Tiek mirčių, kiek buvo užregistruota rajone praėjusiais metais, dar nėra buvę nuo pat 1991-ujų. Bet yra ir geresnė žinia – buvo pagerintas kitas rekordas – mažiausiai ištuokų per 30 metų.

Apžvelgdama 2021-ųjų metų duomenis, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė pasidžiaugė, kad pernai užregistruota daugiau gimusių kūdikių. Pasaulį išvydo 390 mažylių, iš jų 218 berniukų ir 172 mergaitės. Užpernai naujagimių buvo mažiau – 359.

Keturios šeimos, tiek pat kiek ir 2020 m., susilaukė dvynukų. 164 vaikučiai buvo pirmagimiai. Nemažai daugiavaikių rajono šeimų dar pagausėjo. Net 17 mažylių savo šeimose buvo ketvirti. Viena šeima nepabūgo rūpesčių ir susilaukė šešto, o kita šeima – net septinto vaikelio.

Jauniausia gimdyvė buvo 16-os metų, jauniausias tėtis – 18-metis. Didžiausias gimstamumas buvo rugsėjį, rugpjūtį ir birželį, mažiausias – sausį. 18-a gimimų registravo vienišos mamos. Užfiksuoti 128 tėvystės pripažinimo atvejai.

Nemažai gimusiųjų užsienyje

Net 62 užregistruoti naujagimiai gimė užsienio valstybėse. Daugiausiai – Jungtinėje Karalystėje – net 30, Vokietijoje – 6, Airijoje – 5, Norvegijoje ir JAV – po 4, Danijoje ir Švedijoje – po 2, po vieną – Islandijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Maltoje ir Latvijoje. Tai rodo, kad jaunos kėdainiečių šeimos gana plačiai pasklidusios po pasaulį.

Pernai kūdikio susilaukė net 390 kraštiečių šeimų. Kai kurioms jų tai buvo šeštas ar net septintas vaikas.

Populiariausi kūdikių vardai

Kėdainių rajone 2021 metais populiariausi mergaitėms suteikti vardai: Liepa, Amelija, Lėja, Luk­nė ir Eva. Populiariausi berniukų vardai: Markas (beje, šis vardas pernai buvo populiariausias ir visoje Lietuvoje), taip pat Jonas, Arijus, Adas, Matas, Herkus, Domas.

Rinkdami vardus išmonės nestokojo

Buvo tėvelių, kurie nusprendė savo mergaites vadinti tradiciniais vardais: Elena, Barbora. Pasitaikė ir labai retų vardų: Simha, Aidė, Railė, Heidė, Erija, Elsa, Rėja, Dilena.

Mažvydas, Ąžuolas, Tauras, Leonas ar Kęstutis turbūt mažai ką nustebins, bet tokie berniukų vardai, kaip Govinda (dėl šio vardo reikėjo gauti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos leidimą), Notas, Boris, Natanielis, Nėjus, Odinas ar Elajus yra naujiena.

Rajone padaugėjo santuokų

2021 metais Kėdainių rajone užregistruota 240 santuokos sudarymo įrašų (2020 m. – 203). Mėgstamiausia tuoktuvių vieta – miesto Rotušė. Joje aukso žiedus sumainė 189 poros, dar 11 santuokų vyko užsienio valstybėse, 38 poros amžiną meilę vienas kitams prisiekė tik bažnyčioje (šios poros į metrikacijos skyrių nevyko). Jaunavedžiai vestuvių ceremonijai taip pat rinkosi Rotušės kiemelį, Bakainių piliakalnį, įvairias rajone esančias sodybas. Iš viso per metus buvo 8 išvažiuojamosios santuokos.

Meilei visi amžiai vienodi

Pernai tuokėsi ir labai jauni, ir jau nemažą gyvenimo kelią nuėję žmonės. Vyriausia jaunoji –72 metų, jauniausia –17-os, vyriausias jaunikis – 66 metų, jauniausias – 18-metis.

Populiariausia tuoktis rugpjūtį (52 santuokos) ir liepą (49), gruodžio 31-ąją susituokė 9 poros. Mažiausiai besituokiančiųjų buvo sausį – tik 4 poros, vasarį – 6, balandį ir lapkritį – po 9.

Prieš kelerius metus Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje būdavo registruojamos bent kelios jubiliejinės santuokos. Deja, dėl užklupusios pandemijos nei pernai, nei užpernai nebuvo nei auksinių, nei deimantinių vestuvių.

Pernai buvo atkurtos dvi anksčiau sudarytos santuokos. O net 15 porų taip ir neišgirdo Mendelsono maršo, jos prašymus atsiėmė ir tuoktis neatvyko.

Gyvenimas tęsiasi

Nors pandemija tebesiaučia ir suvaržymai nuolatos keičiasi, jaunavedžiai nebijo planuoti kelis mėnesius į priekį. 2022 metams jau yra priimti 47 prašymai santuokai įregistruoti, iš jų 6 –išvažiuojamosios santuokos. Vienerios vestuvės jau suplanuotos rugsėjo mėnesiui.

Gerasis rekordas

Registrų centro duomenimis 2021 metais Lietuvoje registruota labai daug ištuokų, tačiau Kėdainiai šiuo aspektu – išimtis. Pernai mūsų rajone pasukti skirtingais keliais nutarė 123 poros (2020 m. – 146). Tai – mažiausias užregistruotų ištuokų skaičius nuo pat 1991-ųjų metų.

Keitė asmens duomenis

2021 metais į Civilinės met­rikacijos ir archyvo skyrių dėl vardo ir (ar) pavardės pakeitimo kreipėsi 40 asmenų. Tik pavardę keitė 32, tik vardą – 3 žmonės. O 5 asmenys nutarė pasikeisti ir vardą, ir pavardę. Dėl kokių priežasčių – neatskleidžiama.

Apskritai, 2021 metais į metrikacijos ir archyvo skyrių kreipėsi beveik 1 000 interesantų daugiau, nei buvo 2020 m. Iš viso per metus skyriuje registruota per 4 200 įvairių prašymų.

Liūdnoji statistika

Deja, yra ir nemalonių žinių. Kėdainių rajone 2021 metais užregistruotos net 956 mirtys (101 daugiau nei 2020 metais). Tai yra daugiausia netekčių per 30-ies metų laikotarpį. Pernai mirė 505 moterys, 451 vyras. Dažniausia mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos, dėl kurių pernai netekome net 522 asmenų. Onkologiniai susirgimai pasiglemžė 139 kraštiečius, nuo Covid -19 ligos mirė 77 žmonės. Nelaimingų atsitikimų aukomis tapo 33 asmenys.

Didžiausias mirtingumas užfiksuotas 2021 m. sausį – net 101 netektis, mažiausias – balandį (58 mirtys).

Iš minėtų 956 užregistruotų mirčių – 12 atvejų, kai asmuo mirė užsienyje, iš jų Jungtinėje Karalystėje – 4, Rusijoje, Nyderlanduose ir Vokietijoje – po 2, JAV ir Airijoje – po 1.