kuriuo atveju prie šios problemos bus grįžtama ir su nelegaliais vandens naudotojais bus kovojama pakankamai griežtai“, – sakė R. Lukoševičius.