Vakar jau po 17 valandos Kėdainių rajono savivaldybė išplatino pranešimą, kad Kėdainių miesto, Daumantų, Paobelio, Vilainių, Pelėdnagių, Sirutiškio, Medekšių ir Keleriškių gyventojai nevartotų centralizuotai tiekiamo vandens, mat vienoje Kėdainių vandenvietėje rasta didesnė nei leistina itin pavojingos žmonių sveikatai medžiagos – gyvsidabrio – norma. Tačiau aiškėja, kad už vandens tiekimą atsakinga bendrovė „Kėdainių vandenys” apie vandens užterštumą gyvsidabriu žinojo dar praėjusią savaitę – balandžio 17 dieną (penktadienį) – ir apie tai informavo Kėdainių rajono savivaldybės administraciją bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kėdainių skyrių.


Taigi, kodėl plačiąją visuomenę informacija apie žmonių sveikatai didžiulį pavojų keliančiu gyvsidabriu užterštą vandenį pasiekė tik po kelių dienų ir kas už tai atsakingas?

„Kėdainių vandenys” informaciją paskelbė

Vakar socialiniuose tinkluose pasirodė informacija, kad bendrovė „Kėdainių vandenys” savo oficialioje interneto svetainėje kedainiuvandenys.lt dar balandžio 17 dieną pasidalino informacija, kurioje nurodoma, kad vandenyje esanti gyvsidabrio koncentracija gerokai viršija leistiną normą.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriaus (Vilnius) Kėdainių miesto vandenvietės cheminių tyrimų protokolo duomenimis,  vandens mėginyje rasta gerokai didesnė  nei leistina 1,71 mikrogramo gyvsidabrio norma.

Tuo tarpu pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ leidžiama iki 1,0 µg/l.


Taigi, kodėl Kėdainių rajono savivaldybės administracija apie gyvsidabriu užterštą vandenį visuomenę informavo tik vakar, kai nieko nenutuokdami žmonės visą savaitgalį būdami namuose vartojo centralizuotai tiekiamą vandenį?

Vakar vėlai vakare „Kėdainių mugė” elektroniniu laišku kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorių Arūną Kacevičių, kad šis paaiškintų susidariusią situaciją.

Pateikiame „Kėdainių mugės” klausimus administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui:

1. Kada Kėdainių rajono savivaldybės administraciją bendrovė „Kėdainių vandenys” informavo apie vandenyje rastą padidėjusią gyvsidabrio koncentraciją?

2. Ar žinote, kada „Kėdainių vandenys” gavo vandens tyrimų rezultatus?

3. Informacijoje, kuri buvo pateikta interneto svetainėje kedainiuvandenys.lt aiškiai nurodoma, kad apie vandens tyrimų rezultatus buvo pranešta Kėdainių rajono savivaldybės administracijai. Informacija buvo pateikta praėjusią savaitę – balandžio 17 dieną. Taigi, kodėl Kėdainių rajono savivaldybės administracija apie vandenyje esančius nuodus visuomenę informavo tik balandžio 20 dieną?


Įtarimų nesukėlė

Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Jorūnė Liutkienė šiandien patvirtino, kad bendrovės „Kėdainių vandenys” direktorius Rimgaudas Praninskas savivaldybės administracijos direktoriui A. Kacevičiui dėl vandens kokybės elektroninį laišką atsiuntė balandžio 17 dieną.

Pasak jos, šiame laiške buvo rašoma, kad ištirtame vandens mėginyje rasta 0,71 mikrogramo gyvsidabrio, o leistinas kiekis yra 1 mikrogramas.

Tačiau iš tikrųjų vandenyje buvo surasta gerokai didesnė – 1,71 mikrogramo – gyvsidabrio norma. Ir apie tai visuomenę informavo savo interneto svetainėje bendrovė „Kėdainių vandenys”.

„Administracijos direktoriui atsiųstame laiške pamačius vien skaičius, jokio blogo įtarimo nekilo. Parašyti skaičiai rodė, kad normos nėra viršijamos”, – „Kėdainių mugei” teigė J. Liutkienė.

Tačiau bendrovės „Kėdainių vandenys” vadovo siųstame laiške buvo ir papildomos informacijos, kuri galėjo sukelti papildomų klausimų Kėdainių rajono savivaldybės administracijai.

Taip pat A. Kacevičiui adresuotame laiške bendrovės „Kėdainių vandenys” vadovas rašo: „Kadangi ankstesniuose tyrimuose nebuvo nustatyta gyvsidabrio viršijimo, šiandien išsiuntėme mėginius pakartotiniam tyrimui. Apie gautus rezultatus jus papildomai informuosime.”

Su bendrovės „Kėdainių vandenys” vadovu R. Praninsku „Kėdainių mugei” susisiekti šiandien nepavyko.