Išaugus sergamumui koronavirusu, Kėdainių rajonas nebepatenka tarp savivaldybių, kurios gali taikyti švelnesnes karantino priemones mokykloms. Po šią savaitę trukusios informacinės sumaišties galiausiai pradinukų tėvai buvo informuoti: testuotis dėl koronaviruso vaikams vis tik reikės, jei toliau mokytis jie norės kontaktiniu būdu.

Sutinka dauguma

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, bendrojo ugdymo mokyklose, vykdančiose pradinio ugdymo programą, ugdymas nuo balandžio 26 d., pirmadienio, vyks mišriu būdu. Testavimo procesas vyks nuo gegužės 3 d., pirmadienio. Tiesa, tėvams ir kitiems šeimos nariams tirtis nereikės: trečiadienį Vyriausybė pakeitė nutarimą ir išbraukė „namų ūkius“ iš testavimo proceso.

Testavimo procesą organizuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyrius.

Rajono mokyklų administracijos atlieka tėvų apklausas dėl sutikimo vykdyti vaikų periodinį testavimą ir jau yra žinoma, kad 75 – 85 proc. tėvų sutinka, kad vaikai būtų testuojami.

Švietimo skyriaus vedėjas sako, kad testavimo procesui mokyklose bus pasirengta laiku. „Taip pat rengiamės 5–11, 12 klasių mokinių sugrįžimui“, – teigė J. Lukoševičius.

Testuos mokyklose

Kaip informavo Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu testavimas bus atliekamas mokyklose. 

„Testavimas bus atliekamas kas 3–4 dienos. Visuomenės sveikatos biuro specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose, prisidės prie testavimo organizavimo, koordinavimo ir dirbs komandoje su paskirtais asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistais ir mokyklų darbuotojais. Ateinančią savaitę žinosime, koks bus testavimo poreikis rajone, bus derinamos galimybės, sudaromi testavimo grafikai“, – informavo D. Avižiuvienė.

Informacija keitėsi kone kasdien

Baigiantis antrajai balandžio savaitei, sergamumas COVID-19 per 14 dienų Kėdainių rajone viršijo 200 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų. Savivaldybei ir mokykloms tai reiškė, jog reikės rengtis pradinukų ir darbuotojų profilaktiniam testavimui, nes taip numatoma Vyriausybės teisės aktuose.  

Balandžio 19 d. buvo skubiai atlikta pradinių klasių mokinių tėvų apklausa dėl sutikimo arba atsisakymo dalyvauti profilaktiniuose tyrimuose koronavirusui nustatyti. Mokyklų administracijos tėvus informavo, kad nuo balandžio 26 d. pradinis ugdymas bus organizuojamas nuotoliniu būdu arba mišriu būdu (tai tvirtinsiąs savivaldybės administracijos direktorius), periodiškai atliekant mokinių namų ūkių ir įstaigoje kontaktiniu būdu dirbančių darbuotojų profilaktinį tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) diagnozuoti.

Tačiau jau kitą dieną tėvus pasiekė nauja informacija – kaupinių tyrimas yra neprivalomas, pradinių klasių mokinių ugdymas toliau vyks be jokių tyrimų ir, kaip įprasta,  klasėse.

Situacija vėl pasikeitė ketvirtadienį. Paaiškėjo, kad testuotis vis tik teks – žinoma, jei sutiks pradinukų tėvai, norintys, kad vaikai ir toliau mokytųsi kontaktiniu būdu. Jei vaiko tėvai nesutinka dėl tyrimo, pradinukas mokysis nuotoliniu būdu.

Tarėsi dėl įgyvendinimo

Ketvirtadienį, balandžio 22 d., Kėdainių rajono savivaldybėje dėl šio klausimo vyko trys pasitarimai su švietimo įstaigų vadovais, savivaldybės administracijos, asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir visuomenės sveikatos biuro atstovais. Tartasi, kaip įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimą Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. kovo 12 d. sprendimą Nr. V-513 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“ (nauja redakcija nuo 2021 m. balandžio 21 d.). 

Vyriausybės nutarimas įpareigoja savivaldybių administracijų direktorius organizuoti, koordinuoti ir vykdyti pasirinktose ugdymo įstaigose, vykdančiose pradinio ugdymo programą, savanorišką profilaktinį tyrimą. Jis turi būti atliekamas pradinukams ir mokyklose kontaktiniu būdu dirbantiems darbuotojams.

Pasirinko greituosius testus

Kėdainių Visuomenės sveikatos biuro direktorės D. Avižiuvienės teigimu, mūsų rajono savivaldybėje buvo nuspręsta testavimui naudoti greituosius SARS-CoV-2 antigeno testus (toliau – antigeno testus). „Šiuo antigeno testu ieškomi baltymai, sudarantys SARS CoV-2 virusą, siekiant nustatyti, ar asmuo turi aktyvią COVID-19 infekciją. Tiriami nosies ar nosiaryklės tepinėliai. Kartais tyrimas atliekamas mėginio paėmimo vietoje, o kartais mėginį reikia išsiųsti į laboratoriją.

Tyrimo rezultatai gaunami per 15–20 min. Teigiamas antigeno testas reiškia, kad tiriamas asmuo, tikėtina, serga aktyvia COVID-19 infekcija. Neigiamas antigeno testas reiškia, kad SARS-CoV-2 viruso baltymai nebuvo aptikti. Tikėtina, kad nėra COVID-19 infekcijos, tačiau neigiamas testas 100 proc. neatmeta COVID-19 infekcijos galimybės. Jei po neigiamo antigeno tyrimo vis dar yra įtarimų, kad asmuo serga COVID-19 infekcija, jį būtina dar kartą ištirti molekuliniu (PGR) metodu“, – paaiškino D. Avižiuvienė.

Panašios naujienos