Mirusieji beldžiasi į mano širdį“… taip į susirinkusiuosius paminėti Kėdainių, Šėtos ir Žeimių žydų sušaudymo 80-metį Daukšių kaime kreipėsi Leonardas Ščerbakovas – Kėdainių žydų asociacijos Izraelyje pirmininkas. Minint tragišką mūsų bendrapiliečių žydų netekties sukaktį, šios organizacijos lėšomis buvo atidengta nauja paminklinė lenta ant 1957 m. pastatyto paminklo, o Kėdainių krašto muziejaus iniciatyva ir savivaldybės lėšomis buvo sutvarkyta masinės kapavietės teritorija. Į minėjimą susirinkę Kėdainių savivaldybės atstovai, žydų bendruomenės ir pilietiški mūsų karšto žmonės tylos minute pagerbė žuvusius, uždegė žvakutes ir padėjo gėlių, o operos solistas Rafailas Karpis sugiedojo Kadišą – maldą mirusiems. Pagrindinė kalbėjusiųjų mintis – niekada neleisti visuomenei pamiršti tragiškų praeities įvykių, kurie gali pasikartoti. Veiksmingiausias būdas – švietimas ir gyvas bendravimas ir su jaunimu, ir su visuomene.

Po minėjimo Daukšiuose miesto Rotušėje vyko solisto Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto koncertas, kuriame skambėjo dainos jidiš kalba. R. Karpis visas dainas išvertė į lietuvių kalbą ir itin jautriai jas pakomentavo, o klausytojai buvo sužavėti koncerto įtaiga.

Šis renginys – tai dar nepaskutinis Kėdainių krašto muziejaus renginys, minit Holokausto 80-metį. Žiūrovus kviečiame rugsėjo 7 d. 17.30 val. į miesto Rotušėje vyksiantį muzikinį pasakojimą – spektaklį „Skambančios turgaus istorijos“, o rugsėjo 17-ąją 12 val. miesto ir rajono mokiniai bus pakviesti dalyvauti Atminties marše, o 15 val. Rotušėje vyks istorikų konferencija „Kol atmintis gyva“ bei kamerinio ansamblio „Lietuvos Jeruzalė“ ir atlikėjos Juditos Leitaitės koncertas.

Audronė Pečiulytė, Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė

Algimanto Barzdžiaus nuotraukos